FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

diana30
Mesaje: 3
Membru din: 2016

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de diana30 »

Fetelor salutare, am telefonat la clinica despre care se vorbeste asa intesn, BIOTEXCOM, si ne-am inteles la intilnire pentru consultatie, peste o saptamina eu si sotul meu ii vom vizita, sunt foarte emotionata, in curind visul meu va deveni realitate )

Julia
Mesaje: 26
Membru din: 2016

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de Julia »

Mult succes diana30 ;) .
Eu sunt sigura ca o sa ramai multumita. Doar gandeste pozitiv si cu calm si totul va fi bine... ;)
Te rog sa revii cu detalii ;)

Sandra
Mesaje: 4
Membru din: 2016

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de Sandra »

Diana te rog sa revii cu detalii cum a fost la clinica... :oops:
Sunt foarte curioasa sa stiu... :oops: Iti urez mult success si eu si o sa tin pumnii pentru tine ... Sper si eu sa ajung acolo cat mai curand.. ;)

diana30
Mesaje: 3
Membru din: 2016

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de diana30 »

Fetelor numaidecit am sa ma inpart cu aceasta experienta, sper ca am sa ma intorc cu vesti bune... ;)
Ard de nerabdare sa vad cum e, si sa vorbesc direct cu clientii de acolo! sunt foarte emotionata si numar zilele pina la ziua X ;) :P :)

Eliana
Mesaje: 1
Membru din: 2016

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de Eliana »

Buna dragele mele ma simt foarte fericita ca si voi toate aici sa gasesc acest forum unde pot sa imi impartasesc istorioara mea despre incercarile mele si calea mea anevoioasa spre a deveni mama.
Am facut FIV de vre-o 3 ori si nu am avut nici un success. Pana la un moment dat medicii au constatat ca as putea ramane insarcinata doar cu procedura FIV cu ovocite donate.
Am incercat sa fac FIV-urile in Cehia si nu am avut success si ma-am interesat despre procedura FIV cu ovocite donate, dar este destul de greu de gasit o donatoare acolo. Este bine ca procedura este legala si donatoarele sunt voluntare dar este foarte dificil de le gasit.
Deci am incercat la noi in Romania sa caut. Sunt numeroase anunturi mai ales pe internet pe diferite pagini web cu doamne care ofera ovulele pentru o suma anumita de bani.
Si tot e dificil, din motiv ca la noi in tara remunerarea femeilor care doneaza ovocitele este neoficiala si este destul de dificil de gasit pe cineva de incredere.
Mi-am dorit foarte mult sa gasesc o clinica de incredere care sa se ocupe de tot. Sa nu umblam eu cu sotul sa cautam donatoare de ovocite si sa ne facem griji de modul de viata care l-a avut. E foarte important sa fie o femeie sanatoase si fara vicii serioase.
Tot prin internet am auzit despre clinica BioTexCom din Ucraina.
Da, e clinica despre care toti vorbesc chiar si aici. NU am putut sa trec cu vederea sis a nu scriu si eu cateva randuri despre experienta mea acolo.
Cu ajutorul acestei clinici eu si sotul meu am devenit parinti si suntem foarte fericiti.
Este intradevar o clinica super. Chiar ne-a ajutat foarte mult. De la consultatiile psihologului pana la oferirea serviciilor unor donatoare superbe care au trecut deja toate testele posibile si consultatiile care sunt necesare. Deci au niste donatoarte de incredere.
Procedura FIV cu ovocite donate a fost eficienta din prima incercare.
Sincera sa fiu mi-a placut foarte mult atat personalul cat si serviciile prestate de clinica. Este cert ca sunt foarte multe cupluri in clinica si la iesire sunt foarte fericiti. ;)

Gabriela
Mesaje: 17
Membru din: 2016

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de Gabriela »

Buna Eliana, ;)
Bine ai venit in randurile noastre si ca ne-ai scris despre experienta ta cu infertilitatea.
Practic fiecare din cele care suntem pe forum am intampinat greutati si probleme de infertilitate.
Si intradevat e foarte rau ca la noi in tara nu se gandesc sa ne protejeze legal pe acele femei care dorim sa apelam la o mama surogat din motiv ca nu putem avea un copil pe cale naturala.
Sunt o multime de femei care se folosesc de cele infertile si le propun anumite servicii , ca de exemplu : ovulele sau uterul in chirie si pana la urma ceva nu merge bine. Pun mana pe o parte din bani si dispar.
Pe internet sunt o multime de anunturi cu doamne care isi vand ovulele sau se ofera ca Mame surgat. Dar din pacate riscul este foarte mare… :?

Marika
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de Marika »

Salutare,fetelor.Din pacate,sunt si eu din rindurile voastre.Dupa mai multe incercari de a ramine insarcinata pe cale naturala,am suferit esec.am facut 2 fertilizari in vitro la noi.Din pacate,sa soldat tot cu esec.Medicul mia sugerat varianta FIV cu ovule donate.
Varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila doar in cazul daca apelezi la rude sau prieteni.Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Vad aici multe recenzii despre Biotexcom din Ucraina.Chiar este atit de buna pe cit se povesteste?Care ati beneficiat de serviciile lor,ce preturi au?Daca nu cunosc rusa nici ucraineana cum ma descurc?Mersi anticipat

Lina.lina
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de Lina.lina »

Am aproximativ 6 ani de cand incerc sa ramn insarcinata si nu imi reuseste nimic. In toti acesti ani am facut o sumedenie de teste, analize si tratamente in diverse clinici dar nici un copil la orizont. Medicii imi spuneau ca pare a fi totul ok, dar toate incercarile noastre de a avea un copil au avut esec. Diagnostic infertilitate neexplicata.
Viata mea devenise o nenorocire, daca acum nu am un copil nu mai are rost sa mai traiesc, asa gandeam. Am stat foarte mult timp la dubii sa apelez la o mama surogat sau sa infiez un copil doar ca la capitolul adoptiei e ceva mai complicat.
Copii din orfelinat foarte greu se adapteaza in familia noua, plus la toate, nu poti infia un bebelus, varsta de la care poti infia e de la trei ani, noi respectiv, am vrut sa infiem un prunc ca sa il crestem ca pe copilul nostru, mai mut ca atat, trebuie sa umbli doar pe drumu si pana aduni pachetul de documente necesar...
Initial ne gandeam sa mergem in Grecia dar dupa ce am auzit ca acolo multe cuplur cum s-au dus fara copil sa si au venit, adica rata de succes e foarte mica am hotart sa cautam alta clinica. Asa s-a intamplat ca am auzit de Clinica BioTexCom la tim, ca de altfel era sa plecam in SUA,( e drept ca acolo era sa ne coste mult mai scump dar... asa a host norocul nostru sa venim aici). Bine ca managerii de la aceasta clinica iti ofera toata informatia, nu trebuie sa faci nici un drum in plus, totul intra in costul pachetului, in dependenta de pachetul ales ai si hotel, mese etc.. bine, carata de succes e aceeasi, adica indiferent daca ai pachetul vip, sau cel econom oricum vei avea parte de medici foarte buni, ingrijire si tratament bun.
Noi am ales pachetul standard, nu ne-a costat putin dar in alte parti asta costa cu mult mai mult dar reiesind din criteriile pret calitate, pentru asa calitate, primire, conditii ei puteau sa puna un pret cu mult mai mare. Sigur, ca pana a ne duce la aceasta clinica ne-am informatminutios, amgasit niste cupluri care au fost la aceasta clinica si i-am rugat sa ne povesteasca cum e. Internetul e chestie buna dar cu cativa ani in urma noi, eu, in special nu eram asa activa pe net. Doream sa vad cu ochii mei ce si cum e :) plus la toate doream sa fiu sigura ca nu e o farsa si ca nu voi da banii in vant cu s-au intamplat cu alte clinici.
In toti acesti ani am cheltuit o sumedenie de bani, tot tratamentul, clinicile.. m-a costat enorm de mult. In fond, daca iti doresti mult un copil banii nu sunt principalul factor, cel mai important e sansa de reusita, si desigur, resultatul.
Nimic in lume nu poate inlocui sentimentele unei mame si senzatiil cand iti tii copilasul in brate, il legeni, il mangai..
In final dupa cativa ani s-a implinit dorinta ce-a mare, am devenit mamica si nu schimb aceasta stare, acest dar divin de a fi mama.

Lacramiora
Mesaje: 1
Membru din: 2017

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de Lacramiora »

Salutare tuturor. Cred ca am gasit chiar forumul potrivit sa imi spun si eu istoria si sa cer un sfat pentru ca toate „evenimentele” care s-au produs in ultimul timp m-au adus deja la limita puterilor. In urma cu ceva timp mi s-a depistat chisturi endometriozice la ovarul drept, am facut o laparoscopie unde mi le-au inlaturat si parca totul era bine. Am inceput si mai mutl sa ne gandim la ceea ca sa concepem un copil. Medicii spuneau ca inca mai am sanse sa fac un bebe dar sa nu astept prea mult timp. In urma unei ecografii de rutina medicul a depistat ca boala a recidivat si iar am avut o interventie medicala, unii medici mi-au spus ca ar fi fost cazul sa nu am acea din urma interventie, fiindca ea mi-a dat unele coplicatii neasteptate. In urma acesteia medicii mi-au recomandat sa fac fiv cu ovocite donate. Aici apare intrebarea cea mare, la care clinica sa aplelez ca sa fie rezultatul scontat si cea mai importanta intrebare, face sa mai fac fiv sau poate mai bine sa infiez un copil. In fond, fiv-ul cu ovocite donate e aceeasi ca si infierea unui copil doar ca sunt la nivele diferite. Dumneavoastra ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat.

Lina.lina
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: FIV cu ovule donate BioTexCom Kiev

Mesaj de Lina.lina »

Buna, Lacramiora, ce iti pot spune eu.. doar exemplul meu... eu la fel ca si tine eram indecisa, nu stiam la ce clinica sa apelez, am incercat la mai multe clinici si nimic... Sigur, in aceasta cautare, dezamagire, indecizie nu mai stii pe cine sa asculti, pe cine sa crezi sau in cine sa ai incredere... noroc ca eu am dat peste persoane bune care m-au ajutat si mi-au dat un sfat bun.. asa am si ajuns la clinica BioTexCom si nu regret, ba chiar din contra, sunt foarte fericit ca am vennit aici. Fara de ei visul meu nu era sa s indeplineasca. Asa ca nu mai ezita, cat inca mai este timp fa tot posibilul ca sa fii mama, sa porti tu copilul!!

Scrie răspuns