Experiențile / întrebările Dvs.

AmeliaS
Mesaje: 4
Membru din: 2020

Experiențile / întrebările Dvs.

Mesaj de AmeliaS »

Bună tuturor! Doresc să povestesc câte ceva din experiența proprie, cred că va fi de folos pentru cei care să pregătesc pentru pasul acesta. După naștere, copilul nu s-a arătat mamei surogat și nu este necesar. Medicii îl tratează pe bebeluș în prezența mamei biologice și îl predă ei. Mama trebuie să stabilească imediat contactul cu copilul. Nu se aplică la sânul unei mame surogat - imediat transferă copiii pe amestecurile de lapte. Dar mărturisesc sincer: în spital am hrănit puțin (am înțeles că acest prim lapte este important pentru bebeluș). Pentru mine, acest lucru nu prezintă niciun pericol psihologic. Dar atât medicii, cât și psihologii sunt strict împotriva alăptării, deoarece acesta este un atașament suplimentar față de bebeluș.

Ce păreri aveți? Împărtășiți-vă experiențile proprii sau întrebările Dvs.

AvaAva
Mesaje: 6
Membru din: 2020

Re: Experiențile / întrebările Dvs.

Mesaj de AvaAva »

Bună: sunt de acord cu Dvs. Laptele matern este un aliment unic ce este produs in corpul mamei intr-un proces complex ce incepe inca din lunile 4-6 ale sarcinii.laptele matern contine toti nutrientii de care are nevoie un bebelus in primele 6 luni de viata, incluzand grasimi, carbohidrati, proteine, vitamine, minerale si apa. Alaptarea ajuta in formarea unei bune sanatati la toti copiii, atat pe termen scurt, cat si pe termen lung.

Scrie răspuns