Mama purtatoare/surogat

Scrie răspuns
anita
Mesaje: 4
Membru din: 2020

Mama purtatoare/surogat

Mesaj de anita »

Bună tuturor!
În urmă cu patru ani, am suferit o histerectomie, adică, din motive medicale, uterul meu a fost îndepărtat, însă ovarele mi-au rămas intacte și, după cum mi-a explicat medicul, funcționalitatea lor ar trebui să se mențină până la apariția menopauzei naturale.
Încă nu am copii, dar mi-ar plăcea foarte mult să fiu mamă. Este clar că singură nu mai am cum să nasc. De aceea, în ultima vreme, am început să citesc și să mă documentez mult despre mamele purtătoare sau surogat, cum li se mai zice. Încă mai am multe îndoieli în acest sens și înainte să decid dacă voi face un pas atât de radical, aș dori să aud toate argumentele „PRO” și „CONTRA” maternității surogat de la oamenii care trec sau au trecut deja printr-o de astfel de experiență. Multumesc anticipat!

IamCrina
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de IamCrina »

Hm... nici nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau... E foarte trist faptul ca vezi ca ultima solutie serviciile unei mame purtatoare.
Sigur, ca nu sunt categoric impotriva, si nici nu as dori nimanui sa treaca prin ce ai trecut tu, dar te-as ruga sa fii foarte atenta la alegerea pe care urmeaza sa o faci, nu stiu de ce, dar presimt ca ai facut-o deja. De aceea, vreau sa-ti spun ca ar trebui sa fii foarte selectiva in ceea ce priveste clinica, medicii (sa fie profesionisti) si mama purtatoare, bineinteles, sa fie de incredere. Sper sa reusesti sa iti implinesti visul intr-o buna zi...
Multa bafta iti doresc!!!

Monica
Mesaje: 3
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Monica »

Bună! Eu nu am întâmpinat niciodată vre-o problemă de genul, sarcina mea a decurs bine și am și născut natural fără nici o problemă. Dar am niște cunoștințe de familie care au apelat la o mama purtătoare, rezultatul a fost satisfăcător pt toți, copiii sunt sănătoși și familia e fericită. Sunt absolut pro surogat, este un miracol că în zilele noastre există astfel de metode. :) :) :)

Violetta06
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Violetta06 »

anita scrie:
03 Feb 2020, 00:25
Bună tuturor!
În urmă cu patru ani, am suferit o histerectomie, adică, din motive medicale, uterul meu a fost îndepărtat, însă ovarele mi-au rămas intacte și, după cum mi-a explicat medicul, funcționalitatea lor ar trebui să se mențină până la apariția menopauzei naturale.
Încă nu am copii, dar mi-ar plăcea foarte mult să fiu mamă. Este clar că singură nu mai am cum să nasc. De aceea, în ultima vreme, am început să citesc și să mă documentez mult despre mamele purtătoare sau surogat, cum li se mai zice. Încă mai am multe îndoieli în acest sens și înainte să decid dacă voi face un pas atât de radical, aș dori să aud toate argumentele „PRO” și „CONTRA” maternității surogat de la oamenii care trec sau au trecut deja printr-o de astfel de experiență. Multumesc anticipat!
Bună! Te-aș sfătui din tot sufletul să nu faci o astfel de alegere. Surogatul, pe lîngă faptul că este nefiresc din punctul de vedere al naturii, mai vorbim aici și despre exploatarea completă a femeilor. Această practică mai este comparata adesea cu prostituția, dacă nu știai. Astfel, crescând cererea pentru acest tip de servicii riști să devii consumator. Nu degeaba surogatul este interzis în majoritatea țărilor din Europa și din întreaga lume.

Victory
Mesaje: 8
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Victory »

Sora mea a trecut printr-o astfel de experiență. Inițial a avut 3 încercări de FIV și toate au fost fără succes. La început și ei i-a fost greu să decidă dacă să apeleze la mama purtătoare sau nu, dar din fericire s-a adresat la o clinică destul de bună în acest domeniu.
Copilul ei s-a născut sănătos, nu au avut probleme cu mama surogat, cum povestesc unii că se poate întâmpla.
Sigur, că acesta nu e un serviciu ieftin, vă dați seama, dar privind-o acum pe sora mea, înțeleg că au meritat toți banii investiți. :D :D :D

inna2090
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de inna2090 »

Nu v-ati gandit nici o clipa ca mama nu e cea careia ii apartine materialul genetic, ci cea care a dus sarcina si a nascut copilul??? Mai mult de atât, mama purtatoare sau surogat, ziceti-i cu vreti, poate refuza să renunte la copil dupa nastere!!!
Nu ai de unde sa stii daca mergi la sigur sau nu. Te expui si pe tine si pe mama surogat unui mare risc. Eu zic sa te gandesti mai bine...

Anastasia
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Anastasia »

anita scrie:
03 Feb 2020, 00:25
Bună tuturor!
În urmă cu patru ani, am suferit o histerectomie, adică, din motive medicale, uterul meu a fost îndepărtat, însă ovarele mi-au rămas intacte și, după cum mi-a explicat medicul, funcționalitatea lor ar trebui să se mențină până la apariția menopauzei naturale.
Încă nu am copii, dar mi-ar plăcea foarte mult să fiu mamă. Este clar că singură nu mai am cum să nasc. De aceea, în ultima vreme, am început să citesc și să mă documentez mult despre mamele purtătoare sau surogat, cum li se mai zice. Încă mai am multe îndoieli în acest sens și înainte să decid dacă voi face un pas atât de radical, aș dori să aud toate argumentele „PRO” și „CONTRA” maternității surogat de la oamenii care trec sau au trecut deja printr-o de astfel de experiență. Multumesc anticipat!
De ce a trebuit sa deschizi un subiect nou despre pro si contra, cand deja exista unul???

anita
Mesaje: 4
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de anita »

Anastasia scrie:
05 Feb 2020, 14:59
anita scrie:
03 Feb 2020, 00:25
Bună tuturor!
În urmă cu patru ani, am suferit o histerectomie, adică, din motive medicale, uterul meu a fost îndepărtat, însă ovarele mi-au rămas intacte și, după cum mi-a explicat medicul, funcționalitatea lor ar trebui să se mențină până la apariția menopauzei naturale.
Încă nu am copii, dar mi-ar plăcea foarte mult să fiu mamă. Este clar că singură nu mai am cum să nasc. De aceea, în ultima vreme, am început să citesc și să mă documentez mult despre mamele purtătoare sau surogat, cum li se mai zice. Încă mai am multe îndoieli în acest sens și înainte să decid dacă voi face un pas atât de radical, aș dori să aud toate argumentele „PRO” și „CONTRA” maternității surogat de la oamenii care trec sau au trecut deja printr-o de astfel de experiență. Multumesc anticipat!
De ce a trebuit sa deschizi un subiect nou despre pro si contra, cand deja exista unul???
Pentru că de la ultimele postări au trecut doi-trei ani, totul se schimbă, medicina evoluează, iar eu am nevoie de informații proaspete...

Victory
Mesaje: 8
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Victory »

inna2090 scrie:
05 Feb 2020, 12:26
Nu v-ati gandit nici o clipa ca mama nu e cea careia ii apartine materialul genetic, ci cea care a dus sarcina si a nascut copilul??? Mai mult de atât, mama purtatoare sau surogat, ziceti-i cu vreti, poate refuza să renunte la copil dupa nastere!!!
Nu ai de unde sa stii daca mergi la sigur sau nu. Te expui si pe tine si pe mama surogat unui mare risc. Eu zic sa te gandesti mai bine...
În astfel de cazuri, mama purtătoare semnează un contract cu părinții în temeiul căruia să se obligă să renunțe la copil, care de altfel nu are nic o relație biologică cu ea. Pentru majoritatea din noi nu ar avea nici un sens să creștem copilul cuiva fără vre-un interes anume...

Natalia
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Natalia »

Violetta06 scrie:
04 Feb 2020, 16:30
anita scrie:
03 Feb 2020, 00:25
Bună tuturor!
În urmă cu patru ani, am suferit o histerectomie, adică, din motive medicale, uterul meu a fost îndepărtat, însă ovarele mi-au rămas intacte și, după cum mi-a explicat medicul, funcționalitatea lor ar trebui să se mențină până la apariția menopauzei naturale.
Încă nu am copii, dar mi-ar plăcea foarte mult să fiu mamă. Este clar că singură nu mai am cum să nasc. De aceea, în ultima vreme, am început să citesc și să mă documentez mult despre mamele purtătoare sau surogat, cum li se mai zice. Încă mai am multe îndoieli în acest sens și înainte să decid dacă voi face un pas atât de radical, aș dori să aud toate argumentele „PRO” și „CONTRA” maternității surogat de la oamenii care trec sau au trecut deja printr-o de astfel de experiență. Multumesc anticipat!
Bună! Te-aș sfătui din tot sufletul să nu faci o astfel de alegere. Surogatul, pe lîngă faptul că este nefiresc din punctul de vedere al naturii, mai vorbim aici și despre exploatarea completă a femeilor. Această practică mai este comparata adesea cu prostituția, dacă nu știai. Astfel, crescând cererea pentru acest tip de servicii riști să devii consumator. Nu degeaba surogatul este interzis în majoritatea țărilor din Europa și din întreaga lume.
Te rog să nu vorbești prostii... În ce constă exploatarea femeii, când totul este absolut voluntar și ea mai este și plătită pe deasupra?
îți spun asta, pentru că știu asta din propria mea experiență... Acum zece ani eram într-o situație financiară foarte dificilă și am decis să devin mamă purtătoare pentru un cuplu. Nu am avut vre-un regret nici o clipă!! Ce este greșit în faptul că am ajutat niște oameni minunați să devină părinți și, în același timp, mi-am îmbunătățit propria situație financiară???

Scrie răspuns