Mama purtatoare/surogat

Scrie răspuns
Mariana
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Mariana »

Dia04 scrie:
07 Apr 2020, 13:52
Oana, inteleg ca situatia ta nu este deloc simpla... problema mea e putin diferita, dar tot acolo se rezuma... in plus, noi am fost nevoiti sa folosim si ovocite donate cu sperma sotului... la Biotexcom, unde am fost ofera si optiunea asta, pe langa serviciile de mama surogat. Si sa stii ca nu regret nici o clipa, bucuria de a fi mama, pur si simplu ma copleseste...
Am ramas gravida prima dta la 27 de ani, pâna atunci timp de doi ani nu am avut rezultate pozitive. Aveam trompele uterine înfundate, cum s-a dovedit mai apoi situatia asta a aparut in rezultatul operațiilor pe care le-am avut cu ceva timp in urma. Ideea este că initial, eu cu sotul meu nu întelesesem motivul incercarilor nereusite de a ramane gravida timp de doi ani. Nu aveam niciodata nici o durere, chiar in timpul ciclului nu aveam dureri. In cazul nostru solutia putea fi doar FIV, pe care l-am facut cu secces la Biotexcom, unde au si servicii de mama surogat de o calitate foarte inalta. De aceea, pot sa recomand clinica asta cu mana pe inima, fara nici un dubiu!!! :!: :!: :!:

IoanaS
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de IoanaS »

Bună... despre BioTexCom, și noi am apelat la clinica asta, am făcut la ei fiv cu ovocite donate... Mai pe scurt, toata informatia o poți vedea la ei pe site, tot ce ține de contracte, servicii și prețuri. Noi, sincer, am rămas multumiți. După 2 ani de încercări în sfârșit am devenit părinți. Am fost diagnosticată cu ovare polichistice și doar cu făcând fiv cu ovocite donate puteam reuși să rămân însărcinată.Vroiam inițial să mergem la altă clinică, doar că acolo făceau fiv cu ovocite congelate și nu trebuie sa fii mare savant ca să-ți dai seama că înțelegi ca la Biotexcom, sansele sunt cu mult mai mari. La ei se face cu ovocite proaspăt recoltate. Inițial trebuie să te programezi la clinică pentru un consult, de obicei cam dureză în jur de 6 luni, că e un rând destul de mare acolo. Am întâlnit acolo spanioli, englezi, români... Chiar dacă înainte de a prima vizită la Biotexcom le-ați trimis tot pachetul de investigații pe care îl aveți, la fața locului vi se face încă o serie de analize și controale, adică totul se desfășoară la un nivel foarte înalt. Din partea pacienților este nevoie doar de multă răbdare și încredere, atunci rezultatul pozitiv, sigur nu se va lăsa mult așteptat... Le doresc succes tuturor care luptă pentru a-și ține bucățica din suflet în brațe!!!

Mariana
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Mariana »

Toate ca toate, clinica buna, rezultae da, dar ati vazut careva ce se intampla acolo? cu 50 de bebelusi intr-un hotel de-al clinicii, care nu pot fi luati de parinti? saracii...
pe deoparte sunt fericita ca am trecut programul cu ceva timp inainte de covidul asta, dar pe de alta parte saracii parintii aceia care nu pot ajunge la bebeii lor... :( :( :(

Dia04
Mesaje: 7
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Dia04 »

Mariana scrie:
26 Mai 2020, 20:58
Toate ca toate, clinica buna, rezultae da, dar ati vazut careva ce se intampla acolo? cu 50 de bebelusi intr-un hotel de-al clinicii, care nu pot fi luati de parinti? saracii...
pe deoparte sunt fericita ca am trecut programul cu ceva timp inainte de covidul asta, dar pe de alta parte saracii parintii aceia care nu pot ajunge la bebeii lor... :( :( :(
Daaaa... am vazut si eu... odata ce le-ai fost pacient, iti intra in obicei sa monitorizezi toc ce se intampla acolo, ce noutati au si asa mai departe, mai ales cand planifici sa te intorci pentru inca un copilas...
Sincer, am ramas socata cand am vazut la stiri si ca in toata preasa au scris despre Biotexcom, dupa aceea si pe youtube am intrat si mi-a stat inima in loc cand am vazut copilasii aceia, atat de multi si plangand asa de iti vine tie sa mergi pe jos la ei sa le calmezi sau sa le ajuti cu ceva, dar apoi parintii care nu pot sa ajunga acolo... cred ca as inebuni la propriu, sa fiu in locul lor... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Viorica
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Viorica »

Victory scrie:
10 Apr 2020, 23:35
Consider ca daca doi oameni vor sa aiba un copil si sa devina o familie cu drepturi depline in acest sens, pot sa o faca linistiti si sa nu atraga atentia la gura lumii... nu este cinstit ca unele femei nu pot naste singure... ar trebui sa ne bucuram ca astfel de probleme pot fi rezolvate cu ajutorul mediciniieste si asta este un lucru minunat!!!
Cei care isi doresc un copil si nu il pot avea, mergeti tot inainte si visul vostru odata si odara va fi realizat!!! :arrow: :arrow: :arrow: :D
Adevărat! Și chiar dacă femeile se oferă pentru bani, cum n-ar fi, fac un lucru nobil, mă refer la mamele surogat. Nu cred că oricine ar fi în stare să facă un astfel de pas și să se sacrifice pentru altcineva, mai ales străini. Dacă legislația le permite ucrainencelor să-și ofere serviciile în cadrul acestui program, atunci de ce nu? Mai ales că selecția lor este destul de riguroasă...

cora12
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de cora12 »

Dia04 scrie:
08 Apr 2020, 21:30
Si noi cand eram in cautare, am dat peste programele din SUA, adevarul e ca pretul e cam piperat, aproximativ 170.000 de dolari pentru o gamă completă de servicii, pe de alta parte, la Biotexcom, noi am platit aproape de doua ori mai putin, iar rezultatul a fost cu mult peste asteptarile noastre! ;)
Bine, apelezi la o mama surogat, dar totusi, e in strainatate, acolo apare si problema cu actele, daca totul e pe numele mamei surogat cum rezolvi problema? sau ramai fara copil? sau iti adopti propriul copil ca pe un cetatean al altei tari? ca nu inteleg.... :roll: :roll:

Mariuara-Ana
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Mariuara-Ana »

cora12 scrie:
27 Mai 2020, 15:42
Dia04 scrie:
08 Apr 2020, 21:30
Si noi cand eram in cautare, am dat peste programele din SUA, adevarul e ca pretul e cam piperat, aproximativ 170.000 de dolari pentru o gamă completă de servicii, pe de alta parte, la Biotexcom, noi am platit aproape de doua ori mai putin, iar rezultatul a fost cu mult peste asteptarile noastre! ;)
Bine, apelezi la o mama surogat, dar totusi, e in strainatate, acolo apare si problema cu actele, daca totul e pe numele mamei surogat cum rezolvi problema? sau ramai fara copil? sau iti adopti propriul copil ca pe un cetatean al altei tari? ca nu inteleg.... :roll: :roll:
Deci, să fie clar pentru toata lumea, nu sunt probleme cu scoaterea copilului din țară!!! In certificatul de nastere al copilui sunteti voi înscriși ca părinți, ceea ce este cel mai important lucru. In Ucraina procesele astea sunt bune puse la punct de ani de zile! Dupa certificatul de nastere ucrinean, la consulatul nostru primiti certificatul romanesc si un document de calatorie cu cere va puteti intoarce linistiti in tara unde veti continua sa faceti si restul documentelor. În plus, acolo legea permite cuplurilor străine să apeleze la serviciile mamelor, ceea cu nu este valabil pentru multe alte țări...

IoanaS
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de IoanaS »

IoanaS scrie:
26 Mai 2020, 18:05
Bună... despre BioTexCom, și noi am apelat la clinica asta, am făcut la ei fiv cu ovocite donate... Mai pe scurt, toata informatia o poți vedea la ei pe site, tot ce ține de contracte, servicii și prețuri. Noi, sincer, am rămas multumiți. După 2 ani de încercări în sfârșit am devenit părinți. Am fost diagnosticată cu ovare polichistice și doar cu făcând fiv cu ovocite donate puteam reuși să rămân însărcinată.Vroiam inițial să mergem la altă clinică, doar că acolo făceau fiv cu ovocite congelate și nu trebuie sa fii mare savant ca să-ți dai seama că înțelegi ca la Biotexcom, sansele sunt cu mult mai mari. La ei se face cu ovocite proaspăt recoltate. Inițial trebuie să te programezi la clinică pentru un consult, de obicei cam dureză în jur de 6 luni, că e un rând destul de mare acolo. Am întâlnit acolo spanioli, englezi, români... Chiar dacă înainte de a prima vizită la Biotexcom le-ați trimis tot pachetul de investigații pe care îl aveți, la fața locului vi se face încă o serie de analize și controale, adică totul se desfășoară la un nivel foarte înalt. Din partea pacienților este nevoie doar de multă răbdare și încredere, atunci rezultatul pozitiv, sigur nu se va lăsa mult așteptat... Le doresc succes tuturor care luptă pentru a-și ține bucățica din suflet în brațe!!!
În plus, clinica oferă nu numai FIV cu ovocite donate, dar și servicii cu mama surogat. Legea de acolo este mai blândă și permite maternitatea surogat cu siguranță. Am cunoștințe care au apelat la programul asta la ei, iar mama lor surogat are doi copii ai ei și este căsătorită. A făcut parte din acest program pentru ca aveau o situație financiară mai complicată și trebuia cumva să facă față și să aibă grijă și de copii în același timp...

Albertina
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Albertina »

Victory scrie:
06 Apr 2020, 17:21
Oana-Ioana scrie:
06 Apr 2020, 15:58
Dia04 scrie:
06 Apr 2020, 14:56


Buna Oana! Care mai exact este problema ta? Da-mi mai multe detalii, poate te ajut cu un sfat ceva..
Am fost diagnosticata cu diabet zaharat de tip I inca in adolescenta, atunci inca aveam sansa de a ramane insarcinata si cand a venit timpul am zis sa nu mai aman si sa incerc sa am macar un copil, dar din pacate am suferit un avort spontan, dupa care mi-a fost confirmata si coagularea sanguina slabă. Atunci mi s-a spus ca e prea periculos sa duc o sarcina si sa nasc un copil, deoarece coagularea scazuta vine si cu riscul de sangerare masiva in timpul nasterii, iar in unele cazuri lucrul acesta poate sa fie fatal...
Eu totusi consider ca cea mai buna solutie in cazul tau de a avea un bebe, este sa apelezi totusi la serviciile unei mame surogat, te-ai gandit la asta? Daca alt fel nu poti purta un copil trebuie sa iei in considerare diverse solutii...
Pentru un om obisnuit este putin scump, da ce sa faci?.. Decizia, cu siguranta, iti aparține, daca nu ai decis inca... Si eu fusesem la Biotexcom, si cat am stat la clinica am intalnit cupluri care sau reintors la ei pentru un al doilea copil. Asta ne-a deat si mai multa incredere, pentru ca si noi aveam o multime de dubii in privinta asta. Eu personal am ramas multumita, acuma imi cresc baietelul si astept sa se mai linisteasca situatia cu virusul asta si poate-poate ne vom reintoarce pentru o fetita..

Bogdana
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Bogdana »

IoanaS scrie:
26 Mai 2020, 18:05
Bună... despre BioTexCom, și noi am apelat la clinica asta, am făcut la ei fiv cu ovocite donate... Mai pe scurt, toata informatia o poți vedea la ei pe site, tot ce ține de contracte, servicii și prețuri. Noi, sincer, am rămas multumiți. După 2 ani de încercări în sfârșit am devenit părinți. Am fost diagnosticată cu ovare polichistice și doar cu făcând fiv cu ovocite donate puteam reuși să rămân însărcinată.Vroiam inițial să mergem la altă clinică, doar că acolo făceau fiv cu ovocite congelate și nu trebuie sa fii mare savant ca să-ți dai seama că înțelegi ca la Biotexcom, sansele sunt cu mult mai mari. La ei se face cu ovocite proaspăt recoltate. Inițial trebuie să te programezi la clinică pentru un consult, de obicei cam dureză în jur de 6 luni, că e un rând destul de mare acolo. Am întâlnit acolo spanioli, englezi, români... Chiar dacă înainte de a prima vizită la Biotexcom le-ați trimis tot pachetul de investigații pe care îl aveți, la fața locului vi se face încă o serie de analize și controale, adică totul se desfășoară la un nivel foarte înalt. Din partea pacienților este nevoie doar de multă răbdare și încredere, atunci rezultatul pozitiv, sigur nu se va lăsa mult așteptat... Le doresc succes tuturor care luptă pentru a-și ține bucățica din suflet în brațe!!!
Și mie medicul îmi recomandă fiv cu ovocite donate... Dar care este probabilitatea că copilul meu, în urma tratamentului de FIV cu ovocite donate nu va moșteni bolile genetice a donatoarei care se transmit de la o generație la alta? Adică copilul ei e super sănătos și ea este ok, dar poate tatal sau mama ei au ceva boli care nu se vindecă și copilul născut din ovcitul donat va avea nenorocul să moștenească boala respectivă. Știu ca donatoarele la clinică fac nenumarate analize și investigații medicale, dar oricum îmi fac griji, este și normal. În rest, sunt aproape gata să fac acest tratament, chiar îmi doresc, dar dacă întreb coordonatorul cred că îmi va răspunde ca totul va fi ok.

Scrie răspuns