Ce reprezinta procedura ???

Ana Codrea
Mesaje: 1
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Ana Codrea »

O viata - o poveste. Am 41 ani si o nastere normala la 21 ani si 2 sarcini extrauterine. Sunt pe ambele parti operata si doresc inca un copil. As dori sa ma indrumati prin ce metoda ar fi mai indicat sa concep un copil. Care sint procedurile si costurile finale. Pe mine la clinica m-au informat, dar azi orice experienta conteaza. Mentionez ca sunt casatorita si sunt perfect sanatoasa. Nu beau alcool si nu fumez. Sunt responsabila pentru sanatatea mea si cea a viitorului copil. :cry:

Gabriela Stancu
Mesaje: 11
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Gabriela Stancu »

Informatii generale pentru toate Doamnele interesate !!! :!: :)

Ciclul de tratament

Schema de tratament în cazul donării de ovocite depinde de existenţa sau inexistenţa ciclului menstrual la primitoare.

Ciclu menstrual prezent

Înainte de începerea unei proceduri, se dă echivalentul unui hormon GnRH – hormon secretat de hipotalamus, cu rol de eliberare de FSH şi LH/gonadoliberina (Diphereline, Decapeptyl, Zodaldex), scopul acestuia fiind inhibarea propriilor hormoni ai pacientei care ar putea afecta tratamentul într-un mod negativ. Injecţiile îşi produc efectele aproximativ 3 săptămâni, după care se începe folosirea de estrogen. După 12-16 zile se efectuează un control ecografic al endometrului, iar dacă acesta se prezintă bine, pacienta este gata pentru embriotransfer. Ea poate rămâne în starea aceasta pentru aproximativ 6 săptămâni, dacă se folosesc estrogeni.

Gabriela Stancu
Mesaje: 11
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Gabriela Stancu »

Ciclul mentrual lipseşte

După ce se induce menstruaţia hormonal, începe pregătirea cu estrogen.

În timpul pregătirii uterului pacientei, începe sincronizarea şi stimularea donatoarei. Când ovocitele sunt mature, se recoltează şi se fecundează cu sperma partenerului (sau există posibilitatea folosirii de spermă congelată). În ziua recoltării ovocitelor, pacienta începe să folosească hormoni ai sarcinii – progesteron (Utrogestan, Crinone), aceştia pregătind uterul pentru embrion. A doua zi după recoltarea ovocitelor şi fertilizarea lor, pacienta este informată despre numărul şi calitatea embrionilor obţinuţi. După 3-6 zile de cultivare a embrionilor, se efectuează embriotransferul a unuia sau a doi embrioni în uterul pacientei-viitoarei mame. Ceilalţi embrioni suplimentari de bună calitate pot fi crio-conservaţi.
După embriotransfer, pacienta continuă să folosească estrogen şi progesteron timp de 10-14 zile. După această perioadă, se face un test de sarcină din sânge (HCG). Dacă testul este pozitiv, pacienta continuă să folosească hormoni pentru următoarele două luni. Dacă testul este negativ, pacienta întrerupe orice medicaţie şi următorii paşi sunt discutaţi cu doctorul.

Gabriela Stancu
Mesaje: 11
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Gabriela Stancu »

Sper tare mult ca va fie de folos informatia. Dragele mele, va doresc sa fiti mame fericite. Sa va vina intr-un sfirsit binecuvintarea cea mare. Caci in ciuda numarului mare de succese obtinute prin metodele reproducerii asistate, nu toate cuplurile obtin o sarcina folosind propriii lor gameti. Acele cupluri au doar doua posibilitati de a avea o familie – sa primeasca ovocite sau sperma donate sau sa treaca printr-un proces indelungat si costisitor al unei adoptii. Eu as vrea ca toate femeile sa simta bebelusul din primele lui zile de viata. Va doresc FIV-uri reusite ! ;) :)

Ani29
Mesaje: 1
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Ani29 »

Fetele, nici eu nu pot sa plec de aici! De printre cele care vor sa faca FIV. Aici este locul drag sufletului meu! Am stat pe forumuri multa vreme. Imi aduc aminte cum ma documentam. Intrebam de zece ori acelasi lucru. Imi era frica de tot. :o Acum insa sunt o MAMICA !!!!! Doamne, inca nu-mi vine a crede. :D
Bebe este ft bine, este cumintel, chiar daca seara avem reprize de plans din cauza colicilor. Ii place ft mult la baita, este atent la tati cand il spala si la mine cand il masez/cremuiesc.
Se vad schimbari la el cu fiecare saptamana care trece, zambeste cand vorbim cu el, gangureste, da energic din maini si picioruse, isi sustine capul iar cand este agitat se incrunta si face cute pe frunte, atunci tati zice ca seamana cu mine :P
Maine e sarbatoare la noi in casa, facem 6 saptamani. :!:
Suntem fericiti si impliniti!
Va doresc din suflet sa vi se indeplineasca dorinta de a avea bebe!
Va pup pe toate si va tin pumnii stransi!

Emilie446
Mesaje: 2
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Emilie446 »

:) Felicitari, Ani29 !!! Wow, ma bucur enorm enorm pentru tine. Cind citeam postarea ta, imi inchipuiam cum imi tin si eu in brate bebelusul... :cry: Dar unde ai facut fertilizarea? Care a fost procedura? Atita informatie exista pe acest forum... Eu acum ce sa fac? Vreau tare mult sa am ca tine un bebelus.... Pot conta pe sustinerea ta? Invata-ma care sunt pasii... Voi fi foarte recunoscatoare. Multumesc anticipat si crestere usoara! ;)

Gabi5S
Mesaje: 5
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Gabi5S »

Fetelor, sper sa va urmez cu acelasi noroc :)
Dar daca nu ovulez luna asta, ce se intampla? Presupun ca nu e nici endo cum trebuie si aman totul, nu?
De maine iau niste XXX, daca zici ca ajuta la ovulatie. Din pacate am pierdut doua zile pt ca m-a surprins CM in weekend, eu il asteptam luni... noroc ca aveam prednison si tot restul. Doar eu vorbesc...alo... ;)

QBebe
Mesaje: 27
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de QBebe »

Buna dragutele mele forumiste...daca imi permiteti sa va zic asa... ;) Tare ma bucur ca vad mesaje cu mamici implinite. Ani29, esti fericita si se simte. Sper ca toate respondentele sa-ti urmeze exemplul. Este un stimulant forumul dupa cum observ... si este deloc rau... ba, dincontra e chiar de invatatura. :)

Alina
Mesaje: 16
Membru din: 2016

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Alina »

Am hotarat sa scriu un mic articol informativ pentru femeile care sunt cointeresate icum se produce procedura FIV.
Sunt o multime de familii care nu pot avea copii pe cale naturala si care apeleaza la clinici private pentru ajutor :D.
De obicei solutiile in astfel de probleme sunt procedurile FIV cu ovocite donate sau FIV cu ovocite proprii.
Dupa mai multe investigatii si sondaje s-a depistat ca procedurile FIV cu ovocite donate au un procentaj de success mai mare ca procedurile FIV cu ovocite proprii.
Ce presupune procedra FIV cu ovocite donate: Deci e o procedura prin care femeia poate fi insarcinata si duce fatul in propriul uter folosind ovocitele altei femei care va fi “donatoare”.
Ovocitele donate sunt extrase printr-o interventie invaziva care sunt fecundate cu spermatozoizii partenerului pacientei. Apoi este introdusa in uterul pacientei.
Sunt anumite etape in cazul procedurilor FIV si anume:
1. Un control general pentru a investiga starea de sanatate a pacientei a partenerului. Analiza de singe ambilor parteneri, Ecografia pacientei si toate investigatiile medicale la soliciarea medicului.
Daca pacienta mai are ciclu medicul monitorizeaza cateva luni ciclul menstrual al pacientei . In caz ca pacineta nu mai are ciclu ea urmeaza un tratament in jur de 3 luni pentru stimulare ciclului ovarian. Aceasta procedura e nevoie pentru ca uterul si endometrul pacientei sa fie pregatite pentru impalntarea embrionului.
Aceasta procedura mai e posibila si in cazurile in care ciclurile sunt neregulate si grosimea endormetrului e mica.
2. Pacienta si partenerul aleg donatoare de ovocite. Culoarea parului, ochilor, inaltimea etc.
3. Analizarea ciclurilor pacientei si a donatoarei. Aceasta etapa e necesara pentru a sincroniza ciclul menstrual a pacientei cu a doantoarei .
4. Stimularea donatoarei si pacientei. Pacienta pentru cresterea cat mai optima a endometrului iar donatoarea va primi medicamentele necesare ca in orice procedura de FIV din a doua zi de ciclu menstrual.
5. Monitorizarea pacientei si a donatoarei . In cazul pacientei se monitorizeaza cresterea endometrului iar in cazul donatoarei cresterea foliculului.
6. Declansarea ovulatiei si racolarea de ovocite.
7. Transferul embrionului - e o procedura nedureroasa si se produce fara anestezie.
Pacienta vine cu cateva ore inaintea procedurii si trebuie sa consume multe lichide pentru marirea dimensiunilor vezicii urinare pentru ca medicul in timpul investigatiilor sa poata avea o viziune mai calara a uterului la ultrasonografie.
Sunt selectati embrionii si scufundati in lichid apoi stocati in catetru special. Alt catetru flexibil din cauciuc va fi inserat in uter prin colul uterin. Catetru cu embrionii va fi plasat in interiorul catetrului de cauciuc. Odata cu gasirea locului potrivit embrionii vor fi impinsi afara din catetru si introdusi la nivelul mucoasei uterine.
Dupa aceasta procedura pacienta trebuie sa stea intinsa timp de doua ore. Se recomanda evitarea eforturilor fizice pentru cateva zile dupa procedura.
Pentru efectuarea procedurii FIV cu ovocite donate e foarte important sa te adresezi la o clinica cu personal foarte competent si instruit. E de dorit la o Clinica cat mai buna si specializata anume pe astfel de proceduri. Sunt cazuri cand pacientii se adreseaza la clinici nepotrivite si apar anumite riscuri. Cel mai des sunt intalnite riscuri de transferarea embrionului in mod defectuos. Ceea ce poate duce la esecul procedurii in general ca rezultat pacienta sa ramana fara sarcina dorita.
La fel multi medici nu fac toate investigatiile necesare pacientilor si ca rezultata dupa producerea procedurii FIV cu ovocite donate nu se produce sarcina pana la capat.
Ca o sugestie pentru toate femeile. Fiti foarte atente unde va adresati si informati-va foarte bine la ce clinica sa apelati. ;)
Promit sa mai revin cu informatii. Cine mai are ceva informatii va rog sa adaugati… :?: :D

Melony
Mesaje: 12
Membru din: 2016

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Melony »

Fetele, tot vorbiti de procedura data... Am vazut la televizor asa caz cand o familie care dorea sa faca FIV cu ovule donate, au ales donatorul sa aiba cate ceva in comun cu viitorii parinti, au ales culoarea ohilor, parului, au facut tot posibilul sa semene copilul cu ei, deci pana la urma femeia ramane insarcinata, trece toate controalele, tot ce are nevoie, si ..cand colo naste un bebelus de alta rasa... :arrow: foarte trist pentru sarmanii parinti, caci medicul care raspunde de procedura s-a gresit... :oops: :oops:
Pentru ce am scris acest referat? ca sa va avertizez sa va adresati la o clinica serioasa si de indcredere, sa semnati un contract ceva, ca nu cumva sa se intample asa ceva...
Mult succes tuturor

Scrie răspuns