Donare de ovocite în Europa

Sophie
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Donare de ovocite în Europa

Mesaj de Sophie »

Peste tot în Europa, în țarile unde se face legal procedura cu ovo donate, donatoarea ramâne anonimă. Anonimă nu înseamnă că se ascunde numele și în rest putem afla totul despre ea, inclusiv poza, ca să o putem detecta pe stradă. Identitatea donatoarei este respectată și foarte bine se face, altfel multe femei nu ar mai fi de acord să se supună unei proceduri destul de complicate și dureroase pentru o sumă nu chiar uriașă.
Se pun la dispoziția pacientei datele considerate relevante pentru viitoarea mama si pentru copil. Grupa de sânge a donatoarei, câteva date fizice (înălțime, culoarea ochilor și a părului), câteva informații despre educația și pasiunile ei) Și sunt scanate să nu aibă unele boli. Pentru tot restul, îți asumi riscurile.
Ca să ai parte de poză, povești despre familie, soț, poți merge in SUA, acolo sunt site-uri pline cu donatoare cu tot istoricul pe care îl dorești. Doar că prețul e de la 10.000 de dolari în sus.
Mai e Ucraina, dar mie nu mi se pare o opțiune pentru că iese din zona civilizată a lumii. Părerea mea.
Mă mira că în Grecia nu vi se spune grupa de sânge sau vârsta. De obicei acestea fac parte din datele puse la dispoziție.

AvaAva
Mesaje: 6
Membru din: 2020

Re: Donare de ovocite în Europa

Mesaj de AvaAva »

Povestea mea - am facut o programare pentru 12.11.2017 la dr. Ruxandra Dumitrescu în Romania. Cu o zi inainte am fost anuntata ca ora programarii s-a modificat (de la 17 la 10) FARA sa fiu întrebata daca sunt de acord sau daca pot veni la ora respectivă. Nu puteam ajunge la ora 10 iar programarea a fost amanata pentru 13.11 ora 17. Am fost din nou anuntata ca ora programarii se modifica - de data asta am cazut de acord pentru ora 17:00. Am intrat la consultație 45 de min mai tarziu fata de ora programata, d-na doctor vorbea peste mine in timp ce eu incercam sa-i explic tratamentul pe care il urmez si multitudinea de diagnostice pe care le am. Dupa cateva minute mi s-a spus foarte grăbit sa ma dezbrac pentru ecografie pentru ca "mai avem 1 minut". Consultul a durat max. 10 minute. Conform site-ului, consultul+ecografia costa 250 de lei pentru pacientii noi, mie mi s-a pretins suma de 400 pentru cele mentionate. Am mers cu bilet de trimitere, deci consultul nu trebuia achitat. Am spus ca nu platesc suma respectiva avand in vedere ca am venit cu trimitere iar doamnele de la receptie pareau mai degraba la piata decat la clinica; parca negociam cu dansele legumele luate din piata. Data fiind atitudinea acestora + cele mentionate mai sus am hotarat sa nu achit nici macar suma de 250 de lei. Am rugat o doamna de la recepție sa o cheme si pe d-na dr. ca sa-i explic si dansei de ce nu vreau sa platesc.
Atitudinea d-nei doctor? "N-ai bani sa platesti, am inteles, e ok, stai linistita, la revedere. Ai ajuns la mine pentru ca ai avut medici prosti inainte care nu au stiut ce sa-ti dea. Tot la mine o sa ajungi."
Greseala mea? Nu am verificat recenziile de pe Facebok/Google.

Scrie răspuns