Contraceptive? Pro sau Contra?

Casandra
Mesaje: 5
Membru din: 2015

Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de Casandra »

Buna fetelor! Vad ca acest forum e nou, ca altele deja sunt abatute de la tema... Ce credeti despre contraceptive? Eu nu vreau sa numesc aici producatorul de la care am utilizat o perioada indelungata de timp, dar sunt acum alarmata. Deja de ceva timp ne-am hotarit sa traim cu sotul " liber", adica sa vedem ce iese... Si dupa jumate de an, NIMIC !!! Oare exista probleme??? Ati avut si voi consecinte de genul? Eu acum am 32 de ani. Am facut cariera si m-am gindit ca e timpul sa am si un copil, dar surpriza... Poate e putin timp pentru a vedea daca am ceva probleme sau frica si dorinta prea mare de a avea un copil e raspunsul?! Chiar nu stiu... Ca medicii atitea iti spun, ca deja practic nu mai ai sanse. Aici se mai adauga si stresul cauzat tot de medici, s.a.m.d. Voi ce ziceti?
Noi inca nu am fost la medic. Nu vreau de pe acum sa bag in mine diverse medicamente. Unica problema pe care mi-o asum este virsta. Poate nu e problema, dar din auzite stiu ca dupa 30 de ani e mai greu sa ramii insarcinata. Sper sa nu se refere la mine. De aceea astept opinii... Am auzit ca si Rh-ul poate fi de vina. Eu am Rh negativ. Cine a trecut prin aceeasi dilema, va rog mult sa va impartasiti... Am citit aici articolul despre infertilitate si nu stiu deja ce sa zic. Parca pare a fi corect spus, dar mai ramin intrebari deschise. Sotul trebuie sa faca investigatii si el? Astept... Astept... Fara glume, va rog... Am mai intilnit si asa ceva...

Corina Fusu
Mesaje: 6
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de Corina Fusu »

Defapt, contraceptivele nu fac parte din cauzele principale care duc la infertilitate feminina,totusi indirect pot facilita acest factor. Dupa parerea mea, contraceptivele sunt necesare, caci atunci cadem sub incidenta altor factori, ca de exemplu, cum ar fi daca fiecare femeie ar naste in fiecare an... Sigur, multi rid cind aud asa ceva, dar este destul de real. Sa luam doar citeva decenii in urma si observam ca practic fiecare familie era constituita din minim 5 frati pina chiar la 15. Asadar, drept concluzie putem spune ca contraceptivele au fost o inventie buna. Biserica poate contesta, dar majoritatea populatiei accepta existenta lor. E bine de stiut ca luarea contraceptivelor se face cu pauze. Acele intervale fiind de fapt " reabilitarea" organismului si restabilirea metabolismului, in limbaj accesibil. Oricum fiecare alege sa le utilizeze sau nu. Exista desigur si pro si contra, dar intrebarea fusese adresata vis-a-vis de infertilitate, deci aici chiar e dificil de a da un raspuns sigur. Cred ca exista cazuri, dar nu putem sa le generalizam. In acest context, raspunsul meu, ca femeie care utilizeaza metode de contraceptie, este pro contraceptive. Si chiar nu cred ca contraceptivele sa duca la infertilitate, atunci va dati seama ce procent de infertilitate riscam sa avem. Astazi fiecare a doua femeie cred ca foloseste o metoda de contraceptie... Ramine sa ma documentez la acest capitol mai bine si revin cu informatii.

VictoriaZ
Mesaje: 5
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de VictoriaZ »

Salut. Citind postarea ta, mi-am pus si eu intrebarea data. Chiar nu stiu, poate si eu sufar de fertilitate redusa din cauza anticonceptionalelor?! Le-am luat destul de indelungata perioada. Iata asa intrebare nu am adresat medicilor... Hmm... Chiar e interesant, pot fi ele cauza? E drept, noi sintem un cuplu sanatos, poate nu sintem compatibili, dar sa ramin infertila din cauza contraceptivelor, suna straniu... Sunt sceptica! Daca cineva vine cu informatiile de rigoare, eu pot sa cred dar acum nu am nimic de completat. Iti doresc insanatosire grabnica. Sper sa ai ceea ce-ti doresti. Mult succes!

VictoriaZ
Mesaje: 5
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de VictoriaZ »

Wow!!! Pentru mine e socant, dar iata ce am gasit... "De la aparitia anticonceptionalelor, efectele secundare ale acestora nu au fost studiate indeajuns si ele nu sunt cunoscute, in mare masura de catre pacientele care le utilizeaza. Printre efectele negative grave ale pilulelor se numara: cresterea presiunii sangvine, influenta asupra nivelului colesterolului, aparitia diferitelor tipuri de cancer, libidou scazut, tromboembolism pulmonar, infertilitate." Nu fac anti-reclama, dar iata ca totusi exista riscul de a ramine infertila in urma lor... Eu oricum nu le mai folosesc acum, caci vreau sa ramin insarcinata, daca va mai fi posibil... Fetelor, documentati-va bine! Eu nici nu banuiam ca contraceptivele pot avea asa consecinte. E grav...

Romela
Mesaje: 8
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de Romela »

Eu sunt Pro Contraceptie, dar doar la recomandarea medicului. Sunt asistenta medicala si stiu ce vorbesc. Fetelor, daca am lua asa la rind, atunci nu ar trebui sa mincam, sa bem si chiar sa inspiram aerul de afara. Asa e epoca inovatiilor, cu plusuri si minusuri. Cred ca nu ati nega acest fapt! Unde mergem nu stiu, dar progresul avanseaza. Daca nu ar fi fost inovatii, vorbeati acum despre FIV sau ICSI ? Eu sustin clinicile moderne care au tehnologii de ultima ora. Pe la tara inca se stipuleaza ca copilul vine de la Dumnezeu. Nu am nimic contra, si daca nu vine? Ce facem? Asa si contraceptivele sunt nevesare, ca doar nu traim in epoca de piatra. Ma scuzati de directitate... Pe internet este prea multa informatie, de aceea mai cititi uneori si printre rinduri. Nu mai credeti chiar tot!

Casandra
Mesaje: 5
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de Casandra »

Buna! Eu voi merge pentru consultatie imediat dupa Anul Nou. Tot aici vreau sa incep si tratamentul FIV. La telefon am aflat ca pretul este de cam 2.600 EURO. Mi se pare un pret bun fata de ce exista pe piata la noi, mai ales ca include tot. Voi ce credeti? Si la subiectul despre contraceptie, chiar nu mai stiu ce sa cred. :o Exista atita informatie, ca ma baga in sperieti. Cred ca si pe voi... Pareri diferite, si e corect sa fie asa. Eu sper ca voi reusi cu FIV. Mai vedem...

Sorina
Mesaje: 6
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de Sorina »

Mare prostie... Nu prea cred ca anticonceptionalele pot crea asa probleme grave. Daca consecintele lor sunt combinate cu alti factori care conduc la infertilitate sunt sigura ca exista posibilitatea sa deveniti pe parcurs infertila. Dar in general nu cred sa existe foarte multe cazuri cu diagnostic bazat pe luarea de lunga durata de contraceptive. Si iarasi, ca si celelate fete, eu mentionez ca este pur parerea mea. Eu nu sunt medic de profesie ca sa fac precizari de rigoare, dar mi-a fost interesant subiectul. Chiar daca ati devenit intre timp infertila, nu disperati. Eu va pot recomanda o clinica foarte buna in acest domeniu. Acolo se fac de toate. Ea se afla in Ukraina. Celor din Republica Moldova, de unde sunt eu, le va fi foarte usor sa o gaseasca. Este tara vecina care alte legi la capitolul infertilitate, mame surogat, adoptie, s.a.m.d. La noi in tara exista o clinica deja care face FIV, dar eu am vrut ceva mai mult si am mers acolo. Fiecare alege ce vrea pina la urma. Mi-a placut mult. Daca cineva ar putea sa aiba nevoie de ajutor, chiar va pot recomanda pe cineva de acolo. Nu va temeti, totul se rezolva. Ce-i drept totul este contra cost, dar corelatia pret/calitate se face simtita. Eu am zis toate aceste lucruri, in speranta de a va ajuta. La o adica, toate spuse, va doresc o seara frumoasa in continuare. Fiti mame fericite cu copilasi sanatosi. Noapte buna!

Gabriela Stancu
Mesaje: 11
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de Gabriela Stancu »

Casandra, Ce ati mai facut? Ati fost la Kiev? Ma intereseaza si pe mine procedura FIV cu ovule donate cum decurge, in Ucraina... Casandra, vreau sa stiu daca ati gasit donatoare? Sau se ocupa clinica de asta? Daca nu va este greu...povestiti despre etapele procedurii....Am si eu o prietena care are frica de a scrie pe forum si eu colectez informatii pentru ea. Va rog mult. Va multumesc!

George
Mesaje: 10
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de George »

Donez sperma doamnelor sau cuplurilor, pentru sarcina. Barbat de 34 de ani, 1,72 m inaltime, 70 kg, ten alb, ochi caprui, aspect fizic placut, nefumator, nonalcolic, studii superioare, din Bucuresti, fara obligatii, doresc sa ajut gratuit persoanele care isi doresc copii. Nu am pretentii materiale sau de alta natura. Daca solicitanta va dori discretie, ii voi respecta dorinta, iar daca va dori sprijin, voi incerca sa o ajut. Am analizele negative si in limite normale.

mami 4
Mesaje: 16
Membru din: 2015

Re: Contraceptive? Pro sau Contra?

Mesaj de mami 4 »

Ce mai faci Casandra? Te-ai mai lamurit in subiectul deschis? Nu prea te vad conectata... Esti ok? Scriai ca mergi dupa anul nou undeva pentru investigatii. Dar cu influienta anticonceptionalelor ce ai facut? Era din cauza lor totul? M-ai intrigat, hai povesteste ceva...

Scrie răspuns