Infertilitatea la femei

Marinaromania
Mesaje: 7
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de Marinaromania »

Fetelor chiar merita sa ne luptam pentru a deveni mame. Ma simt ca o pasare care s-a invatat sa zboare….e culmea, e culmea fericirii. Va doresc sa incercati si voi aceste sentimente cit mai curind…Faptul ca sunteti pe acest forum, ca a-ti inceput cauatarile, ca va dati sfaturi demonstreaza ca sunteti pe calea cea drepta… cel mai important e sa nu va fie frica sa incercati, sa folositi orice informatie, orice sfat, sa va agatati de orice care v-ar putea ajuta…O zi buna dragilor :P :P :P :P

Marinaromania
Mesaje: 7
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de Marinaromania »

Fetelor chiar merita sa ne luptam pentru a deveni mame. Ma simt ca o pasare care s-a invatat sa zboare….e culmea, e culmea fericirii. Va doresc sa incercati si voi aceste sentimente cit mai curind…Faptul ca sunteti pe acest forum, ca a-ti inceput cauatarile, ca va dati sfaturi demonstreaza ca sunteti pe calea cea drepta… cel mai important e sa nu va fie frica sa incercati, sa folositi orice informatie, orice sfat, sa va agatati de orice care v-ar putea ajuta…O zi buna dragilor :P :P :P :P

Marinaromania
Mesaje: 7
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de Marinaromania »

Fetelor chiar merita sa ne luptam pentru a deveni mame. Ma simt ca o pasare care s-a invatat sa zboare….e culmea, e culmea fericirii. Va doresc sa incercati si voi aceste sentimente cit mai curind…Faptul ca sunteti pe acest forum, ca a-ti inceput cauatarile, ca va dati sfaturi demonstreaza ca sunteti pe calea cea drepta… cel mai important e sa nu va fie frica sa incercati, sa folositi orice informatie, orice sfat, sa va agatati de orice care v-ar putea ajuta…O zi buna dragilor :P :P :P :P

Marinaromania
Mesaje: 7
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de Marinaromania »

Fetelor chiar merita sa ne luptam pentru a deveni mame. Ma simt ca o pasare care s-a invatat sa zboare….e culmea, e culmea fericirii. Va doresc sa incercati si voi aceste sentimente cit mai curind…Faptul ca sunteti pe acest forum, ca a-ti inceput cauatarile, ca va dati sfaturi demonstreaza ca sunteti pe calea cea drepta… cel mai important e sa nu va fie frica sa incercati, sa folositi orice informatie, orice sfat, sa va agatati de orice care v-ar putea ajuta…O zi buna dragilor :P :P :P :P

andreea))
Mesaje: 17
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de andreea)) »

Mihaela 2, deci cum am mai povestit am dus enorme tratamente de infertilitate, dar pana la urma nu s-a mai schimbat nimic. Cand am apelat la Biotexcom, noi cu sotul nu ne-am mai ineteresat de tratamente sau ceva de genu, am apelat la ei pentru a ne asigura o mama purtatoare, doar cu ajutorul doamnei de acolo, careia ii multumesc nespus de mult, sunt acum mama unui ingeras de un anisor))) o scumpete de fiinta :)
Medicii de acolo au tinut sa ne povesteasca despre toata procedura, cu ce se incepe, din cate etape este formata, ce urmeaza dupa nastere, cum va fi in timpul nasterii, ce va fi cu mama purtatoare si inca multe4 si de toate...
Deci, dupa prima consultatie, am stat cu sotul si am analizat totul bine, ca pana la urma sa ne decidem totusi, ne-am hotarat la acest pas mare... ;)
si ce pot sa-ti mai spun? sa stii ca nu regret nici macar putin.... iti dai seama, am o minune de ingeras de 1 anisor deja!!!!!!!!!!!! mare bucurie e la noi in casa... sincer vorbind si acum parca nu imi prea vine a crede ca avem un odoras micut))
cat despre clinica Biotexcom din Kiev, imi paredeja ca am spus muuuuuulte )))
Dar sa stii ca facand acolo cunostinta cu mai multe perechi de soti, cel mai principal ca erau din toate colturile lumii, sa stii ca toti aveau emotii pozitive, doar ganduri bune, si toti se intorceau de acolo cu rezultate foarte si foarte buneeee...
mult succes senioritele si sanatate, vam pupacit )))

Mihaela2
Mesaje: 7
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de Mihaela2 »

Buna fetelor… :)
Ma bucur nespus de mult cind revin pe forum si vad oameni noi si rs voastre…In primul rind, Marinaromina, Andreea, va salut cu mare drag si sunt nespus de bucuroasa ca sunt printre noi si persoane care au reusit sa-si realizeze visul. Sunt sigura, ca o sa avem multe de invatat de la voi si o sa primim cu placere sfaturile voastre…
Malvina sper ca la tine totu-I bine si mai spune-ne ce mai este nou la tine…
Am inteles din cele citite, ca imi recomandati clinica Biotexcom din Kiev….Fetelor intr-adevar mi-am facut o lista a clinicilor care au reputatie parca buna si zice lumea ca storc zer din piatra seaca. In aceasta lista este si Biotexcom. Sa va zic sincer, pe mine nu ma intereseaza daca au wifi ei la vila sau nu, daca au conditioner, daca drumul e cu gropi sau nu?… nu ma intereseaza asemenea nuante nesemnificative pentru un cuplu, care intr-adevar isi doresc un copil…vreau sa-mi dati rs concrete si corecte la intrbarile care ma macina cel mai tare…si anume daca preturile sunt asa precum e pe sit-ul lor si nu mai vin cu completari? Daca clinica isi indeplineste toate obligatiunile fata de clienti, pentru ca am auzit ca in contract parca totul e ok? Competenta medicilor? Daca nu sunt probleme cu inregistrarea copilului si cu venirea lui acasa?
Fetelor astept rs vostre….. O zi buna sa aveti))) ;) :)

Marinaromania
Mesaje: 7
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de Marinaromania »

Salut Miahaela 2,
Salutare la toate***
Imi cer mii de scuze, ca nu ti-am rs mai repede, dar acum toata ziua sunt prin magazine si cupar hainute, lucrusoare, accesorii pentru ingerasul meu… Sunt in culmea fericirii si cred ca de citeva luni sunt numai cu zimbetul pe buze…parca am inebunit de fericire… :lol: :lol: :lol:
Referitor la intrebarile tale…deci, noi am semnat contractul Succes Garantat, care presupune 5 cicluri de FIV cu ovocite donate, dar in caz de insucces, suma achitata se restituie. Achitarea am facut-o in doua rate, la semnarea contractului in cadrul primei vizite la clinica si in ziua cind am facut procedura. Suma este exact ca pe site, in contract sunt scrise toate nuantele, deaccea trebuie doar sa citesti cu atentie. Am platit in cash, in valuta Euro si lucrurile au mers repede…
Mi-a placut foarte mult ca au fost multe alternative, spre exemplu donatoarele erau foarte tinere (de la 18-30) si chiar am putut sa alegem dupa caracteristicile fenotipice dorite (inaltime, culoarea ochilor, greutate.etc.).
Noi am ales o donatoare de 20 de ani si cred ca si aici este secretul succesului, chiar foarte asemanatoare cu propriu chip. Desigur, in primul rind, am tinut cont de grupele sanguine și factorul Rh.
Referitor la competenta, spre exemplu faptul ca am reusit sa ramin insarcinata, o datorez, desigur, medicului meu care si-a facut treaba exemplar. Si cred ca in asemenea situatii e foarte importanta calitatea “materialului”, dar si cunostintele medicului, care poate preveni o situatie complicate in urma sau inaintea procedurii.
Am discutat cu foarte multe cupluri care au trecu prin experienta respective, despre certificatul de nastere al copilului…acestia mi-au spus ca nu au intilnit nici o problema la acest capitol, lucrurile s-au rezolvat in citeva zile….mai ales pentru romini, am inteles ca procedura e mult mai rapida.
Deci, iti doresc succese si sper ca te-am ajutat…imi poti da orice alta intrebare si am sa-ti rs cu drag..
Va pup pe toate ;)

MalvinaCrucea
Mesaje: 6
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de MalvinaCrucea »

Salutare fetelor, sunt bucuroasa ca de fiecare daca cind intru pe forum sunteti mai multe si parca mi se imple inima cu curaj, pentru ca impreuna reusim sa invingem aceasta boala si sa ne implinim visul cel mare.
Marinarominia, sunt fericita pentru tine si iti multumesc pentru ca incerci sa ne ajuti cu sfaturile tale fara de pret.
Sincer fetelor eu tot trag nadejde ca poate ma tratez si curind sa am si eu un bebe. Urmez acum tratamentul de la medicul meu nou, sper ca va fi bine, dar nu-mi place ca aproape la fiecare consultatie zice ca posibil va fi necesar sa optez pentru laparoscopie. Dar am vorbit cu foarte multe femei care sunt in aceasta situatie si zic ca ele nu doresc nici in ruptul capului sa faca aceasta procedura, pentru ca este un mare risc, si posibil sa ramii fara sanse de a avea un copil. Desi am eu probleme, totusi cred ca am sanse de a naste un copil si mi-e frica tare ca in ura acestei proceduri, daca ceva nu merge cum trebuie, sa ramin si fara sperante…nu cred ca as putea rezista. Voi ce ziciti? Va rog mult sa-mi rs…pe bune am nevoie de sfaturile voastre.

Mihaela2
Mesaje: 7
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de Mihaela2 »

Buna fetelor… Marinarominia sa stii ca am asteptat mult rs tau, pentru mine este foarte important sfaturile tale, asa sa zicem, de la prima sursa. Ma bucur pentru tine pentru ca ai un asa motiv frumos de fericire, pentru ca pe bune, e un motiv minunat. Sper, ca poate si eu curind am sa am un asemenea motiv. Vreau sa te intreb in legatura cu cazarea… am citit ca au acolo o vila, dar am inteles ca este foarte multa lume si ma tem sa nu fie suficiente locuri…. Poate mai bine ar fi sa-mi caut dinainte o gazda? Nustiu, poate imi recomanzi un medic care este mai profesionist? Am inteles ca este un termen de asteptare….cit timp ai asteptat tu?
Malvinacruce sa stii ca am auzit despre aceasta procedura, laparoscopie, unele femei in urma acestei proceduri au reusit sa ramina insarcinate, altele insa nu au reusit, chiar daca medicii au dat garantii. Deci, totul depinde de organism si de medic. Cred, ca nu trebuie sa te silesti si mai intii sa te asiguri de profesionalismul medicului tau… poti sa vb cu pacientele sale, sa vezi ce reputatie are, daca a mai avut cazuri asemanatoare si care a fost rezultatul. Sa mai faci consultatii si la alti medici pentru o comparatie. Dar cel mai ideal ar fi ca sa faci aceste consultatii peste hotare, unde cred ca ai mai multe sanse sa vii chiar insarcinata. La o clinica asigurata cu tehnologii moderne si cu medici care zilnic ajuta persoanele care sufera de infertilitate.Cu parere de rau, eu am incercat multi ani in Ro, dar nu am reusit, pentru ca sunt chiar multe analize pe care nu le puteam efectua pentru ca nu aveau tehnica necesara.
Andreea vreu sa stiu mai multe si despre experienta ta, deaceea astept si parerile, sfaturile tale...
O zi frumoasa sa aveti dragelor

Marinaromania
Mesaje: 7
Membru din: 2016

Re: Infertilitatea la femei

Mesaj de Marinaromania »

Nu trebuie sa-ti cauti nici o gazda, pentru ca clinica are grija de toate, te intilneste la aeroport si te cazeaza, toate serviciile respective intra in suma contractului. Si la acest segment sunt foarte exemplari. Pentru mine a fost un avantaj enorm si din punct de vedere finaciar, dar si pentru ca nu a trebuit sa –mi fac in plus probleme. In caz ca nu vor fi locuri la vila, pentru ca intr-adevar este foarte multa lume, acestia mai pun la dispozitie si apartamente dotate cu toate necesare.
Nu cred, ca a-s putea sa iti recomand un medic, pentru ca toti medicii sunt buni in domeniul sau, adica in depedenta de diagnostica ta si ce vor arata rezultatele. Numai dupa ce vei face investigatia medicala completa, vei putea beneficia de serviciile unui medic competent pentru rezolvarea problemei tale.
Daca e sa vorbim de serviciile mamei surogat este si acolo un termen de asteptare, dar vreau sa te bucur, pentru ca in comparatie cu alte clinici este mult mai scurt si mai eftin. :D :D Poti sa fii linistita pentru ca mamele surogat trec printr-un control riguros, sunt tinere si sanatoase. Asta e tot ce conteaza… Sper ca te-am ajutat putin! Va pupacesc pe toate!!! :P :P

Scrie răspuns