Cauzele infertilitatii

Corina Fusu
Mesaje: 6
Membru din: 2015

Cauzele infertilitatii

Mesaj de Corina Fusu »

Eu m-am ars la acest capitol, asa ca pot si vreau sa impart cu toti cei care inca n-au gasit raspuns la intrebarea frecventa: "Cauzele infertilitatii ", experienta mea...
Ne stiind cauzele, nu putem primi un tratament adecvat, deci nu putem lichida consecintele. Asadar, daca va regasiti in listele ce urmeaza, haideti sa impartasim trairile si esecurile noastre!
Deci, iata precizarile pe care trebuie sa le cunoasca partenerii care sunt interesati de a avea copii:
Infertilitatea - problema pentru 15% din cuplurile dn Romania

Infertilitatea este definita ca incapacitatea unui cuplu de a concepe un copil dupa 12 luni de raporturi sexuale regulate si neprotejate. Conform acestei definitii 15% dintre cuplurile de varsta reproductiva sunt infertile. Un alt concept, fecunditatea, exprima sansa de a obtine o sarcina care sa se finalizeze cu un copil intru-un ciclu menstrual dat. Definitia infertilitatii este rigida deoarece se raporteaza la o perioada fixa,12 luni,insa aproximativ 90% din cupluri concep dupa primul an de coabitare, dar exista posibilitatea conceptiei spontane si in urmatorii ani, desi rata fecundabilitatii scade cu fiecare an.
Sarcina este o perioada foarte importanta in viata unui cuplu, de aceea multe cupluri acorda o mare atentie in planificarea unui copil. Iata totul despre infertilitate, in cadrul celei mai ample platforme online ce uneste femeile care se confrunta cu infertilitatea precum si se bucura de sprijinul celei mai mari comnunitati de suport in caz de infertilitate. Mai intai de toate trebuie sa va spunem ca singurul in masura sa determine cauzele si tratamentul infertilitatii, care difera de la cuplu la cuplu, este medicul obstetrico-ginecolog.

Sylvie
Mesaje: 7
Membru din: 2015

Re: Cauzele infertilitatii

Mesaj de Sylvie »

Buna. Foarte buna informatie. Dar imi pare rau ca cu 10 ani in urma nu era atit de socializat acest subiect, ca poate si eu nu ajungeam unde sint acum. D-ra nu am inteles ce ati patit?! Din experienta mea pot spune ca intr-un moment de disperare asa discutii practic anonime te pot ajuta chiar mai mult decit un doctor. Acum ca internetul e invadat de mii si mii de situri care promoveaza diverse clinici particulare, nici nu mai stii pe cine sa crezi... E dificil, dar nu imposibil, pina la urma. Asa ma mai calmez un pic... Confesiunile mele, sper sa ajute si pe altii sa priveasca cu alti ochi problema. Eu sunt pe calea cea dreapta deja. Mersi pentru sustinere persoanelor implicate in povestea mea, de altfel nu stiu daca aveam curajul sa-mi povestesc trairile... Documentati-va, dragilor, chiar e util!!! Mai ales ca vad ca sint persoane dornice sa va ajute. Eu nu prea am dat valoare informatiei de pe net, ce-i drept, dar acum poate as face-o. In zilele noastre, internetul e salvarea cea mare pentru unii. Medicii sint sceptici, dar apeleaza si ei inevitabil uneori la asa surse. Eu pentru mine am tras concluziile.
Sunt o viitoare mamica si mi se umple inima cind afirm aceasta... As scrie cred ca romane la acest capitol, asa cum imi cresc aripi cind ma gindesc doar... Ramine la discretia fiecaruia cum isi aranjeaza viitorul! Mersi, Corina ca vrei sa ajuti femeile in dificultate, mai vad, poate si eu incerc cumva sa le ajut. Spor la treaba tuturor si o zi cit mai frumoasa sa aveti!

Adela
Mesaje: 4
Membru din: 2015

Re: Cauzele infertilitatii

Mesaj de Adela »

Si eu m-am chinuit vreo 5 ani sa raman insarcinata. In acesti 5 ani am fost la nenumarati doctori, investigatii peste investigatii, ecografii si nimic. Ne-am decis sa apelam la o fertilizare in vitro si ne-am dus la o clinica privata din Ukraina. Eu mi-am facut o consultatie la D-na doctor, iar sotul a vazut cum evolueaza spermogramele. Problema noastra era una genetica, tocmai de aceea am ajuns acolo. Oricum la toate investigatiile am fost tratati cu cea mai mare seriozitate si atentie. Dupa investigatia cu laser, rezultatele nu au intarziat sa apara. Acum suntem in a 12-a saptamina de sarcina. Am inteles ca investigatia cu laser e cea mai buna, si o puteti face doar acolo, asa ca profitati. Fericirea e mare. Speram sa decurga totul cu succes. Asteptam marea minune, copilasul nostru. Va doresc tuturor sa fiti fericiti!

George
Mesaje: 10
Membru din: 2015

Re: Cauzele infertilitatii

Mesaj de George »

Donez sperma doamnelor sau cuplurilor, pentru sarcina. Barbat de 34 de ani, 1,72 m inaltime, 70 kg, ten alb, ochi caprui, aspect fizic placut, nefumator, nonalcolic, studii superioare, din Bucuresti, fara obligatii, doresc sa ajut gratuit persoanele care isi doresc copii. Nu am pretentii materiale sau de alta natura. Daca solicitanta va dori discretie, ii voi respecta dorinta, iar daca va dori sprijin, voi incerca sa o ajut. Am analizele negative si in limite normale.

Scrie răspuns