Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Scrie răspuns
emilia.spanu
Mesaje: 5
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de emilia.spanu »

SUNT CONTRA ADOPTIEI! Atunci cand mergi la orfelinat sa infiezi pe cineva nu-i stii intreaga istorie, nu-i cunoasti parintii si cu ce se ocupa ei...nu cunosti aproape nimic despre acest copil si practic, nimic despre adoptand-ul i-ai o mata-n sac. Nu stii ce riscuri te asteapta cu acest copil, poate sa creasca un hot si un talhar. Nu-mi doresc asa viitor. Eu as opta pentru mama surogat. Cu tooate ca sumele pentru mama purtatoare sunt destul de mari, atunci cand iti doresti cu adevarat un copil ai face orice, si aici ai ferma convingere ca e copilul tau si nu iti asumi riscuri adaugatoare comparativ cu adoptia. Daca mam surogat nu e legala in tara unde traiti puteti merge in oricare tara unde ea este legalizata, ce mare problema. Putem merge spre exemplu in ucraina, acolo este legalizata mama surogat si nu ai probleme cu nimeni, nu incalci legea.

Gianina Chicu
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Gianina Chicu »

De foarte mut timp tot am incercat sa facem un copil. A fost o perioada lunga de chinuri cu tratamente dureroase si interminabile. Am ajuns in sfarsit sa ma operez, am avut doua operatii ingrozitoare iar un urma ultimei am decis ca nu mai lupt, las sa mearga viata asa in voie si ma resemnez cu soarta ca nicicand nu voi mai avea copii. Sufeream zilnic si mai ales vedeam la televizor copii abandonati. Asta ma facea sa ma simt si mai prost. Vazand in ce stare ma aflu niste cunoscuti de-ai nostri ne-au recomandat sa apelez la mama surogat. La noi e interzisa si deci am fost in la o clinica strainatate. Sunt soarte fericita ca am facut acest pas. Acum ne crestem fetita, pe Beatrice, are 5 anisori, si as mai dori unul.

Cindy
Mesaje: 6
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Cindy »

Marta Cristea, adoptia e ceva mai mult decat altruism, partea legislativa si birocratia specifica. Daca adoptia ar insemna doar aceasta lucrurile ar fi cat se poate de simple, insa aici este un mare „dar” cu care ne confruntam dupa ce am trecut de toate barierele legislative si poate chiar dupa cativa ani de la momentul infierii. Imaginati-va ca a-ti adoptat un copil si dupa ceva vreme aflati ca bebelusul infiat provine dintr-o familie cu boli ereditare, sau si mai rau o are, sau sa se demonstreze mai tarziu cu anii ca cel mic sufera de un usor retard mental si asta poate sa-i afecteze intreaga viata atat a lui cat si a dumneavoastra. Cand infiati un copil nu stiti cum a decurs sarcina mamei biologice, daca ea a consumat alcool in timpul sarcinii, a consumat tigari sau chiar droguri si sigur, acest comportament dezechilibrat afecteaza atat viata copilului mai tarziu cat si a parintilor.
Henrieta Albu, inseamn aca situatia nu a fost atat de rea daca a putut naste pe cale naturala.
Sa fi fost in situatia mea nu era sa o ajut nimic.

Marta Cristea
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Marta Cristea »

Draga Cindy, bolile ereditare, retardul mintal si altele la sigur pot aparea dar sa nu uitam ca acestea pot aparea si la cuplurile care au bebelusi pe cale naturala. Nimeni nu poate garanta ca copilasul pe care il nasti o sa fie total sanatos chiar daca tu sau intreaga familie sunteti total sanatosi si nu a-ti suferit de boli grave sau mintale. Pot aparea oricand modificari genetice, in perioada de dezvoltare a fatului fara ca nimeni sa nu aiba nici o vina.
Asa ca pueti cu inima deschisa sa infiati un copil, desigur, daca sunteti pregatita fiindaca daca nu va doriti acest copil atunci nici dvs si nici intreaga familie nu va veti simti ok.
Aici e asemanator cu mama surogat, doar ca in cazul de fata responsabilitatea e dubla pentru ca copilul nu e al vostru biologic dar poate deveni al vostru sufleteste.

emilia.spanu
Mesaje: 5
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de emilia.spanu »

Ai mentionat corect „daca esti pregatit moral, sufleteste, spiritual” iar atunci cand nu esti pregatit apeleazi la o alta metoda de a avea un bebe, desigur, daca nu ii poti avea pe cale naturala. Eu sunt pro mama surogat, pentru ca aici e sigur, mama mi-o gasesc eu, sau mrgi la o clinica buna, spre exemplu biotexcom din ucraina, acolo eu intentionez sa ma duc, si o alegi din mai multe candidate. In plus, surogatul este in lege. Cred ca e mai sigur si corect ca sa ai un copil prin mama surogat. Oricum e o particica din tine, stii ca atunci cand va creste mai mare nu te va intreba „mami da cine sunt parintii mei adevarati sau biologici” si nu va trebui sa dai explicatii si sa gasesti raspunsuri sau scuze de ce nu i-ai spus mai inainte ca e infiat sau, daca o faci pe parcurs, te va invinui ca nu il iubesti in deajuns, ca nu-i implinesti capriciile fiindca l-ai infiat si oricum ai proceda tu vei ramane rau sau neindeajuns de bun parinte.

Henrieta Albu
Mesaje: 4
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Henrieta Albu »

Prin practicarea mamei surogat sau legalizarea ei ne ciocnim de o problema destul de mare, si anumea, cuplurile gay si lesbiene care apar ca ciupercile dupa ploaie, si daca ai observat astora li se fac din ce in ce mai multe beneficii si scutiri.... Nu destul ca in europa multe grupuri si miscari de gay, lesbi si bisexuali fac presiuni in vederea legalizarii casatoriilor intre persoanele de acelasi sex, deja o parte din ea sunt in aceasta mocirla. Tot astia fac presiuni in vederea legalizarii unui cadru ce permite si faciliteaza sarcinile-surogat., vi se pare asta intamplator?..
Nu numai se va vinde si cumpara viata dupa cum a mentionat si Crina, dar se va vinde si cumpara suflete, sau se va face schimb de ele.
Sarcinile-surogat in scopuri altruiste, unde mama-surogat nu este platita, ori ii sunt compensate doar costurile de intretinere nu are si nu aa avut de fapt, nici un viitor in tarile unde nu sunt legalizate, dar totodata legalizarea ei o va transforma „in cubator” de copii.

emilia.spanu
Mesaje: 5
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de emilia.spanu »

Henrieta, apeleaza la mama surogat nu numai cuplurile de homosexuali ci si oamnenii de rand care au ajuns intr-o situatie extrem de nefericita in care nu pot concepe si purta un copil pe cale naturala. De ce va bazati pe niste stereotipuri si prejudecati dar nu doriti sa priviti realitatea in fata..? Mama surogat nu e numai pentru cei cu punga mare sau LGBTI (cupluri cu orientare sexuala diferita), ci pentru noi toti, adica oamnenilor, dedicat oamenilor simpli, care nu-si mai vad viata fara un copil, care ar da si ultimul banut ca sa mearga la asa ceva. Mama surogat NU este un magazin de suflete sau vieti, noi nu suntem Dumnezei si nu vom fi. Nu ar trebui aci sa ne batem cu pumnul in piept si sa ne dam drept mari crestini lezand astfel drepturile altora sau sansa de a avea candva un bebelus.

Henrieta Albu
Mesaje: 4
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Henrieta Albu »

In primul rand, omul nu e Dumnezeu, noi nu suntem Dumnezei, deci, nu putem lua viata (avorturile) si nici nu avem dreptul sa o creem (fiv si mama surogat). Aceasta este mai presus ca noi si nu trebuie sa intervenim la aceasta. Iar in al doilea, mama surogat este o negociere de suflete, am bani cumpar viata, nu am mor sau raman asa cum sunt, aceasta negociere se concentreaza intr-un echivalent valoric de pe o parte si de pe alta parte, repet, se cumpara o viata iar dreptul la viata este protejat prin lege si il avem fiecare fara conditionare.

Victory
Mesaje: 8
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Victory »

Henrieta Albu scrie:
02 Aug 2017, 15:21
In primul rand, omul nu e Dumnezeu, noi nu suntem Dumnezei, deci, nu putem lua viata (avorturile) si nici nu avem dreptul sa o creem (fiv si mama surogat). Aceasta este mai presus ca noi si nu trebuie sa intervenim la aceasta. Iar in al doilea, mama surogat este o negociere de suflete, am bani cumpar viata, nu am mor sau raman asa cum sunt, aceasta negociere se concentreaza intr-un echivalent valoric de pe o parte si de pe alta parte, repet, se cumpara o viata iar dreptul la viata este protejat prin lege si il avem fiecare fara conditionare.
De ce neaparat e o negociere de suflete? Femeia ofera un serviciu pentru care este platita. Priveste asta ca pe un job! Mai ales ca la final toti raman fericiti...

Scrie răspuns