Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Scrie răspuns
Costela9
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Costela9 »

Ma intreb de mult timp cu e sa poti purta pe cineva in burtica... un copilas care nu este genetic legat de tine, iti e strain. Nu cred ca e asa usor nici pentru mama care il poarta sub inima ei dar nici pentru parintii care il asteapta timp de 9 luni stiind ca v-a avea grija de pruncul lor o femeie total straina.
Nu stiu daca as putea sa port un copilas strain... Multumesc Domnului, el mi-a dat 2 baietei mununati si am avut fericirea cea mare de ai purta eu, sub inima mea, de ai duce timp de 9 luni, de a vorbi cu ei etc.
In tot acest timp intre mine si bebelusii mei s-a creat acea afectiune, atasament care numai mama il poate intelege... cand ii simti primele miscari, cand vezi ecografiile, cand pregatesti lucrurile si tot felul de marunisuri pentru maternitate... si, desigur, Marea Intalnire..
Mii foarte greu sa cred ca as putea face aces lucru, ca voi putea sa port un copilas pentru cineva. Sa presupunem ca voi putea purta dar nici in ruptul calului nu ma voi putea desparti de acest bebelus. Imi pare nespus de rau pentru familiile care nu au parte de aceasta sansa si nu reusesc sa aiba un bebelus. Inteleg ce inseamna sa ti se spuna ca nu vei putea procrea... Mi s-a spus si mie asta dupa prima sarcina, insa, cu toate ca am avut acest diagnostic am mai nascut inca un copilas, a fost conceput pe cale naturala. Credinta si rugaciunile la Dumnezeu fac minuni!

Ilinca7
Mesaje: 1
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Ilinca7 »

Eu nici in ruptul capului nu as merge la aia ca sa fiu mama surogat. Chiar daca voi ajunge sa traiesc cele mai negre zile din viata mea nu o sa fac acest lucru... Cum pot eu sa dau copilul dupa ce l-am purtat noua luni in burta mea, l-am simtit sub inima mea, l-am vazut si l-am simtit cum creste... Cum as pute sa fac eu asa greseala si pacat ca sa dau pruncul care eu l-am crescut sub inima mea? Asta e cel mai mare blestem, cea mai mare nenorocire pentru o femeie si pentru o mama. Intrebati orice mama care e gata sa nasca curand si veti vedea ce o sa va spua ea si ce crede despre aceasta...

Cindy
Mesaje: 6
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Cindy »

Imi pare rau sa spun asta dar e parerea mea. Dragelor, cand o sa fiti in cazul meu ca nu o sa puteti avea copii din anumite motive atunci o sa vorbiti ... intelegeti, poate pentru unii oameni mama purtatoare e ultima sansa, e ultima lor speranta. La urma urmei, fiecare e liber sa decida ce doreste si sa faca cum consdera el ca e corect. Asa ca nu judecati inainte sa stiti sau sa traiti pe propria piele. Multa sanatate!

Draga
Mesaje: 4
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Draga »

Daca e sa privim din perspectiva psihologica, a purta o sarcina unde copilul e strain necesita poate mai multa responsabilitate decat sarcina proprie. Totusi, un rol important il joaca sprijinul din partea sotului, parintilor si apropiatilor. Trebuie sa constientizam procedura fertilizarii si perioada sarcinii pot aduce un anumit risc pentru sanatatea mamei surogat…

emilia.spanu
Mesaje: 5
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de emilia.spanu »

Eu sunt de parere ca mamele surogat tre sa fie, si e foarte fain ca in unele tari, de exemplu Ucraina s-a legalizat fertilizarea in vitro cu ovocite donate si mama surogat, si nu tre’ sa depinzi numai de programul national de FIV dar poti sa iti alegi clinica si sa faci acest FIV, la fel e si cu mama surogat. Atat timp cat aceasta nu e in lege se practica mult mai mult dar riscurile sunt colosale si mai in toate cazurile nu este rezultat bun.

Cindy
Mesaje: 6
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Cindy »

Salut.cuplu care nu poate avea bebe. Eu am 34 de ani iar sotul meu are 44. Avem AMH <0,1. Am facut 3 fiv-uri – nimic. Nu stim cum sa procedam mai departe, analizele facute sunt pozitive, adica calitatea ovocitelor este buna si cu sotul e totul ok. Ne gandim sa apelam la mama purtatoare dar nu cunoastem o clinica. Stiu ca in Ucraina e legalizata mama surogat, asa ca am merge acolo. Aici, in Romania, am incerca dar a fost o dezamagire totala. Am vorbit cu o cunoascuta care s-a oferit sa poarte bebele nostru, mai tarziu s-a adeverit ca vrea sa-i dam si un avans bun, si apartamenul, si masina etc... de aia deja optam pentru clinica serioasa. Daca cunoaste cineva o clinica buna va rog sa imi raspundeti. Multumesc.

Buna Anca, da, ai dreptate, in Ucraina, Kiev, este clinica BioTexCom. Eu, dupa cum am spus, am auzit de aceasta clinica de la rudele mele care au citit prin presa internationala de acesta clinica. Sincer vorbind, de la inceput nu prea aveam incredere dar aceasta a aparut pe parcurs cand am vazut conditiile de acolo, personalul...
Tu nu te intrista, cel mai important e sa gasesti o clinica buna care o sa iti poata realiza cel mai mare vis al tau. Si cel mai important e ca tu si sotul tau sa nu diserati, in rest tot se rezolva. Dar aici te asigur ca e foarte serios s serviciile sunt la cel mai inaltl nivel.
;) :P ;)

Henrieta Albu
Mesaje: 4
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Henrieta Albu »

Bravo Cindy! Nu este adevarat! Am cunoscut o persoana care nespus de mult si-a dorit un copilas. A plecat tocmai in Canada pentru a putea gasi mama surogat pentru ca in tara ei nu avea voie sa faca asa ceva. A platit zeci de mii de euro pentru ca ea avea ceva si nu se putea forma celula, era ceva totusi care manca celula ou. Dupa ceva timp, a transferat celula din mama surogat la ea si a reusit sa aiba un baietel. Acum acest baietel are 7 ani si findca stia ca nu poate face copii a facut sex neprotejat si la scurt timp a ramas insarcinta, si surpriza, acum are 2 copii facuti normal de ea, fara mama surogat!Intr-adevar e greu sa iti doresti si sa nu poti avea iar altii ii arunca la gunoi… :( :( :(

Marta Cristea
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Marta Cristea »

Chiar daca se intampla nenorocirea ca nu poti naste, nu poti duce copilul sau suferi de infertilitate oricum exista o alternativa, o alta posibilitate de a avea copii (fara mama surogat). Eu consider ca aceasta este cea mai optima arianta si cea mai... crestineste, daca vrei.
Am observat ca in multe familii copiii infiati seamana foarte mult cu parintii lor, si la chip dar, la caracter
Sa zicem ca acceptam mama surogat cu toate consecintele ei. Bine, dar ea trebuie platita iar sumele pentru aceste „servicii” sunt destul de exagerate si nu toate familiile infertile ar putea achita asa sume fabuloase. Iar atunci cand familia face fiv cu ovocite donate plus la aceasta sa il poarte o femeie straina, e tot aceeasi chestie ca si cum ai infia un copil.

Costela9
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Costela9 »

E minunat sa poti, sa ai curajul si vointa ca sa adopti un copil, si totodata, e aiurea si nelalocul lui ca in 2017 sa auzi unele persoane care spun ca n-o sa creasca copilul altcuiva fiindca nu e sange din sangele lui... mi se pare foarte primitiva conceptia asta. Lumea se indreapta cu viteza spre altceva si e o chestie normala sa ai un copil. Bucuriile care iti aduce copilu sunt foaret mari.
In fine, fiecare decide, alege mama surogat sau opteaza petru adoptie, important e sa iubesti acel copil si sa-i oferi grija si protectie.

delia#
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de delia# »

Noi timp de 5 ani am avut rabdare sa facem diverse tratamente etc.. Diagnostic- infertilitate neexplicata.Niste cunoscuti de-ai nosti ne-au lasat fetita lor in grija timp de doi ani. Eu stiam ca sta temporar si totusi cand a plecat ni s-a frant inima. Am stat foarte mult timp la dubii sa facem sau nu acest pas cu mama purtatoare. Sigur ca ne gandeam la adoptie. In plus ca mai aveam niste cunoscuti care au adoptat o fetita. Acum la ei e bine, dar au fost foarte multe probleme, si deziluzii.. ajunsesera intr-un moment cand erau in punctul de a se dezice de ea. Bine ca a trecut. Are caracter. Fetita era de 7 ani cand au luato. Noi, respectiv, ne doream un bebelus, dar stiti bine ca nu e atat de simplu sa infiezi un copil, bebelusi- nici atata. Cred ca Dumnezeu ne-a luminat mintea si calea ca am gasit asa clinica buna, BioTexCom, din Ucraina, unde ne-am dus doi dar am venit trei :)Cred ca am asteptat prea mut, poate asa a fost sa fie, nu stiu, ca sa indur ani de zile de suferinta cumplita pe care nimieni nu o poate intelege. Odata ce am ce a aparut baietelun nostru a venit soarele pe strada noastra.

Scrie răspuns