Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Scrie răspuns
andreea))
Mesaje: 17
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de andreea)) »

Buna Doina, iti recomand cu un mare drag in suflet clinica din Kiev Biotexccom. Am apelat si eu la ea, tot cu aceeasi problema ca si la tine, si iti spun ca noi cu sotul am ramas foarte multumiti, deoarece avem un puiut acum langa noi)))
Deci, eu zic ca pentru inceput ai putea merge la ei intr-o vizita simpla cu sotul, sa vedeti si voi ce prezinta clinica, sa faceti cunostinta cu medicii de aolo, cu lucratorii, veti mai discuta poate si cu niste oameni care poate la fel sunt in situatia voastra, si care v-ar pute da un sfat, sau o parere, puteti intalni chiar si romani acolo, caci hiar cand am fost noi cu sotul acolo pai erau multe ccupluri de pe la noi)) nu mai zic ca erau si multi italieni, spanioli, germani... :) :) :)
cat despre clinica pot spune foarte multe, si tot ce pot spune e doar de lauda)))
intr-adevar personalul de acolo vorbesc unii si romana, deci nu veti avea o problema in vorbit; cei de la clinica va vor caza in niste hotele foarte luxoase, noi spre exemplu ne simteam acolo nu ca la o clinica,dar ca la odihna, ne lipsea doar marea alaturi :D :D :D :D :D
orce persoana din clinica va va oferi tot posibilul petru a va simti in comfort, pentru a va lipsi de griji, nervozitate si ganduri rele...
si nu in ultimul rand, veti ramane multumiti de rezultat, pentru ca asta conteaza cel mai mult, veti avea cu ajutorul lor rezultate foarte bune, care au sa va buure inima, asa cum au bucurat si ne bucura inimile noastre)))
va doresc mult succestie si sotului, si va sfatui sa nu stati mult pe ganduri!!! BAFTA))

doina*
Mesaje: 2
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de doina* »

va multumesc fetelor, nu sunteti unicile care mi-au recomandata aceasta clinica, sunt foarte multe reclamatii pozitive pe net despre ea... :P :P
plus la toate am sunat direct la clinica si mi-a raspuns o doamna care vorbea in romana. Mi-a explicat totul si m-a sfatuit sa accesez site-ul lor oficial: http://www.mamasurogat.net/ si sa analizez contractele, acolo am vazut toate serviciile care le presteaza care este pretul si toate nuantele ce tin de sosirea noastra in tara, cazare si alimentatie. Sper ca in scurt timp vom vizita clinica, sper ca totul este asa cum imi imaginez si in curind vom veni din Ucraina cu puiutul nostru ;) :) :)

andreea))
Mesaje: 17
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de andreea)) »

Buna Doina,ma bucur mult ca te-ai decis atat de rapid, sa stii ca in scurt timp visul tau va deveni realitate))
iti doresc mult mult succes in continuare)) pupici ;) ;) ;)

Calina11
Mesaje: 1
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Calina11 »

Buna fetelor. Ma bucur sa gasesc un forum unde sa pot comunica cu mai multe personae care au avut problema infertilitatii si au gasit solutiile potrivite pentru ei.
Deci sa va zic cum a fost la mine. Foarte trist de la inceput. Indem toate femeile sa citeasca ce am patit eu sa nu repete greseala mea si sa apeleze la o mama surogat aici in Romania.
Eu si sotul meu am apelat si ne pare rau si pana acum…
Deci am hotarat sa apelam la o Mama Surogat in Romania. Am gasit numeroase anunturi pe internet depre femei care isi ofera uterul in chirie si se ofera ca mame surogat. Prezentandu-si istoricul ca fiind perfect sanatoase si nu au nici un viciu.
In asa mod am gasit o Mama surogat din Oradea. Parea sa fie totul bine de la inceput.
Ne-am inteles cu o suma de 25000 euro. Am achitat in rate. La inceput am achitat o suma de 4000 euro la depistarea sarcinii si apoi pe la 20 saptamani am mai achitat inca 5000 euro si restul banilor trebuia sa ii achitam la urma dupa ce se naste copilul si facem actele de adoptie .
Mama Surogat ne suna de fiecare data la inceput si ne spunea despre starea copilului, despre examinarile ecografice. Mai tarziu a inceput sa dispara cate un pic. Nu ne mai anunta despre starea ei si a copilului si refuza sa iasa la contact cu noi.
Am organizat o intalnire cu doamna si ea a spus ca se razgindeste si nu mai vrea sa ne dea copilul si ca a facut o greseala de la inceput ca a accepata.
Si-a cerut scuze si a spus ca banii nu poate sa ii intoarca.
In final Mamei Surogat i s-a trezit instinctul matern.
Eram distrusa si eu si sotul meu. Aveam impresia ca se prabusise toata lumea noastra…
Am dorit atat de mult acel copil si in final am ramas si fara bani si fara bebe…
E foarte greu sa nimeresti in asa situatie…
Si din punct de vedere legal la noi in tara nu se reglementeaza in nici un mod serviciile Mamelor Surogat. Este un risc foarte mare atat financiar cat si psihologic…
Dupa ce am citit foarte multe pe internet totusi in final am hotarat si noi sa ne adresam la Clinica BioTexCom din Kiev.
Ne-am programat si asteptam cat mai repede sa plecam sa avem si noi un bebe…
Fiti foarte atenti si nu va lasati pacaliti de anunturi pe situri cu femei care isi ofera uterul in chirie sau ovocitele spre donare… nu stie nimeni ce au facut pana acum si ce mod de viata duc…
Revin cu detalii dupa ce o sa ma prezint la programare… ;)

Adina
Mesaje: 3
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Adina »

Fetele am vrut si eu sa mentionez ca intradevar modul de plata cum a scris si Calina11 este destul de comod.
E foarte super ca nu trebuie achitata toata suma din start si ca se imparte in rate.
Pentru noi a fost foarte comod si de incredere daca sincer.
Toate sacrificiile noastre au meritat pentru a devein parinti… ;)

andreea))
Mesaje: 17
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de andreea)) »

Buna Calina, imi pare foarte rau de situatia in care ati nimerit cu sotul((
nici nu imi doresc sa imi inchipui sa fi fost eu in locul tau, dar oricum inteleg ce durere aveti pe suflet...
stiu ce inseamna sa ai dorinta de a avea un bebe, sa stii ca in curand apare, dar cu parere de rau deja nu in familia voastra... foarte dureros ca acea doamna a procedat astfel(((
insa iti pot spune ca ati facut un pas bun ca ati apelat la Biotexcom, stiu sigur ca cei de acolo va vor ajuta 100%, si credetima ca in scurt timp deja veti avea un bebe mic))) multa bafta ;)

Victoria 88
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Victoria 88 »

Bună, tuturor.Ma numesc Ana sunt din Republica Moldova,insa sunt stabilita de mai multi ani in Italia.Am 38 de ani și toate încercările de pină acum de a avea copii au esuat.Impreuna cu soțul suntem împreună de 20 de ani fericiți.Prima sarcina și bucurie a fost la 21 ani . Totul decurgea bine pina cînd intr-o seară am pierdut copilul.Au existat și altele 3 sarcini cu acest final.Investigatiile au arătat o anomalie uterină asta fiind și cauza că nu pot duce o sarcina la bun sfârșit.Am muncit peste hotare, ne-am ridicat casă,dar e pustie.Din discuții cu soțul am ajuns la decizia de a apela la mamă surogat.Nu vrem să adoptăm,iar fertilizarea in vitro nu este o soluție din cauza anomaliei.La noi in țară este interzis prin lege mama surogat,ca si in Italia de altfel,unde muncim de ani buni. Pe net,dupa multe cautari ,am găsit clinica Biotexcom din Ucraina.Am fost la o consultație și am rămas plăcut surprinși de tarife,dar și de personal.Atenti,grijulii și totul este gindit la mici detalii.Suntem in faza de a alege mama surogat și sper că in anul 2018 sa ne îmbrățișam copilașul.Daca sunteți în aceeași situație sau asemănătoare,nu ezitați să faceți o consultație la ei.Nimic nu are preț și sens în viața fără un copil.De asta am lasat toate prejudecatile si ne-am ascultat inima.Atita timp cit stiinta si medicina progreseaza,trebuie sa profitam.

Marika
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Marika »

salutare,fetelor.caut si eu informatii la tema data. este asa multa aici ca ma incurc.nu pot intelege:daca o alta femeie va va purta copilul conceput de altfel cu omul pe care il iubiti,voi cu ce ramineti?oricum genele le ia de la sot si de la mama purtatoare.este ca si cum v-ar insela cu alta,ar face un copil si vi l-ar aduce sal cresteti .veti putea accepta ca si cum nimic nu a fost?In asa caz totul este gratuit,mai in gluma mai in serios.Care este diferenta in a insela si sa apelati la mama surogat?O sa puteti sa acceptati acest copil?El ar putea avea ochii si nasul ei si buzele lui ?Din filme am vazut cum barbatii se ataseaza de surogata.Nu este exclus sa fie si in realitate asa.Sunt foarte sceptica fata de acest subiect.Oare prin asa modalitate relatia voastra va fi mai puternica?Scuzati-ma dar sunt foarte confuza.Nu o luati in nume de rau.Daca undeva nu am inteles corect,spuneti-mi.Va multumesc de receptivitate.

Marietta
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Marietta »

Buna ziua, dragi mamici sau viitoare mamici! Sunt foarte impresionata de povestile voastre. Ma bucur sa vad ca pe acest forum este abordata o tema atit de importanta pentru femeile ce nu pot avea copii. Eu sunt una dintre ele si stiu cit de dureros este acest lucru. Intr-adevar, tema despre mama purtatoare este una destul de complicata. Pentru mine mama purtatoare a fost unica sansa de avea un copil. Spun asta, deoarece din cauza unor probleme grave de sanatate am fost nevoita sa merg sa mi se extirpeze uterul. Deci, da, sunt de acord cu aceasta procedura in cazurile in care unul din parinti este infertil sau cind multiple proceduri cu FIV au esuat. Unul din argumentele mele pro ar fi ca bebelusul va mosteni materialul genetic al ambilor parinti. Adica va avea trasaturile fizice, dar si cele ce tin de personalitate asemanatoare parintilor. Unul alt avantaj ar fi ca stiind ca bebelusul este jumatate din fiecare parinte, vei putea sa ii oferi iubire materna neconditionata. Iar mie de acest lucru mi-a fost cel mai tare frica atunci cind impreuna cu sotul ne-am gandit la adoptie. De fapt, eram si un pic ingrozita de faptul ca nu voi sti cine sunt parintii copilului pe care l-as fi adoptat si ce a mostenit de la parintii biologici. Aceste ganduri ale mele m-au facut sa ma gandesc mai bine la ideea de mama purtatoare. Si iata ca, intr-un final m-am hotarit sa merg impreuna cu sotul la clinica din Kiev (Biotexcom). Am ramas foarte multumita de profesionalismul medicilor de acolo si de serviciile oferite. Asadar, daca simtiti ca mama surogat este cea mai buna solutie pentru voi, apelati cu incredere la clinicile unde acest lucru este legal. Eu va sustin din toata inima si aveti incredere ca totul va fi bine!

Victoria 88
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Victoria 88 »

Bine ai venit pe forum,Marika.Este bine ca ti-ai expus gindurile.Ai dreptate ,sunt chestii pe care nu le-ai inteles corect.mama surogat sau purtatoare,este o femeie care acceptă în urma unui acord să rămână însărcinată. obiectivul este de a da naștere unui copil care va fi crescut de o altă familie sau persoană ca fiu propriu. Este o maternitate de substituție în baza unui contract sau înțelegeri de gestație. Embrionul, respectiv fătul, care este purtat în pântece de către mama purtătoare poate fi fiu biologic sau poate fi ovulul fertilizat în prealabil aparținând unei alte femei. În acest al doilea caz, mama purtătoare nu are nici o legătură genetică cu copilul pe care îl poartă.Adica este doar un incubator al materialullui vostru genetic.In acest caz copilul mosteneste totul de la voi.În cazul în care ovarele femeii nu produc foliculi sau oocite de calitate (insuficienta ovariana, menopauza precoce), obținerea unei sarcini nu se poate realiza decât cu oocite de la o donatoare.Donaţia de oocite oferă cuplului mult mai multe avantaje decât adopția unui copil. În primul rând sperma e obţinută de la soţul pacientei şi copilul genetic e a lui.De asemenea această femeie e influențată pozitiv de sarcină, naştere, alăptatul la sân, fapt ce în majoritatea cazurilor contribuie la un ataşament pozitiv faţă de nou-născut similar celui obţinut în cazul naşterii copiilor genetic ai săi.De aici deja iti faci si concluzii,daca se merita sau nu o mama surogat si daca este cazul vostru .

Scrie răspuns