Pareri impartite...

Gabriela Stancu
Mesaje: 11
Membru din: 2015

Pareri impartite...

Mesaj de Gabriela Stancu »

Atita timp cit aproape fiecare cuplu da mita la nastere, nu putem avea calitate in servicii. Noi, societatea i-am invatat asa. Nu stim sa ne explicam, nu stim sa ne cerem drepturile, s.a.m.d. Toti medicii se tem de persoanele bine informate si care pot vorbi, caci de obicei pacientii sunt muti, asa noi i-am obisnuit, fara suparare... aceasta este realitatea. Fiecare medic devine de plush dupa asa zisele intelegeri... chiar si acela care a fost numit " porc" intr-o postare de mai sus. Aceasta este parerea mea vis-a-vis de subiectul deschis. Schimbarea trebuie sa vina din partea societatii, nu din partea medicilor. Ma mindresc ca nu am dat mita si am reusit sa-mi revendic drepturile in orice institutie unde am mers. S-au comportat medicii asa cum trebuie si nu cred ca merge vorba de noroc aici! Am doua nasteri, nu din cele mai usoare. Fiti o societate inteligenta! Nu va lasati manipulati de medici! Pacientul are intiietate nu medicul. Imi pare rau pentru femeile care au suferit in urma malpraxisului. Ele sufera si azi si miine din cauza altora care continua sa le construiasca biznesul medicilor. Voi faceti diferenta si tot voi cadeti sub incidenta atitudinii proaste din partea medicilor. Haideti sa schimbam stereotipurile!

QBebe
Mesaje: 27
Membru din: 2015

Re: Pareri impartite...

Mesaj de QBebe »

Da, da, foarte bun subiect. Mai ales ca doare atit de tare. Eu aud mereu asa fraze: Medicul nu a cerut nici o taxa, noi doar am vrut sa fim linistiti ca totul va decurge bine... bla, bla, bla... Si cum credeti aceasta ce este??? Nu e mita oare? :oops: Si mamele care chiar nu au posibilitate, ce sa faca? Poate ii dati bani tot voi medicului, caci si ele vor sa stea linistite :x No coment! Asa societate, asa servicii...

Casandra
Mesaje: 5
Membru din: 2015

Re: Pareri impartite...

Mesaj de Casandra »

Si chiar nu ati dat bani niciodata la spitalul social? Sau asa zisele clinici de stat :shock: ?Nu prea cred... poate scrieti dar de fapt a fost totul altfel. M-as bucura si mie sa-mi mearga asa... ;) Nu va suparati, dar traim in asa societate unde te prinde uimirea cind auzi de tratare buna din partea medicilor, caci suntem obisnuiti cu malpraxisul, nu-i asa?

Gabriela Stancu
Mesaje: 11
Membru din: 2015

Re: Pareri impartite...

Mesaj de Gabriela Stancu »

Casandra, am nascut la 2 medici diferiti, care erau de garda. La Spitalul Nr. 1. Ca precizare pentru cei care cred ca fara bani nu se poate. La prima nastere, cu un barbat. La a doua nastere cu femeie. Nu am vazut mare diferenta. Poate ma repet, dar ma adresez tuturor viitoarelor mamici, informati-va !!! Nu mergeti la medic si taceti! Adresati pe parcursul sarcinii toate intrebarile posibile. Deschideti usi! Daca veniti la nastere informata, orice medic va fi bucuros sa va primeasca nasterea. Deseori lasam totul pe umerii medicului, dar sunteti sigure ca voi ati facut tot?....

QBebe
Mesaje: 27
Membru din: 2015

Re: Pareri impartite...

Mesaj de QBebe »

Fetelor, nu va mai uitati la procesul nasterii ca la o catastrofa...chiar va rog mult...Este ceva foarte special. Eu cred ca cheia succesului la nastere este linistea interioara. Daca ne documentam din timp, ne putem ajuta pe noi mai intii, pe copilas bineinteles si nu in ultimul rind pe medic. Haideti sa fim mamici inteligente! Daca va prezentati la medic cu responsabilitate atunci si nasterea va fi mai usoara, dupa parerea mea. ;) ;)

Scrie răspuns