Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Scrie răspuns
Marietta
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Marietta »

Buna, fetelor. Foarte clar si simplu ai explicat, Victoria. Acum cred ca mai multe femei ce vor sa apeleze la mama surogat au inteles in ce consta procedura. Draga Marika, iti inteleg foarte bine confuzia. Pe internet este foarte multa informatie, care este fie greu de inteles, fie gresita. Draga Marika, eu nu cred ca exista posibilitatea ca sotul sa se ataseze de mama purtatoare. Mai ales daca recurgi la aceasta procedura prin intermediul unei clinici. Spun asta deoarece in acest caz, o sa intri in contact cu mama surogat la inceput si inca de maxim 3 ori. Adica, perioada de timp petrecuta cu mama surogat e foarte scurta. Imi este greu sa cred ca vazand un om de 3-4 este posibil sa te atasezi. Mai ales daca, intr-adevar in cuplu este dragoste si intelegere.

Marika
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Marika »

Buna,Marietta.Iti multumesc de un gind bun.Nu am vrut sa par aroganta,doar ca atitea pareri la acest sucbiect.(( Cunosc personal o mama care a devenit mama surogat pentru fiica si ginerele sau.O admir pentru acest lucru.Nu stiu,insa cum as reactiona daca as fi pusa in situatia data.Slava Domnului,avem 2 baieti minunati.Poate din aceasta cauza,nu pot sa inteleg disperarea altora.Probabil ca este unica solutie in cazul multor cupluri.Evident ca medicina evolueaza pentru noi.Insa,apar atitea inovatii ca bunica mea siar face cruce. ;) Cit despre sot,poate ai si dreptate.Oricum e o decizie care se ia de comun acord.Presupun ca cu mama surogat nu beau ceai zilnic.Probabil prea multe file de dragoste am privit.Sunt si geloasa de felul meu.Daca as fi intro situatie asemanatoare si asta ar fi unca solutie,as accepta probabil.

Adriana Iovu
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Adriana Iovu »

Dragă Calina11, am citit despre situația tristă în care te-ai pomenit... Eu nu sunt cu nimic mai fericită.
Sunt într-o relație cu soțul meu de când aveam 16 ani. Așa s-a întâmplat că la 18 ani am rămas însărcinată, dar părinâii mei aveau toată siguranța că merg să fac facultate, nu am putut să le dau această veste. Am rezolvat împreună cu el, am mers la avort.
Acum avem 12 ani de căsnicie și când mă gândesc că peste câteva luni am 37 de ani mă înspâimânt. :o :shock:
Mă mai uitam și eu pe diferite platforme de anunțuri, dar încă îmi este frică să iau o decizie finală, să fac o alegere.
O amică de a mea de liceu la fel mi-a vorbit de BioTexCom. Ea nu mai are nicio ezitare, mi-a recomandat cu toată încrederea această clinită specializată și certificată. Încă nu am luat o hotărâre pentru că și procesul e complicat, dar până în prezent nu am testimoniale mai convingătoare.
Catalina11, să îmi spui cum a fost.
Succes!

Roxana Marcela
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Roxana Marcela »

Adriana și toate celelalte prietene de durere, am deja 40 de ani, iar fiul meu, Răzvan, împlinește 9 ani anul ăsta. E un copil minunat. Îl laudă profesoara, prietenii noștri de familie pentru că învață bine, e isteț și gândește matur la 8 ani ai lui. E un copil sănătos și talentat. Din toamnă vrea să frecventeze cercul de teatru organizat la școală și mă roagă să îl înscriu la o școală de vioară.
Sunt o mamă fericită, suntem niște părinți fericiți!
Îi mulțumim clinicii BioTexCom și specialiștilor care ne-au adus această fericire. Sper să fie sănătoasă și fericită mama purtătoare, care ne-a adus pe lume această minune de copil.
Acum ne gândim să ne mai mărim familia cu un copil, iar dubii de a apela la BioTexCom nu mai pot fi.
Vă doresc tuturor familiilor un rezultat ca al nostru!

anca.nemes
Mesaje: 1
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de anca.nemes »

Salut.cuplu care nu poate avea bebe. Eu am 34 de ani iar sotul meu are 44. Avem AMH <0,1. Am facut 3 fiv-uri – nimic. Nu stim cum sa procedam mai departe, analizele facute sunt pozitive, adica calitatea ovocitelor este buna si cu sotul e totul ok. Ne gandim sa apelam la mama purtatoare dar nu cunoastem o clinica. Stiu ca in Ucraina e legalizata mama surogat, asa ca am merge acolo. Aici, in Romania, am incerca dar a fost o dezamagire totala. Am vorbit cu o cunoascuta care s-a oferit sa poarte bebele nostru, mai tarziu s-a adeverit ca vrea sa-i dam si un avans bun, si apartamenul, si masina etc... de aia deja optam pentru clinica serioasa. Daca cunoaste cineva o clinica buna va rog sa imi raspundeti. Multumesc.

Henrieta Albu
Mesaje: 4
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Henrieta Albu »

De o haba de timp ma gandesc si eu la chestia asta, nu ca as avea probleme dar imi place ca sa abordez o tema si sa ii caut rezolvare, sa fie un exercitiu pentru creier, daca vreti. Uite ma gandeam la mama purtatoare/ surogat si adoptie, de multe ori aud acesti doi „termeni” si de multe ori primul e insotit de al doilea de parca ar fi frati...
Mama purtatoare/ surogat e un fenomen bun, si pentru medicina dar si pentru cuplurile infertile care dintr-un motiv sau altul nu pot avea copii pe cale naturala...
Un mare NU contra acestei teme destul de mediatizate, ar fi chestia ca multe cupluri perfect sanatoase isi „dau” copilul in pantecele mamei surogat (nu va mirati, sunt si de astea) pentru a scapa de griji, pentru a fi liberi si a face orice in tot timpul asta cand mama de imprumut le poarta copilul. Un NU si mai mare, este ca bebele este privit deseori ca o marfa (multe cupluri din india se duceau in SUA, sau veneau in Ucraina fiindca aici femeile au parul, blond, ochi albastri si piele alba) nu ca o fiinta vie care are nevoie de grija, de un mediu favorabil, de parini iubitori etc.. mai mult ca atat, daca copilul nu intra in standartele parintilor el este imediat abandonat, lasat mamei care il poarta sau... sunt si cazuri mai groaznice. Un alt NU este ca ne indepartam foarte mult de la Dumnezeu, creem noi fiintele vii si le omoram tot noi... Prin practicarea maternitatii surogat oferim cale libera cuplurilor de gay si lesbiene care au un mare avantaj de a avea copiii. Cer ierare anticipat de unele lucruri incomode spuse aici, nu am vrut sa supar pe nimeni, mi-am exprimat doar punctu de vedere.

Zara12
Mesaje: 1
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Zara12 »

Eu nici in ruptul capului nu as merge la aia ca sa fiu mama surogat. Chiar daca voi ajunge sa traiesc cele mai negre zile din viata mea nu o sa fac acest lucru... Cum pot eu sa dau copilul dupa ce l-am purtat noua luni in burta mea, l-am simtit sub inima mea, l-am vazut si l-am simtit cum creste... Cum as pute sa fac eu asa greseala si pacat ca sa dau pruncul care eu l-am crescut sub inima mea? Asta e cel mai mare blestem, cea mai mare nenorocire pentru o femeie si pentru o mama. Intrebati orice mama care e gata sa nasca curand si veti vedea ce o sa va spua ea si ce crede despre aceasta...

Marta Cristea
Mesaje: 3
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Marta Cristea »

Eu cred ca nasterea prin mama surogat e ceva imoral. Este ...ca si cum ti-ai cumpara copilul, un fel de trafic, doar ca in cazul nostru, adica surrogacy este legal, aici participa parintii biologici care cumpara „viata” sau „materia prima” ovocitele (daca este cazul) si respectiv mama surogat, care isi inchiriaza uterul. E bine atunci cand acest copil este asteptat si dorit de parinti, dar ce facem in cazurile in care parintii „angajeaza” o mama surogat, ii fac fiv etc si la un moment dat se dezic de copil... Ce sa faci in cazul acesta, sa il lasi mamei care l-a purtat, sa il omori facand avort sau sa il lasi pe spatele statui??... Cate cazuri asemanatoare am auzit.. si cate se intampla zilnic in lume... De ce nu am face un bine, de ce nu am infia un copilas din orfelinat...

emilia.spanu
Mesaje: 5
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de emilia.spanu »

Buna,as vrea si eu sa imi exprim parerea referitor la aceasta tema. Eu cred ca mama purtatoare si in general, a fi mama purtatoare este o chestie extraordinara! E foarte frumos si foart foarte fain sa poti aduce fericire acelor cupluri care nu pot avea copii. Bravo lor! Ma inchin lor ca pot sa faca aceasta!!!
Eu stiu ce e aceasta fiindca am purtat si eu sub inima mea aproape noua luni bebele. Cu parere de rau eu am pierdusi pe beby si uterul.
Uite, acum fericirea ne-o poate da numai mama purtatoare ca ne va purta bebelusul nostru.

paula.paula
Mesaje: 1
Membru din: 2017

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de paula.paula »

Buna vreme la toti de p-aici! Ii inteleg perfect pe cei care isi doresc sa aiba un bebe al lor, sa fie sange din sangele lor... Copilul e un dar ceresc, e cel mai pretios si cel mai frumos dar. Cuplurile care au aceasta sansa sunt blagoslovite de Dumnezeu, pacat ca unii nu inteleg aceasta :( Nu cred ca as merge la aceea ca sa fiu mama surogatp, dar ii sustin cu tot sufletul meu ce acele familii care recurg la ajutorul ei. Nu am acest drept moral sa judec acele familii pentru care poate aceasta e ultima sansa de a avea urmasi. nu judec pentru ca nu am fost in pielea acestora, nu am simtit ce au simit ei, nu am trait ceea ce au trait ei si nu a vazut ceea ce au vazut ei...
Mai este si alta varianta pentru cei ce nu pot avea copii dar isi doresc nespus de mult - adoptia. Sunt o multimea de copii minunati care abea asteapta ca sa fie luati in familie Acasa! Insa, de multe ori, orgoliul si egoismul uman invinge. Daca se intampla ce se trec peste acesta atunci se infiaza si copii si de cele mai multe ori in familie mai apare un copil- biologic. Dumnezeu face minuni! Dumnezeu ne pune la incercare, vrea sa vada cum o sa traim, cum o sa reactionam...
Infertilitatea e o incercare nespus de dificila... Le inteleg durerea acestor cupluri si ii respect. O persoana apropiata familiei mele va avea nevoie de mama surogat. Asa ca, inteleg ce e aceasta. S-au chinuit mult si acum tot sunt pe drumuri, daca inainte cautau medici acum cauta clinici sau poate femei care s-au roferi sa le ajute. Dumnezeu sa va ajute!

Scrie răspuns