Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Scrie răspuns
VictoriaZ
Mesaje: 5
Membru din: 2015

Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de VictoriaZ »

Eu trec acum prin momente de nesiguranta. Lupta mea cu fertilitatea redusa a inceput in 2010. La un an de la casatorie, cind am facut o pauza de anticonceptionale, am observat ca nu se petrece nimic. Ne doream deja un copil. Mai bine zis, eu imi doream enorm, caci sotul meu inca nu intelesese bine ca e casatorit si pentru el un copil era o ideie indepartata. Atunci, nici prin cap sa-mi treaca ca putem intilni dificultati. Noi eram un cuplu sanatos si nu era nevoie sa cerem confirmarea de la medici ca totul este bine. Ne simteam capabili sa ne marim familia. Eu aveam o menstruatie normala, sotul nu avea probleme la nici un capitol. Eram tineri amindoi, aveam 25 si respectiv 27 ani. Culmea era ca medicii nu aveau suspectii la probleme ginecologice. Pastile fara numar, naturiste si din comert, spermograme, punctii, s.a.m.d. Peste 3 ani de tratamente zadarnice, ne-am hotarit la FIV. Oh, Doamne... Cite nu induri pentru un copilas... A fost si costisitor si greu moral, dar nu ne-a reusit. Embrionul nu traia mai mult de 2 saptamini. Acum ce sa fac? Am urmat deja multe tratamente si am facut nenumarate investigatii, dar fara rezultat pozitiv. Poate eu chiar nu sunt bine informata si din aceasta cauza nu gasesc raspuns la intrebari?! Nu mi s-a pus inca diagnosticul: infertilitate, dar ma tem sa ma gindesc ca poate fi. Medicii subliniaza ca unica cauza a lipsei compatibilitatii dintre mine si copil poate fi stresul excesiv. A auzit cineva de asa simptomatica? Am incercat sa ma calmez, dar nu-mi iese. Ma agit tot mai tare si mai tare. De aceea am postat aici. Eu mereu ma gindeam cu scepticism la mamele surogat, dar acum documentindu-ma, m-am linistit. Poate fi aceasta o solutie? Cine ma poate ajuta? Scrieti, va rog mult, din experienta, unde v-ati adresat si ce va ajutat sa va indepliniti visul. Multumesc!

Romela
Mesaje: 8
Membru din: 2015

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Romela »

Crede si ti se va intimpla! Eu sunt convinsa ca trebuie sa mai incerci FIV. Sint cupluri care zeci de ani au luptat si oricum au reusit. Nu te lasa dusa de val. Acest lucru te slabeste. Mobilizati-va fortele, tu si sotul tau si luati-o de la zero. Aceasta este parerea mea. Puteti incerca FIV cu ovule donate, nici nu stii ca aici este cheia succesului. Esti inca tinara si cred ca poti avea copiii tai. Nu va grabiti sa cedati. Imi dau seama ca e greu, nu sunt eu cea care sunt atotsiutoarea, dar parca simt ca trebuie sa mai incerci. Cauta pe internet adrese, contacteaza, deschide si redeschde usi, dar niciodata nu pune punct. Punctul inseamna sfirsit, deci nu poti lua de unde nu este. Te sustin! Va doresc fericire si un bebe cit mai curind.

Dulce
Mesaje: 3
Membru din: 2015

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Dulce »

Oh, Doamne... Sper tare mult sa nu ajung pina aici. Nu vreau sa zic ca nu e bine, dar totusi as vrea sa port in burtica mea bebelusul mult dorit. Pina acum nu am ramas insarcinata niciodata. Nici nu-mi inchipui cum ar fi asta?! Eu sunt atit de extenuata deja de tratamente si investigatii, dar nu putem schimba ceva. Sotul meu este diagnosticat cu oligoastenoteratozoospermie severa si asteptam inca raspunsuri. E greu sa astepti fara sa fii sigur de ceva... Cred in Bunul Dumnezeu ca poate va cadea si asupra noastra mila lui si ne va lumina calea spre un copilas dragalas. De obicei citesc povesti despre infertilitate feminina mai des, dar iata ca noi avem inversul. Eu imi sustin mult sotul si vreau ca el sa simta ca problema defapt se rezolva. Ca doar trebuie sa existe vreo solutie si pentru noi!!! Atita informatie exista si oricum ramin intrebari deschise... Noi vom lupta in continuare! O seara perfecta in continuare.

George
Mesaje: 10
Membru din: 2015

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de George »

Donez sperma doamnelor sau cuplurilor, pentru sarcina. Barbat de 34 de ani, 1,72 m inaltime, 70 kg, ten alb, ochi caprui, aspect fizic placut, nefumator, nonalcolic, studii superioare, din Bucuresti, fara obligatii, doresc sa ajut gratuit persoanele care isi doresc copii. Nu am pretentii materiale sau de alta natura. Daca solicitanta va dori discretie, ii voi respecta dorinta, iar daca va dori sprijin, voi incerca sa o ajut. Am analizele negative si in limite normale.

mami 4
Mesaje: 16
Membru din: 2015

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de mami 4 »

Fetele, si intrebarea care a fost de fapt? Pro sau contra mame surogat... E tare greu de raspuns. :roll: Cine nu trece prin stresul infertilitatii nu poate fi obiectiv la subiect. Femeile care au purtat in burtica bebe e clar cazic nu. Eu as fi 50% la 50%. Cind nu ai solutii e o iesire.

cristi7na
Mesaje: 1
Membru din: 2015

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de cristi7na »

As fi vrut si eu sa-mi povestesc istoria mea. Multe persoane sunt dezimformate ba chiar importiva mamei surogat. Le inteleg deoarece am fost si eu una din aceste persoane. Problema este ca majoritatea cu parere de rau este dezimformata in ceea ce priveste acest subiect. In zilele noastre avem mai multe surse iar internetul este de mare ajutor deoarece putem gasi informatie utila despre acest subiect. Cind am decis sa fac acest pas navigam pe internet cu orele pina cind nu m-am asigurat ca acest pas este pentru mine si sotul meu. Pregatirea morala in acest sens este foarte importanta. Dupa 8 ani de incercari zadarnice am facut acest pas si nu ma caiesc deloc.
Dupa mai multe teste doctorul mi-a zis cauza asteptarii mele zadarnice, endometrioza. Un cuvint care nu a insemnat nimic pentru mine pina la acel moment. Era clar nu vom avea copii si totusi am hotarit sa nu ne grabim cu deciziile. Dar cum poti fi indiferenta de instinctul matern cind toti prietenii deja au cite un copil ba chiar doi? Cum poti lasa aceasta parte din viata ta? O prietena mi-a recomandat clinica BIOTEXCom, preturile lor variaza. De exemplu Pachetul de servicii «Есonomic» costa 24.000 euro, Pachetul de servicii «Rezultat garantat + PGD» costa 39.900 euro iar Pachetul de servicii «VIP Surrogacy» 49.900. La acel moment preturile nu mai contau pentru mine si sotul meu. In doar 2 saptamini eram gata sa fac acest pas. In Ucraina legislatia este liberala iar mama surogat este usor de gasit, ceea ce nu pot spune de Romania sau alte tari unde acest subiect este vazut mai putin agreabil.
Nu am rabdare sa-l tin in brate si sa le arat tuturor cinicilor ca nu au avut dreptate. :D :D

Julia
Mesaje: 26
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Julia »

Bună fetelor mă numesc Julia,
Deci am intrat pe acest forum și am observat tema cu Mama surogat și nu am putut să nu vă povestesc istorioara mea.
Deci în urmă cu câțiva ani am fost la medic din motiv că aveam niște dureri îngrozitoare în zona ovarelor.
Eu nu știam sigur ce mă doare dar am hotărât să merg la medic să mă consult că nu mai puteam rezista durerii.
La medic m-au consultat și mi-au depistat un chist ovarian care poate fi cancerogen și trebuie operat de urgență.
La consultație medicul mi-a explicat că operația va fi simplă și doar va înlătura chistul și atât.
După care o sa îmî dea un tratament de restabilirea ovarelor și uterului.
Am fost operată în 2011 și acum îmî aduc aminte că era vara, luna iunie și după operație m-au dus în camera mea de restabilire.
Am urmat un tratament medicamentos timp de o lună , după care trebuia să mă duc din nou la consultație.
Când am venit la spital peste o lună medicul meu lipsea, era plecat ca și cum în concediu de odihnă și m-a consultat alt medic.
Eu o întreb: „cum după tratament ovarele? s-au restabilit?” Și ce aud eu.... Mai nu am întrat în pământ.... Cică eu nu am nimic în mine, nici un ovar. Eu îi spun că trebuie să fie o greșeală nu poate fi adevărat eu am avut o simplă operație de înlăturarea unui chist ovarian care era pe ovarul drept....
Doamna mă conduce în cabinetul de ultrasonografie și îmi arată că întradevăr mi-au fost scoase ambele ovare.
Nu pot să vă explic starea mea de atunci și acum nu mă simt bine când scriu asta, dar în urma unor investigări medicul a facut o greșeală și m-ia scos ambele ovare. Deci după câte am înțeles eu mi-a făcut mie operația care nu trebuia să o facă și chistul care la-m avut se putea de tratat și medicamentos.
Sigur că am dat în judecată și am avut câștig de cauză... Dar la ce îmî folosește dacă eu nu pot să am propriul meu copil. Nu pot să îl port sub inima mea și să îi simt fiecare mișcare.
Și respectiv un timp deja mă resemnasem cu gândul de a fi mamă, mă gândeam la o adopție, dar să adopți un copil nou născut e foarte dificil și durează foarte mult timp. Nu neg faptul că vroiam chiar un nou născut să îl văd și să îl cresc din prima zi de viață. Să îi văd primul zâmbet , primiii pași.
Deci din cauza dobitocului care m-a operat nu am putut să mă bucur de aceste momente frumoase în viață. Până când nu am nimerit la clinica BioTexCom Kiev în care mi s-a propus să am un copil prin intermediul unei Mame Surogat. Știu că multora nu le plac așa idei și critică așa oameni care apelează la așa gen de servicii. Dar fetelor... era unica mea speranță.... Mai ales că și soțul meu m-a susținut foarte mult și a fost deacord cu această ideie.
Am fost prima dată pentru o consultație acolo din recomandări și am rămas plăcut surprinsă că au personal în diferite limbi și la fel ne-au pregătit și psihologic de acest pas.
Eu și soțul meu până la urmă avem două fetițe gemene datorită acestei clinici și femeiei care a fost Mamă surogat.
Da, eu nu am dus în burtă acești copii dar am putut să le simt mișcările și din momentul în care le-am luat în brațe am simțit cu tot sufletul că sunt ale mele. Sunt fetițele mele.
Eu sunt fericită că neavând nici o șansă de a deveni Mamă această clinică a făcut un miracol pentru mine.
Fetelor, eu sunt FERICITĂ și soțul meu la fel. Suntem cei mai fericiți părinți din lume. Fetele noastre au deja 1 an și 3 luni .
Ne bucurăm de fiecare clipă ce ne aflăm lângă ele. :) Și vreau să spun că ce ține de mine, sunt pentru - Mama surogat (purtătoare) ca ultima opțiune de a avea un copil....

Alina
Mesaje: 16
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Alina »

Buna Julia,
Nu demult m-am inregistrat si eu aici pe forum ca-ci ma regasesc un pic printre femeile care intampina greutati la conceperea unui copil...
Vreau sa iti spun ca m-am adresat si eu la Clinica BioTexCom Kiev si am ramas foarte multumita.
Am decis sa mai rasfoiesc prin forum si sa mai caut opinii despre clinica BioTexCom Kiev si am dat de istorioara ta.
Am ramas foarte impresionata de ceea ce ai scris...
Sincer ma bucur foarte mult pentru tine si sotul tau ca ati devenit parinti....
Un copil este cea mai mare fericire din lume... ;)
La moment sunt si eu pacienta in clinica BioTexCom Kiev si sunt foarte multumita de serviciile acordate...
Daca sut pentru mama surogat sau contra, eu nustiu ce sa spun...
Pana a citi istorioara ta si pana nu am realizat ca sunt si eu infertila, adica nu pot concepe un copil in mod normal - eram categoric impotriva unei mame surogat...
Dar dupa ce am citit cum pe tine te-au lipsit de sansa de a deveni mama pe nedrept si din incompetenta medicilor...
Sincer ma bucur ca chiar si prin asa metoda ai devenit mama...
Este foarte bine ca exista asa clinica unde e posibil sa beneficiezi de asa serviciu ca MaMA SUROGAT....
Stiu ca nu in toate tarile este posibila aceasta cale de concepere a unui copil....
Apropo cum se simte bebelusul? :D

Julia
Mesaje: 26
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Julia »

Buna Alina,
Bine ai venit aici pe forum. Este intradevar unicul loc unde ma simt foarte libera sa scriu ceea ce simt si prin ce am trecut...
Eu am hotarat sa scriu ceea ce mi sa intimplat mie ca fiecare femeie sa stie ca din orice situatie este o iesire.
Si orice problema poate fi solutionata...
Nu tot timpul solutia este aceea la care ne asteptam dar la sigur este o cale de a rezolva orice problema... ;)
Apropo eu am doua fetite gemene.. Si ele se simt perfect...
Le ador , eu si sotul meu suntem cei mai fericiti si suntem foarte multumiti si fericiti ca am apelat la Clinica BioTexCom Kiev....
Tragedia care mi s-a intimplat mie din cauza unui doctor incompetent nu are margini si a fost o experienta foarte neplacuta si nu doresc nici unei femei sa treaca prin asa ceva...
Pana nu am dat de Clinica BioTexCom din Kiev eu am crezut ca lumea mea s-a sfarsit si nu mai am nici un rost pe pamant...
Stiu ca multi judeca si sunt impotriva unei mame Surogat , dar sa fi fost cineva in locul meu va asigur ca acel cineva m-ar fi inteles ....
Era unica mea sansa sa fiu mama si chiar nu am putut sa o ratez...
Eu si sotul meu am apelat la mai multe clinici din Europa dar nu peste tot se permite Mama Surogat... Ceea ce in Kiev la Clinica BioTexCom a fost posibil...
Alina eu iti doresc multa sanatate si sunt sigura ca ai apelat unde trebuie si esti in maini bune la aceasta clinica...
Astept noutati de la tine... ;) :D

Gabriela
Mesaje: 17
Membru din: 2016

Re: Mama purtatoare - o solutie. Pro si contra.

Mesaj de Gabriela »

Gabriela,
Buna ma numesc Gabriela si sunt casatorita cu sotul meu deja de 5 ani.
Aveam o casnicie foarte fericita si implinita pana nu a fost umbrita fericirea noastra de faptul ca nu puteam sa avem un copil. :oops: :cry:
Am facut ambii numeroase investigatii si analize. Am prins chiar si sarcina dar am pierdut de vreo doua ori…
Dupa nenumarate insamantari, analize si sarcini pierdute am inceput a cauta o metoda sigura de a avea un copil cu orice pret…
Navigand pe internet am dat de niste anunturi care m-au intrigat dar tot odata erau si dubioase si nesigure…
Erau niste doamne care isi propuneau uterul in chirie, adica sa devina o Mama Surogat pentru un cuplu infertil , pretul lor fiind negociabil care varia intre 25000 si 35000 euro. Chiar indicau si despe modul de viata precum ca ar fi sanatos si nu fumeaza nu bea si mai multe alte detalii….
Insa toate aceste servicii erau pe ascuns si ilegale adica, nu era nici o garantie ca toata shema va avea un sfarsit pozitiv… Deci nu erai sigura ca in fine vei avea parte de un copilas...
Eram atat de disperata si imi doream atit de mult un copil ca deja incepea sa ma intereseze acest mod de a avea un copilas…
Dar am hotarat sa ma mai interesez sa vad din punct de vedere legal cat de posibil este aceasta procedura… Pai la noi in tara e destul de complicat si nu se permite de lege , mama surogat trebuie sa mearga la judecata si sa semeze acte precum ca se refuza de copil si respectiv eu cu sotul trebuie sa il luam in adoptie… Dar e destul de stresant acest lucru ca-ci de multe ori poate aparea o problema ….
Am mai navigat pe internet si am vrut sa dau de tarile in care Mama Surogat este permisa de lege… Si astfel am gasit tarile in care este permis de lege procedura FIV cu Mama Surogat - sunt SUA, Ucraina, India si Grecia (numai pentru rezidentii greci)…
Am discutat cu sotul daca este de acord si el sa apelam la astfel de metoda de a deveni parinti, adica Mama Surogat si am sunat la aceste clinici pentru a avea anumite informatii si comparatii…
Cel mai aproape pentru noi a fost Clinica BioTexCom din Kiev care avea pretul aproximativ ca doamnele care isi ofereau ilegal uterul in chirie si nu aveai nici o garantie ca totul va decurge bine…
Cel mai mult nea aranjat si faptul ca nu este atit de departe de noi si in pret intra si cazarea noastra, transportul, masa plus toate serviciile si investigatiile medicale. Aceasta clinica include in pret si remunerarea Mamei Surogat…
Am apelat la aceasta clinica pentru ca legal este posibil de a benificia de acest program , adica de o MAMA Surogat si in acelasi timp este sigur ca tot timpul suntem sub supravegherea medicului….
Am avut ocazia sa imi aleg MAMA Surogat si sa discut cu ea… M-ia placut foarte mult si am ramas foarte multumita de tot…
Aceasta clinica BioTexCom din Kiev a indeplinit visul familiei mele… acum deja suntem intradevar o familie implinita si fericita…
Da, stiu ca nu toti au posibilitatea sa achite astfel de serviciu si procedura, dar sunt sigura ca multi oameni au si foarte multi bani si isi doresc un copil si nu il pot avea….
Este foarte complicata astfel de situatie si e destul de greu pentru o femeie sa accepte faptul ca nu va putea avea un copil niciodata….
Eu nu vad nimic imoral in faptul ca copilul meu l-a purtat in pantec noua luni o alta femeie care e perfect sanatoasa si mai ales ca ea singura a acceptat…
Da sigur aceste doamne care isi ofera uterul pentru inchiriere sunt platite , dar ele si fac fericite alte femei care au unica speranata in asa femei ca ele… :roll:
Eu le respect si pot sa spun ca sunt niste femei puternice si cu suflet mare ca fac astfel de gest pentru alte familii, nu oricine ar accepta sa faca asa ceva chiar si pentru bani….
Noi am fost cu sotul meu pregatiti si psihologic la clinica BioTexCom din Kiev si intradevar am realizat ca nu e o crima sa ai un copil prin asa metoda - Mama Surogat… Este una din sanse care ti le ofera viata…
Si cum altii string banii pentru masini si alte chestii luxoase, noi am strans banii pentru a fi parinti fericiti….
Acum suntem parinti si avem un baietel si este perfect sanatos, multumita medicilor din aceasta clinica minunata si multumita doamnei care mi-a purtat copilul sub inima…
Vreau sa spun un singur lucru, daca vrei sa fii fericit si sa ai parte de bucurii in viata nu trebuie sa te gandesti ca o sa te judece lumea… Lumea oricum judeca, trebuie sa procedezi cum iti spune inima si daca o MAMA SUROGAT e ultima ta sansa de a deveni mama nu o rata , nu-i nimic imoral in faptul ca iti doresti o familie implinita si fericita… ;)

Scrie răspuns