Lectie de viata!!!

Sorina
Mesaje: 6
Membru din: 2015

Re: Lectie de viata!!!

Mesaj de Sorina »

Va compatimesc pentru cele intimplate cu zece ani in urma si totodata va felicit pentru realizarea cea mare. Astept cu nerabdare sa citesc si povestea despre copilasul d-ra nou nascut. Mi se pare ca vorbim de aceeasi clinica, sau gresesc. Eu stiu ca in zona doar acolo putem apela legal la mame surogat?! Oricum, principalul este ca ati obtinut ceea ce doriti. Sper ca sarcina sa decurga cu bine. Sa se nasca un copilas frumusel si sanatos. Eu va sustin, deoarece copilasii i-am purtat chiar sub inima si nustiu cum este sa te departi de ei, dar daca esti femeie trebuie sa le ajuti pe cele care niciodata nu vor putea avea acest miracol. Asa macar te simti "insarcinata". Sper ca oamenii sa nu va judece. Cei care nu trec prin asa greutati nu au de unde sti ce simtiti d-ra... E si de bucurie si de scirba aceasta noutate in medicina. Unul agreaza mamele surogat altul nu. Ce sa facem, parerile mereu vor fi impartite. Speram la mai bine. Va doresc sanatate si multa rabdare.

mami 4
Mesaje: 16
Membru din: 2015

Re: Lectie de viata!!!

Mesaj de mami 4 »

Atitea lectii de viata interesante! Nu ma pot dezlipi de monitor. Imi pare bine ca exista acest schimb de experienta. Explicati va rog in detaliu. Eu citind uneori nu inteleg nimic. Ce analize,ce aparate treceti? E important sa ne ajutam reciproc. Mai mult ajuta uneori experienta unui om decit sfatul medicului. Sanatate...

Gabi5S
Mesaje: 5
Membru din: 2015

Re: Lectie de viata!!!

Mesaj de Gabi5S »

Apar multe intrebari la capitolul medicamente, asa ca sa stiti...nu veti gasi in Romania estroferm si estrimax. Daca insisti pe Estrimax incearca sa trimiti e-mail la Farmaexpress ca ei il importau. Insa eu anul trecut am renuntat la ideea asta deoarece dupa ce mi-au raspuns ca au si mi-au dat pretul, mi-au cerut sa le expediez reteta in original. Am obtinut si reteta de la medicul de familie, am expediat-o si am primit raspuns ca nu mai au pe stoc si ca s-ar putea sa mai primeasca dupa vreo saptamana. Asa ca m-am temut si ca ma pot lasa in pana la un moment dat, asa ca am luat Cicloprogynova, care e si mai ieftina si usor de gasit. Doar Cicloprogynova gasesti cam peste tot. Tot Cicloprogynova au luat multe fete care acum au bebei. Nu are rost sa te complici aiurea. Acest sfat l-am primit si eu de la fetele de aici si am fost ascultatoare. Il transmit mai departe.

Gianina Chicu
Mesaje: 2
Membru din: 2017

Re: Lectie de viata!!!

Mesaj de Gianina Chicu »

Salutare tuturor! Un caz real la care am fost martora. Dat fiind faptul ca eu si sotul meu nu putem concepe copiii nostri am fost prin mai multe clinici, inclusiv si din afara tarii. Uite, in una din plecarile noastre, ultima de fapt, in Kiev, la clinica BioTexCom (de asta va zic mai tarziu), am fost martora unui caz exceptional. Bunica cu cei doi nepotei ai ei si impreuna cu parintii acestora au venit la clinica pentru a multumi personalul acesteia... m-a marcat foarte mult cele vazute.. aceasta da dovada ca ei nu au ascuns ca au apelat la surogat gestational, ba chiar se mandresc cu aceasta iar parintii acestui cuplu ii sustin.
In cazul meu in pic e invers, parintii nostri, (mama mea si tatal lui) erau impotriva ca noi sa apeam la mama surogat moti vand ca nu e crestineste, iar varianta optima ar fi adoptia. Intr-un final s-au conformat si s-au impacat cu gandul ca uite prin asa metoda vor fi bunici, iar atunci cand au vazut fetita (Beatrice) au uitat de tot . acum si ei sunt cei mai fericiti bunei.

ella33
Mesaje: 1
Membru din: 2017

Re: Lectie de viata!!!

Mesaj de ella33 »

Buna fetelor. Mai este si asa ceva..Eu la insa varsta de 22 de ani mi-am pirdut uterul. Desi am ovulatie in fiecare luna iar sotul are o spermatograma super nu putem avea un bebelus :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :( :( :( :( :( :( :(

Oana Toma
Mesaje: 1
Membru din: 2017

Re: Lectie de viata!!!

Mesaj de Oana Toma »

Pe unii greutetile ii unesc iar pe altii din contra, ii departeaza. Ma bucur pentru voi fetelor ca ati reusit sa treceti cu brio peste toate greutatile impreuna cu sotii vostri, eu insa nu am parte de asa noroc. Sotul meu m-a lasat si s-a dus la o alta care i-a nascut ulterior un copil. Noi ambii suntem, (sau eram, nici nu stiu cum sa zic) fertili, insa eu nu am putut duce pana la termen nici o sarcina, fapt pentru care el a spus ca nu mai are nevoie de asa sotie, ca ar vrea sa aibo o sotie normala si sanatoasa si a plecat. Acu as vrea un bebe prin mama surogat daca se poate asa ceva, cu ovocitele mele, insa nu sunt convinsa daca e posibil de facut daca actualmente nu sunt intr-o relatie, daca nu e un cuplu. Ma poate ajuta cineva va rog cu ceva info? Multam.

Scrie răspuns