Mama purtatoare/surogat

Scrie răspuns
Betina
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Betina »

Buna… Ne dorim foarte mult un copil, însă am obosit deja. Am 7 sarcini pierdute la momentul actual pe parcursul a 10 ani, înclusiv 3 FIV-uri.. Suntem disperați... Ultimul medic mi-a zis că un copil al nostru vom putea avea doar cu ajutorul unei mame surogat, ovarele funcționează bine sunt ok, soțul este sănătos. Nu a fost o problemă să ramîn gravidă, chiar și cu FIV, doar că pierd sarcinile la un termen mic și nimeni nu poate să-mi spună de ce...

Mariuara-Ana
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Mariuara-Ana »

Betina scrie:
28 Mai 2020, 16:22
Buna… Ne dorim foarte mult un copil, însă am obosit deja. Am 7 sarcini pierdute la momentul actual pe parcursul a 10 ani, înclusiv 3 FIV-uri.. Suntem disperați... Ultimul medic mi-a zis că un copil al nostru vom putea avea doar cu ajutorul unei mame surogat, ovarele funcționează bine sunt ok, soțul este sănătos. Nu a fost o problemă să ramîn gravidă, chiar și cu FIV, doar că pierd sarcinile la un termen mic și nimeni nu poate să-mi spună de ce...
Îmi pare rău să aud așa ceva...este groazic prin ce ai trecut.. să simți cum începe o nouă viață și apoi să vezi cum te parasește... groaznic... Cât vezi cu ochii, peste tot scriu fetele de Biotexcom, poate ar fi o chestie să faci legatura cu ei. În orice caz îți va raspunde un coordonator care îți va oferi toate informațiile de care ai nevoie, iar dacă vei hotărî să mergi acolo, același coordonayor te va ghida pe tot parcursul programei. Durează ceva până când veți stabili când va avea loc prima vizită la ei. Când îți găsesc mama surogat începe și procesul în sine, gen stimulări, puncții, transferuri... În ceea ce privește mama surogat, la noi au fost 4, din păcate nu întotdeauna se prinde din prima, nu știu dacă ține asta de compatibilitate sau cine știe.. Un plus la Biotexcom, este că nu trebuie să plătești suma întreagă, achiți programul în 6 în rate la un anumit interval. În timpul sarcinii primeam ecografiile și toate adeverințele ce țin de copil în limba română, uneori și video cu ecografia în desfășurare. Povestesc toate aste ca să înțelegi că, chiar și atunci cand pare că nu mai există speranță, undeva în lumea asta există o femeie care poate să dea sens vieții tale. Dacă vei decide să faci acest pas, îți urez multă baftă!!!

Alexandrina
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Alexandrina »

Mariuara-Ana scrie:
27 Mai 2020, 16:46
cora12 scrie:
27 Mai 2020, 15:42
Dia04 scrie:
08 Apr 2020, 21:30
Si noi cand eram in cautare, am dat peste programele din SUA, adevarul e ca pretul e cam piperat, aproximativ 170.000 de dolari pentru o gamă completă de servicii, pe de alta parte, la Biotexcom, noi am platit aproape de doua ori mai putin, iar rezultatul a fost cu mult peste asteptarile noastre! ;)
Bine, apelezi la o mama surogat, dar totusi, e in strainatate, acolo apare si problema cu actele, daca totul e pe numele mamei surogat cum rezolvi problema? sau ramai fara copil? sau iti adopti propriul copil ca pe un cetatean al altei tari? ca nu inteleg.... :roll: :roll:
Deci, să fie clar pentru toata lumea, nu sunt probleme cu scoaterea copilului din țară!!! In certificatul de nastere al copilui sunteti voi înscriși ca părinți, ceea ce este cel mai important lucru. In Ucraina procesele astea sunt bune puse la punct de ani de zile! Dupa certificatul de nastere ucrinean, la consulatul nostru primiti certificatul romanesc si un document de calatorie cu cere va puteti intoarce linistiti in tara unde veti continua sa faceti si restul documentelor. În plus, acolo legea permite cuplurilor străine să apeleze la serviciile mamelor, ceea cu nu este valabil pentru multe alte țări...
Nu sunt probleme cu actele, sincer. Se perfectează totul la consulatul României de la Kiev. Legislația Ucraineană prevede că în cazul apelării la mama surogat, parinții copilului este cuplul cărui îi aparține materialul genetiv. Adica, în certificatul de naștere sunteți înscriși voi ca părinți, ca naționalitate copilul va fi român. Mama surogat este înscrisă doar în biletul de externare de la maternitate. Pentru că au o legistlație destul de ok, la ei vin cupluri din SUA, Franța, Germania, chiar și din Israel. Sunt abonată și la canalul lor de pe youtube, acolo la fel sunt video cu unele dintre cupluri care au rămas mulțumiți de serviciile lor. Logic și de la sine înțeles că nu oricine vrea să-și dezvăluie identitatea, de aceia sunt puține videouri. În cazul nostru, puțini știu cum s-a născut copilul nostru. Noi în 2016 am făcut FIV cu ovocite donate la ei și am reușit, după aceea, am apelat tot la ei și pentru mama surogat, deoarece organismul meu putea să nu mai facă față încă unei sarcini după atâtea tratamente și șansele erau cu mult mai scăzute față de acum ceva ani. De aceea știu despre ce vorbesc . Fiind peste hotare în ultimii ani, apropiații noștri nu au înțeles ce și cum s-a întimplat..

Amira
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Amira »

O altă întrebare: trebuie să sunăm direct la clinică sau sunt agenții/intermediari care pentru un procent oarecare te ajută mai repede să întri în contact cu clinica? Citisem că durează peste 6 luni până când te programează pentru prima vizită la clinică. Mulțumesc!

Albertina
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Albertina »

O să vă dezamăgesc un pic.. Nu există nici o agenție care ar permite cuiva să ajungă mai rapid la clinică. Sunt foarte multe cupluri din întreaga lume și toate stau la coadă. Înainte să îți iei inima în dinți ca să te adresezi la Biotexcom, trebuie să te înarmezi cu multă răbdare, atunci totul va fi bine...
Forumul asta e pentru reclama unei clinici anume sau e facut la misto?

nadiaN
Mesaje: 2
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de nadiaN »

Iar si iar va spun la toate, nu va mai bagati in treaba Domnului!!! daca va este menit sa aveti copii, veti avea neaparat, daca nu, trebuie sa ii respectati voia, ca nu ve da copii cu un scop, poate suntrti sortite pentru alte lucruri importante in viata asta, poate ati gresit cu ceva si in felul asta va ispasiti pedeapsa? opriti-va din a mai pacatui!!!

Dia04
Mesaje: 7
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Dia04 »

Alexandrina scrie:
28 Mai 2020, 21:56
Mariuara-Ana scrie:
27 Mai 2020, 16:46
cora12 scrie:
27 Mai 2020, 15:42


Bine, apelezi la o mama surogat, dar totusi, e in strainatate, acolo apare si problema cu actele, daca totul e pe numele mamei surogat cum rezolvi problema? sau ramai fara copil? sau iti adopti propriul copil ca pe un cetatean al altei tari? ca nu inteleg.... :roll: :roll:
Deci, să fie clar pentru toata lumea, nu sunt probleme cu scoaterea copilului din țară!!! In certificatul de nastere al copilui sunteti voi înscriși ca părinți, ceea ce este cel mai important lucru. In Ucraina procesele astea sunt bune puse la punct de ani de zile! Dupa certificatul de nastere ucrinean, la consulatul nostru primiti certificatul romanesc si un document de calatorie cu cere va puteti intoarce linistiti in tara unde veti continua sa faceti si restul documentelor. În plus, acolo legea permite cuplurilor străine să apeleze la serviciile mamelor, ceea cu nu este valabil pentru multe alte țări...
Nu sunt probleme cu actele, sincer. Se perfectează totul la consulatul României de la Kiev. Legislația Ucraineană prevede că în cazul apelării la mama surogat, parinții copilului este cuplul cărui îi aparține materialul genetiv. Adica, în certificatul de naștere sunteți înscriși voi ca părinți, ca naționalitate copilul va fi român. Mama surogat este înscrisă doar în biletul de externare de la maternitate. Pentru că au o legistlație destul de ok, la ei vin cupluri din SUA, Franța, Germania, chiar și din Israel. Sunt abonată și la canalul lor de pe youtube, acolo la fel sunt video cu unele dintre cupluri care au rămas mulțumiți de serviciile lor. Logic și de la sine înțeles că nu oricine vrea să-și dezvăluie identitatea, de aceia sunt puține videouri. În cazul nostru, puțini știu cum s-a născut copilul nostru. Noi în 2016 am făcut FIV cu ovocite donate la ei și am reușit, după aceea, am apelat tot la ei și pentru mama surogat, deoarece organismul meu putea să nu mai facă față încă unei sarcini după atâtea tratamente și șansele erau cu mult mai scăzute față de acum ceva ani. De aceea știu despre ce vorbesc . Fiind peste hotare în ultimii ani, apropiații noștri nu au înțeles ce și cum s-a întimplat..
Exact! Ce ca ce, dar in privinta actelor, pot sa spun cu mana pe inima ca totul a fost foarte usor si bine organizat! Managerii ne-au cooronat pana in ultima clipa c si cum sa facem si totul a mers ca pe roate! :D ;) La fel cum a fost si cu toate procedurile medicale! :lol:

anita
Mesaje: 4
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de anita »

De cand am deschis postarea, am intrat foarte putin aici, am tot fost ocupata ba cu consultari la medici, ba am analizat toate variantele si desi inca ma simt putin nesigura in privinta unei mame surogat dorinta de avea un copil ma domina din ce in ce mai tare. De aceea, o sa-mi iau inima in dinti si o sa incep sa caut o cliniciin care as putea sa ma incred suta la suta pentru un rezultat pozitiv... :)

Barbara
Mesaje: 1
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Barbara »

Sunt de acord, spuneți foarte bine! Nici noi nu am avut pre mulți bani, de aceea am plecat în Ucraina la Kiev. În momentul de față mama surogat e gravidă în 12 săptămâni, speram că se va naște un bebeluș sanătos. Momentan sunt mulțumită că ne-am adreat la Biotexcom, condițiile sunt excelente și pentru pacienți și pentru mamele surogat.

Dia04
Mesaje: 7
Membru din: 2020

Re: Mama purtatoare/surogat

Mesaj de Dia04 »

anita scrie:
28 Mai 2020, 23:14
De cand am deschis postarea, am intrat foarte putin aici, am tot fost ocupata ba cu consultari la medici, ba am analizat toate variantele si desi inca ma simt putin nesigura in privinta unei mame surogat dorinta de avea un copil ma domina din ce in ce mai tare. De aceea, o sa-mi iau inima in dinti si o sa incep sa caut o cliniciin care as putea sa ma incred suta la suta pentru un rezultat pozitiv... :)
Poti sa alegi Biotexcom cu incredere! Au atatea feluri de tratamente acolo, ca sigur vor gasi unul corespunzator si pentru tine!!! Iti urez multa bafta si astept cu nerabdare ziua cand vei scrie aici ca esti in asteptarea unui bebelin!!! :) :) :)

Scrie răspuns