Ce reprezinta procedura ???

Andreea791
Mesaje: 4
Membru din: 2015

Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Andreea791 »

Salut. Ma tot chinuie intrebarea... Cum pot fi sigur de calitatea ovulelor donate folosite ? Si in general totusi care este procedura deplina la FIV cu ovule donate :?: Va rog cine a trecut prin asa ceva, informati-ma si pe mine... Va rog enorm... Eu acum caut solutii, ma informez, si n-am ideie de nimic. Astept sugestiile d-ra aici. ;)

Corina Fusu
Mesaje: 6
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Corina Fusu »

Salut. Am mai auzit si eu de clinicile de reproducere umana din Ucraina. Daca accesezi pe google cautind informatie despre FIV cu ovule donate, iti par optiunile. Multe multe clinici. Dar printre primele este mereu una. Eu asa ca simplu utilizator am observat. De aceea cred ca trebuie sa luati legatura cu cineva din Biotexcom...in ziua de azi pe Net puteti sa gasiti orice informatie (tel., adresa) despre institutie interesata. Nu e o problema. Pretul procedurilor este mult mai mic in comparatie cu pretul tratamentelor FIV oferite de alte clinici din Europa. Numai ca situatia in Ucraina nu e stabila...Dar sotul meu recent a fost la Kiev si mi-a zis ca e linistit acolo. Asa ca ramine la discretia d-ra... Noapte buna!

Sylvie
Mesaje: 7
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Sylvie »

O varianta de raspuns la intrebarea d-ra...

Care este rata de succes a FIV folosind ovule donate?

Desi rata de succes variaza in functie de varsta donatorului, calitatea spermei si starea de sanatate a femeilor implicate, sansele sunt mai mari pentru ovulele donate decat orice alta procedura ART. In 2007, 55% dintre femeile care au recurs la aceasta optiune au devenit mamici.

Care sunt riscurile?

Riscul principal este sarcina multipla. Cele mai multe donatoare sunt tinere si au ovule sanatoase, prin urmare, ratele de sarcina multipla sunt ridicate. In 2005, 40% dintre donatiile de ovule s-au soldat cu nasteri de gemeni, tripleti sau mai multi bebelusi. Donatoarea poate experimenta sindromul de hiperstimulare ovariana, care face ca ovarele sa devina umflate si dureroase, in cazuri rare, putand duce si la simptome mai grave. Daca concepeti un copil folosind un ovul donat, riscul de a avea un copil cu defect din nastere este de 3-5%, la fel ca pentru orice alta sarcina.

Sylvie
Mesaje: 7
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Sylvie »

Donarea de ovocite este total anonimă – astfel se respecta legea Uniunii Europene nr.296/2008. Donarea este voluntară şi gratuită. Donatoarele sunt femei tinere până în 35 de ani, care îndeplinesc criteriile stricte privind identificarea donatoarelor de ovocite (Ghidul donării de ovocite al Societăţii Americane de Medicină Reproductivă, publicat în „Fertilitate şi Sterilitate“, vol.77, nr.6, suplimentul 5, iunie 2002). Toate aceste femei trebuie să efectueze teste ginecologice, hormonale şi genetice, fiind testate în mod repetat pentru bolile cu transmitere sexuală (HIV, sifilis, hepatită, clamidia, citomegalovirus).
Momentan sint multe clinici de fertilitate in Europa, pentru pacientii vorbitori de limba romana. In cazul in care doriti mai multe informatii sau aveti intrebari legate de procedura, costuri, sau orice alt ceva, cautati pe siturile care vorbesc de infertilitate adrese concrete. Va doresc multa sanatate!

Andreea791
Mesaje: 4
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Andreea791 »

Multumesc, Sylvie, pentru precizare. Am citit povestea d-ra. Am asa o intrebare, cind totusi asa putea eu apela la aceasta procedura? Deja cind nu voi mai avea nici o sansa? Am inteles ca de obicei apeleaza doamnele mai in virsta. E drept? Deci eu pot inca sa incerc FIV cu ovulele mele? Of...am tare multe intrebari. Daca ma puteti ajuta, chiar va rog tare mult. Am inteleg ca d-ra ati mers la BiotexCom. Cum e acolo? Eu as vrea sa ma consult cu ei, dar nu stiu cum decurg programarile...Adica, ma programez cu mult timp inainte? Sotul meu nu mai are rabdare... Eu sunt gata sa iau si credit daca e nevoie, dar sa fiu linistita ca daca merg la acea clinica vin inapoi insarcinata. Va rog mult sa-mi spuneti informatie veridica. Multumesc anticipat si o zi buna!

Sylvie
Mesaje: 7
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Sylvie »

Andreea, sper ca asa va zice in realitate, eu nu pot si nu vreau sa fac publicitate nimanui. D-ra documentati-va bine si veti intelege tot. Din experienta mea, va spun cu toata sinceritatea ca eu doar la clinica mentionata de d-ra mi-am rezolvat problema. In alte tari legea nu functionea ca in Ukraina. D-ra daca sunteti inca tinara, nu ar trebui sa va alarmati intr-atit de mult. Va rog mult sa aveti grija de sanatatea d-ra atita timp cit inca nu sunteti diagnosticata cu infertilitate. Eu nu am mai avut sanse sa port in burtica mea copilasul :cry: D-ra inca sunteti apta! Tineti-va bine de orice sansa. Nu va faceti griji, daca apelati la medici competenti eu cred ca ati putea ramine insarcinata chiar si fara FIV cu ovule donate. D-ra aveti neaparat nevoie de un tratament bun. Dar sa fie bine coordonat. Incercati sa mergeti la clinica unde am mers si eu. Eu sunt foarte multumita. Va doresc mult succes!

Emilie446
Mesaje: 2
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Emilie446 »

Buna, fetelor!
Am vrut sa ma interesez… daca cineva a facut FIV cu ovocite donate in Ucraina. Am vazut ca sunt mentionate in forumuri clinici din Ucraina….Isida si Victoria…
Povestea mea e foarte lunga...Dar poate daca cititi veti fi mai receptive in ajutor. Eu am mare nevoie acum sa stiu incotro s-o iau. As ruga mult sa va impartasiti cu experienta d-ra. Va multumesc anticipat! Despre mine...
Am 40 de ani, sotul meu are 41 de ani, incercam de 7 ani sa avem un copil si nu reusim. La 20 de ani am avut un avort. Am fost maltratata sexual, raminind insarcinata drept consecinta si nicidecum nu imi doaream acel copil. Imi este greu sa-mi amintesc, dar deja a trecut mult timp si vorbesc despre aceasta ca o experienta nereusita. Doar atit! Atunci am urmat 2 ani consiliere psihologica si desigur medicala. Imi parea la moment ca totul va fi bine, dar totul se complica si mai mult. Eu ma temeam sa fac cunostinta cu altcineva de sex opus... Era si normal, dupa tragedia care a fost. Treceau zile, nopti, saptamini si nu-mi iesea din minte bestia care a facut-o. Mai ales la 20 de ani, cind toate fetele de seama mea se distrau, invatau, eu eram inchisa in camera mea si imi plingeam soarta. Erau momente cind nu-mi doream nimic, chiar nici sa fiu in viata. Dar stind acasa mai mereu, am inceput sa citesc carti de psihologie generala, apoi am mers la o sedinta unde erau citeva persoane in situatia mea. Am inceput sa comunicam. Am format un grup si putin cite putin am iesit din anonimat. Acesta a fost pasul mare catre o noua viata. Deja am inceput sa dau si eu seminare, in speranta ca experienta mea nefericita va ajuta pe cineva. Asa dupa ani si ani de zile, am facut cunostinta cu sotul meu. El era pe atunci un tinar profesor de psihologie. El ne-a invatat cum ar trebui sa ne comportam vis-a-vis de persoanele maltratate. Ca sa le ajutam 100%. Peste 10 ani de la abuzul sexual care l-am suportat atit de greu, eu puteam respira usor. Cind le vorbeam altor fete, parca citeam dintr-o carte si nu-mi parea deloc ca am fost eu protagonista. Intr-un final, a inceput o relatie amoroasa de care sunt mindra acum. Acel profesor, sotul meu de acum, imi facea curte si pina la urma mi-a cerut mina... Era o fericire enorma! Mai ales pentru parintii mei, care in tot acest timp au stat alaturi. Ei nu mai sperau ca eu voi mai putea intilni un barbat pe care il voi apropia atit de mult. Dar s-a intimplat minunea. Ne-am casatorit. Eu aveam 33, el respectiv 34 ani. Am incercat sa formam o familie fericita. Dar iata ca nefericirea iarasi ne-a batut la usa. Nu se primea nicidecum sa ramin insarcinata. Motivul posibil era acel avort nefericit din adolescenta mea. Dupa 2 ani de investigatii si tratamente am reusit. In urma cu 5 ani am ramas totusi insarcinata natural, dar la 6 saptamani am avut avort spontan. Anul trecut am avut un FIV nereusit in Bucuresti cu un embrion transferat. Anul acesta am fost in Cipru, am incercat procedura FIV mixta (cu ovocite donate si ovocitele mele, 4 blastocisti transferati, unul al nostru, 3 cu ovocite donate). Din pacate procedura a fost fara succes. Avem toate analizele ok, histeroscopia si histerosalpingografia le-am facut in martie, spermograma sotului este buna. Ceea ce m-a daramat de tot este ca ultimul doctor la care am fost mi-a zis ca, endometrioza este cauza infertilitatii mele, deci dupa 7 ani de investigatii, in final, trebuia sa verific laparoscopic daca am endometrioza... In timp ce asteptam la spital sa–mi vina randul la doctorul ginecolog, am facut cunostinta cu o femeie gravida la a 7–a luna de sarcina. In urma discutiei noastre am aflat, ca a facut procedura de FIV cu ovocite donate in Ucraina in clinica Biotexcom….Mi-a povestit, ca s-a primit din prima incercare. Vroiam sa aflu, daca cineva a mai auzit despre aceasta clinica…Sunt disperata...Va rog mult, ajutati-ma! Va multumesc anticipat!

Romela
Mesaje: 8
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Romela »

Emilie, in Ucraina a fost o colega de a mea, de asemeni dupa 40 de ani, pentru procedura cu ovocite donate + mama surogat.
Ea a reusit pina la urma sa ramina insarcinata cu ovule donate si are acum un baietel nazdravan. I-a fost foarte greu sa se hotarasca. La noi medicii mereu vreau sa te tina pe loc, in tara. Rareori cineva dintre ei iti va recomnda sa faci tratamente in afara. Iata ea a reusit sa scape de prejudecati. ;) Incearca si tu, fara a incerca nu poti vedea care poate fi rezultatul... :D Mult succes!

George
Mesaje: 10
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de George »

Donez sperma doamnelor sau cuplurilor, pentru sarcina. Barbat de 34 de ani, 1,72 m inaltime, 70 kg, ten alb, ochi caprui, aspect fizic placut, nefumator, nonalcolic, studii superioare, din Bucuresti, fara obligatii, doresc sa ajut gratuit persoanele care isi doresc copii. Nu am pretentii materiale sau de alta natura. Daca solicitanta va dori discretie, ii voi respecta dorinta, iar daca va dori sprijin, voi incerca sa o ajut. Am analizele negative si in limite normale.

Ramona
Mesaje: 1
Membru din: 2015

Re: Ce reprezinta procedura ???

Mesaj de Ramona »

Eu sunt inca o impatimita a forumurilor, intre ghilimele spus. Am si eu o poveste tare lunga, dar principala mea preocupare este sa invat alte femei sa nu faca greselile mele. Cit am fost adolescenta, recunosc, nu am fost cea mai cuminte fata. Ma gindeam mereu la distractii si cariera. Cind m-am trezit deja aveam 30 de ani. Nu eram casatorita si nici un partener stabil. Ei ce sa-i faci? Gindeam ca voi reusi de toate. Intre timp am inteles ca femeile de virsta mea, si mai ales cu atit de multe cerinte cum aveam eu pe atunci, nu isi pot gasi asa usor un barbat bun, inteligent si grijuliu. Cum am mai zis, aveam cerinte supra pamintesti. Am zis ca se poate si fara ei, dar singuratatea ma macina. Zi cu zi trecea mai greu si mai greu. Era la birou un barbat care imi facea curte demult, dar parca nu simteam ca pot fi cu el. Era de un statut mai mic. Era angajatul meu si nu-mi puteam permite sa ma cobor,eu, "Regina" la nivelul lui. Pina cind nu am aflat intr-o zi ca el mi-a salvat viata. Era sa mor... Am facut o intoxicatie alimentara la servici. Era seara tirziu, ramasesem peste program. Pierdusem cunostinta in urma intoxicatiei. El isi facea griji de ce e ora 10 si eu inca nu parasesc biroul. Si iata asa m-a gasit si m-a salvat. Cu acest om traiesc aproape 10 ani deja. Nu m-am gindit niciodata ca anume el imi va da fericirea. Vrem un copil pentru o viata implinita. Iubitul meu ma sustine enorm. Pe cale naturala nu ne iese.
Eu m-am incapatanat sa fac 5 FIV-uri cu ovocitele mele de la 35 pina la 39 de ani. M-am decis ulterior destul de repede pentru ovocite donate.
Imi pare rau insa ca nu m-am decis mai devreme, scapam de stresul acestor ani si al sarcinilor pierdute, stimulari agresive si ramaneam si cu bani si cel mai important, imi tineam deja bebele in brate.
Sfatul meu este sa nu va mai chinuiti, fetelor, apelati cu incredere la una din clinicile la care am fost noi, sunt foarte multe reusite. Acum sunt Slava Domnului, insarcinata.
Prognosticul este rezervat pentru al doilea bebe, asa ca ma stresez de la eco la eco. Imi doresc mult sa se dezvolte amandoi. Vom vedea. Cand este clar, va anunt.
Celalalt este exact cat varsta sarcinii.
Sintem atit de fericiti...
Sper ca fiecare dintre voi sa simta fericirea de a avea un copil. :)

Scrie răspuns