Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Corina Fusu
Mesaje: 6
Membru din: 2015

Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de Corina Fusu »

Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei sunt legate de probleme de ovogeneza si iregularitatea menstruatiei si apoi de obstructia trompelor, endometrioza sau sindromul ovarelor polichistice. Insa principala cauza a infertilitatii feminine ramine a fi deficientele de ovulatie, deoarece fara ovulatie nu poate merge vorba despre procesul fertilizarii.

Alte cauze de infertilitate la femei pot fi urmatoarele:

incapacitatea spermatozoizilor de a penetra ovulul;
incompatibilitate a grupei sanguine si a Rh-ului dintre cei doi parteneri;
sarcini extrauterine;
leziuni organice la nivelul sistemului nervos;
Boala Crohn - o boala inflamatorie intestinala;
dereglarea metabolismului ( hipertensiune arteriala, obezitate, dislipidemie, hiperinsulinemie );
toleranta scazuta la gluten ( Afectiunea Celiac Sprue );
pubertatea intirziata;
amenoreea ( lipsa menstruatiei );
tulburari de coagulare a singelui;
tulburari autoimune ( diabet de tip 1, scleroza multipla, artrita reumatoida, etc.);
epilepsia.
Aparitia vietii ramane un miracol, in timp ce neaparitia unui urmas pentru un cuplu constituie o problema. Dupa 6 luni de incercari fara succes este timpul, in cele mai multe cazuri, sa va prezentati la un medic pentru o investigatie amanuntita. Cititi si documentativa bine!!!

Romela
Mesaje: 8
Membru din: 2015

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de Romela »

La acest capitol se poate vorbi la nesfirsit. Chiar nu inteleg pentru ce lumea cauta sa mascheze problemele existente de decenii. E bine ca acum sint forumuri deschise unde te poti afirma si totodata nu esti judecat. Nu poti mereu sa discuti cu prietenii sau parintii aceste intrebari. Aici insa te simti ca pestele in apa. Eu nu am probleme de infertilitate. Am acasa doi copii minunati, dar profesia m-a introdus fara sa constientizez in tema. M-a imprietenisem cu o colega de servici, care este diagnosticata cu infertilitate. Desigur, la inceput faceam si eu glume pe seama ei. Credeam ca face cariera, dar adevarul era prea dur. Peste 5 ani de prietenie mi s-a destainuit. Si de atunci am zis ca nu mai fac nici o replica nimanui la capitolul copii. Nu stii niciodata ce probleme poate avea omul cu care lucrezi cot la cot. Fiti atente si voi cu prietenele voastre. Daca va dori ea, va povesti alta data prin ce a trecut. Fiti tari! Sanatate si fericire!

George
Mesaje: 10
Membru din: 2015

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de George »

Donez sperma doamnelor sau cuplurilor, pentru sarcina. Barbat de 34 de ani, 1,72 m inaltime, 70 kg, ten alb, ochi caprui, aspect fizic placut, nefumator, nonalcolic, studii superioare, din Bucuresti, fara obligatii, doresc sa ajut gratuit persoanele care isi doresc copii. Nu am pretentii materiale sau de alta natura. Daca solicitanta va dori discretie, ii voi respecta dorinta, iar daca va dori sprijin, voi incerca sa o ajut. Am analizele negative si in limite normale.

mami 4
Mesaje: 16
Membru din: 2015

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de mami 4 »

Eu sunt de parere ca sanatatea trebuie cladita ca o casa. Copilaria e baza casei, sau temelia. Peretii sunt protectia de boli. Usile si ferestrele sunt posibilitatile de a se imbolnavi. Iar acoperisul este solutia sau tratamentul. Drept concluzie, va rog sa fiti atente cu sanatatea voastra feminina.

Alina
Mesaje: 16
Membru din: 2016

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de Alina »

Bună mă numesc Alina și ma bucur nespus de mult că am găsit așa forum ca acesta unde pot să îmi discut problema. E o problema des întâlnită între femei în ziua de azi.
Am ceva timp de când încerc să rămân însărcinată și nu pot. Am hotărît să plec la medic să mai fac niște analize ca în final să fiu diagnosticată cu diagnoza “infertilitate”.
Au depistat că am sindromul ovarelor polichistice ceea ce mă împiedică să fiu MAMĂ.
Medicul la care m-am adresat mi-a spus ca el a mai tratat paciente cu astfel de diagnoze și că e nevoie de proceduri care sunt costisitoare dar care au rezultate garantate.
Am făcut numeroase tratamente și nimic nu m-a ajutat. Doar mi-am făcut mai rău și mai rău....
Sinceră să fiu deja nici nu mă mai așteptam la ceva care să mă ajute să rămân însărcinată dar am auzit de la o prietenă despre FIV cu ovule donate.
Aș fi vrut să mă sfătui cu cineva din voi poate a-ți auzit despre această procedură și știe cineva mai multe detalii.
Fetelor vă rog am nevoie de ajutorul și sfatul vostru... Cine poate să îmi recomande o clinică bună care poate să mă consulte și să mă ajute în cazul meu.... :roll:

Cristinna
Mesaje: 4
Membru din: 2016

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de Cristinna »

Salut Alina,
Am citit despre problema ta și vreau să te ajut și eu cu ce pot.
Sora mea a întâmpinat și ea dificultăți foarte mari pentru a deveni mamă.
S-a tratat în cele mai scumpe clinici din Europa și nu a avut nici un rezultat timp de 5 ani.
Până nu a dat de o clinică care are rezultate 100%. Deci când a mers la programare și s-a consultat a avut încredere în acea clinică.
Medicii i-au promis ca dacă după procedurile lor și ofertele lor nu rămâne însărcinată o să îi returneze banii.
Adică dacă face proceduri FIV și fară succes o să îi returneze banii.
Ea foarte mult își dorea un copil și faptul că Clinica promitea 100 % garanție că devii MAMĂ cu ajutorul ei ia inspirat multă încredere și s-a hotărât să se interneze.
Sinceră să fiu ea deja era optimistă și practic se vedea mamă. În acea clinică lucrau și psihologii cu ea și soțul ei. Ei în scurt timp au devenit foarte optimiști și siguri că vor deveni părinți.
Puțini recunosc dar pe bărbați tot îi afectează foarte mult faptul că ei nu pot deveni părinți. Pentru un bărbat să fie TATĂ e la fel de important ca pentru o femeie să fie mamă. Și soțul surorii mele era foarte deprimat din cauza situației create și chiar consultația psihologului pentru el a avut un impact pe cât se poate de pozitiv.
În urma investigărilor s-a depistat că ambii au probleme de sănătate și nu pot concepe un copil.
Soțul ei a rămas infertil în urma consumării îndelungate a steroizilor. Și nu a reușit nici procedura FIV din prima dată. Mai târziu dupa ce medicii au făcut toate analizele a propus ambilor părinti procedura FIV cu spermă donată.
Din motiv că doreau foarte mult un bebeluș ei au acceptat.
In clinică era un spectru foarte larg de donatori, o abordare individuală față de fiecare pacient și serviciile clinicii erau prestate la un nivel foarte înalt.
Ei au fost impresionați și de personalul multilingv al clinicii. Astfel s-au simțit mult mai comfortabil și siguri pe sine și pe clinică.
Sigur au trebuit să stea in Kiev căci clinica aceasta e în Ucraina, și dacă nu mă greșesc se numește BioTexCom Kiev.
Acolo sora mea a văzut diferite cazuri și doamne cu probleme similare s-au mai grave.
Dar a și văzut cu ochii ei cum pentru toti clinica a găsit câte o soluție.
Eu îți recomand să te adresezi la Clinica BioTexCom Kiev posibil să te ajute și pe tine. ;)

Alina
Mesaje: 16
Membru din: 2016

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de Alina »

Buna Cristina,
Vreau sa iti multumesc mult pentru ca mi-ai recomandat aceasta clinica BioTexCom din Kiev.
Istorioara care ai postat-o m-a lasat fara cuvinte... :o
Eu si sotul meu am fost acolo deja si am ramas foarte multumiti.
Ne-am dus doar sa vedem ce ni se propune si imi dau seama ca nu am gresit ca am plecat acolo...
Acum am fost pentru o consultatie si sa vedem ce ni se propune. Am dat niste analize mao aprofundate ambii si asteptam rezultatele.
Personalul si medicii de acolo m-au lasat fara cuvinte... ;)
Sincer prima data vad asa atirnare fata de pacienti... Si mai ales faptul ca se vorbea si in limba romana m-a dat gata...
Fiind pacientii lor am stat in apartamentele clinii care sunt super si foarte comode.
Ne-am simtit ca acasa...
Astept acuma niste rezultate si dupa consultatia medicului deja sunt sigura ca aceasta clinica are o solutie pentru noi si noi vom avea un copil garantat...
Nu am rabdare sa ma intorc inapoi la clinica .... :D
Mersi mult inca odata... ;)

Cristinna
Mesaje: 4
Membru din: 2016

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de Cristinna »

Bună Alina,
Mă bucur că ai rămas uimită și multumită de Clinica BioTexCom din Kiev.
Aștept mai multe impresii cu nerăbdare de la tine.... :D
Când planificați să vă intoarceți la clinică și ce pachet de servcii ai ales cu soțul?
Care v-a plăcut și vi se potrivește după problemă?
Apropo când afli rezultatele analizelor și investigațiilor să imi spui și mie...
Succese, aștept mai multe noutăți. ;)

Alina
Mesaje: 16
Membru din: 2016

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de Alina »

Da, sigur ca am ramas foarte multumita de totul.
Pentru inceput ambii am dat o serie de analize serologice : SIDA/HIV, Sifilis (RW) , Ag HBs , HCV.
Radiografia pulmonara am facut-o ambii si deja eu separat am facut ecografia transvaginală si ecografia glandelor mamare .
La fel trebuia sa prezint si un certificat de la medicul de familie precum ca nu am contraindicatii la procedura FIV cu ovocite donate.
Acum vrem sa ne intoarcem la clinica BioTex Com Kiev sa continuam procedurile si sa vedem care program o sa ne fie mai potrivit.
La investigatiile medicului mi s-a propus procedura FIV cu ovocite donate.
Sincer sa iti spun nu am rabdare sa plec la clinica. Acolo ma simt ca acasa, o atmosfera atat de placuta si calda. Conditiile sunt foarte bune… :D
Revin cu noutati pentru fetele care sunt cointeresate si la fel intampina probleme in conceperea unui copil.
Urati-mi succese fetelor…. ;)

TatiAna
Mesaje: 1
Membru din: 2016

Re: Cele mai frecvente cauze de infertilitate la femei

Mesaj de TatiAna »

Salut fetelor, îmi pare foarte bine că am găsit acest forum. Sunt disperată, și vreau sa împărtășesc cu voi istoria mea. Acum 7 ani în urmă m-am căsătorit. Am decis, împreună cu sotul meu că nu suntem pregătiti pentru a deveni părinti. După o consultatie cu medicul ginecolog, am optat pentru pastille anticonceptionale. Fără nici o grijă le-am administrat conform instructiunilor medicului. Le-am primit timp de 4 ani, fără pauză. Sunt deja doi ani și jumătate de când nu le mai administrez si nimic. Primul an nu-mi faceam griji, ciclul s-a regulat cu greu si medicul m-a asigurat ca e nevoie de timp pentru ca organismul să se restabileasca. Dupa un an a trecut si al doilea. Nu am stat să aștept. Am facut o multime de investigatii și eu și sotul meu, dar nu primeam nici un răspuns logic care este cauza, de ce nu pot rămâne ânsărcinată? Într-un final, am citit pe un forum despre fertilitate, că unul din motivele infertilitătii este dereglarea functiilor glandei tiroide. In urma investigatiilor, s-a constatat că această dereglare a dus la disfunctii hormonale care au afectat sfera reproductivă. Am urmat tratament și pentru glanda tiroida și pentru restabilire hormonală. Nici dupa aceste tratamente nu pot rămâne însarcinată. La întrebarea mea către medici, “ a fost această disfunctie provocată de pastilele anticonceptionale ?“ , nu am primit niciun răspuns concret, doar un “ar putea fi”. In urma ultimilor investigatii, ar trebui să mai urmez un tratament. Aceasta mă sperie foarte tare. Sunt deja la vârsta de 31 de ani și imi este friică. Dorinta de a deveni mamă a devenit o obsesie deja. Ca o ultimă șansă mi s-a recomandat sa incerc o procedură de FIV, voi ce părere aveti? Am citit despre fertilizarea in vitro multă infomatie, se pare că se fac minuni și e și pentru mine o șansă să devin mamă. Dar mă confrunt cu altă dilemă, pentru care clinică să mă decid? Aici pe forum am citit despre clinica BioTexCom. Vreau să mă adresez tuturor care au incercat această clinică să vă dati cu parerea și să mă ajutati și pe mine sa iau o decizie... :?:

Scrie răspuns