Top Clinici de fertilitate

Dellia
Mesaje: 3
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Dellia »

Eu cu siguranta recomand clinica BioTexCom din Kiev. ;) Mai ales ca mi-a fost recomandata de persoane din strainatate care au si ei clinici foarte bune. Pentru mine faptul ca la ei apeleaza atat de multi oameni si mai ales din toate colturile lumii a fost in factor destul de decisiv in a fi un clinet al acestei clinici minunate.
Datorita clinicii BioTexCom din Kiev viata familiei noastre s-a schimbat. Suntem fericiti cu ingerasul nostru alaturi de la o Mama Surogat. Si daca sincera m hotarat cu sotul ca vrem si al doilea copil si o sa apelam cu siguranta tot la clinica BioTexCom din Kiev.
In aceasta clinica sunt toate tipurile de servicii care pacientul si le poate alege. Pentru clinica BioTexCom nu exista cuvantul infertilitate. Odata ce ai apelat la ei rezultatul de a deveni parinte iti este garantat. ;)

Minnie
Mesaje: 3
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Minnie »

Buna fetelor. :D
Ma bucur sa gasesc acest forum unde pot sa imi spun si eu povestea mea fara a imi fi frica ca voi fi judecata la greu.
Deci cu cativa ani in urma eu si sotul meu ne doream foarte mult un bebelus. Noi nu puteam sa facem un copil pe cale naturala. Am incercat de toate. Tratamente foarte dureroase cu Gonodotropina, am baut si eu branca ursului, am mers la o multime de controale si am schimbat foarte multi medici. Si fiecare promitea ca o sa fie tot bine si o sa raman insarcinata intr-un final.
Eram diagnosticata cu infertilitate tubara – adica o complicatie intalnita la femei care au avut des afectiuni ginicologice si boli inflamatorii. Aceasta afectiunie determina obstructia trompelor uterine si nu permite ovulului sa ajunga in uter pentru a fi fertilizat in mod normal.
Deci eram disperata si eu si sotul. In final am apelat la o clinica la noi in tara pentru procedura FIV. Caci medicul care ma trata mi-a sugerat sa incerc. El m-a prevenit ca e posibil sa nu se primeasca din prima.
Am fost cu sotul si am facut vre-o 5 FIV –uri si nici un success. Acolo la clinica era o doamna care s-a oferit sa ne dea o consultatie. Ea tot lucra acolo dar era alt medic ginecolog.
Dupa ce mi-a luat analizele si ma examinat am ramas cu gura cascata… Deci a fost o femeie cu inima buna si mi-a spus ca medicul nostru avea contract cu clinica lor si de pe fiecare procedura avea un procent anumit. Dar asta nu e rau asa isi mai fac bani si clienti, rau era faptul ca el din start a situt ca FIV simplu la mine nu ar merge niciodata sap rind o sarcina.
Boala mea era prea avansata si organismul meu nu producea ovule ca sa pot sa prind insarcinata din o simpla procedura cu FIV.
Domanei i s-a facut mila de noi, ea a vazut cat de disperati eram si ne-a spus ca as putea ramane insarcinata doar cu o procedura FIV cu ovocite donate, dar nu e garantat si ca ultima instanta am putea sa apelam la o Mama Surogat. Respectiv am facut si FIV cu ovocite donate si nuici un rezultat…
Si dupa sugestia medicului in caz ca vedem ca nu prind din 2 proceduri FIV cu ovocite donate sa nu imi chinui organismul ca si asa era prea chinuit. Sa apelez totusi la o Mama Surogat. Ceea ce mi-a mentionat doamna era sa nu apelez la o Mama Surogat la noi in Romania. La noi din punct de vedere legal la acest capitol stam foarte prost. Si este practice un business in care deseori mamele infertile raman inselate, fara bani si cu visele sparte…
Ea ne-a spus sa mergem in alta parte si sa ne informam intai daca in tara respectiva este totul ok cu documentatia.
Eu si sotul am hotarat pana la urma sa mergem in India. Am auzit de o clinica de acolo unde mamele surogat sunt monitorizate pe toata perioada sarcinii si din punct de vedere legal se spunea ca la clinica se elibereaza certificat de nastere pe numele mame ne-purtatoare.
Pretul nu n-ea speriat mult. Din motiv ca sa treci prin atitea tratamente e mult mai costisitor, mai obositor si iesit din comun. Mai ales cum medicul nostru a vrut sa profite pe semana noastra si ne-a indreptat la proceduri FIV stiind ca ele in cazul meu nu ar fi avut nici un efect.
Am fost la clinica Surrogacy India, o clinică de fertilitate din Mumbai. Am ajuns acolo pe loc si am vazut ca erau foarte multe doamne care se ofereau ca mame surogat pentru ca nivelul lor de trai era foarte greu si ele doreau sa castige un ban sa isi creasca copii de acasa. Sa le poata oferi studii, imbracaminte, mancare si tot ce e necesar pentru a trai si pentru a te dezvolta…
Cel mai mult pe noi ne-a atras ca stiam ca acolo Mamele Surogat pot fi platite legal si in general era tot ok din punt de vedere legat. Mai ales ca acolo 40 % din cupluri era de acelasi sex. Foarte putine tari, si chiar nustiu daca mai sunt tari in care se permite sa ofere serviciul de Mama Surogat pentru cupluri de acelasi sex.
Aici am inteles ca legal nu vom avea nici o problema.
Dar in prima zi cand am ajuns la clinica cu sotul am simtit asa parka o frica de neexplicat.
In primul rand dupa ce am fost la atitea clinici nivelul de deservire acolo a lasat de dorit. Tehnologiile erau mult mai in urma si conditiile de comfort nu erau la un nivel normal. Plus la toate igiena din clinica m-a lasat cu gura cascata. Foarte murder, acolo ar fi trebuit sa fie curatenie la maxim…
Nu ca as fi alintata dar cred ca in orice clinica igiena trebuie sa fie la nive. Si ma uitam la femeile care erau internate acolo in calitate de mame surogat. Erau si niste fete foarte mici, niste copile. Nu cred ca aveau 18 ani. Daca aveau vre-o 16 ani era bine… Dar si femeile care erau mai mature era atat de chinuite. Deci nu ma simteam in apele mele deloc. Si colac pe pupaza mai aud ca in zilele celea a decedat o Mama Surogat de 30 ani la nastere…
Ne-am uitat cu sotul meu unul la altul am ramas uimiti de tot… si ne-am facut valizele si ne-am intors acasa. Acolo ne simteam ca niste infractori care exploateaza niste femei sarmane care au un nivel de trai foarte scazut … Deci inima mea imi spune ca nu trebuie si gata…
Ajungand acasa ne-am mai linistit noi, clar ca dorinta de a avea un bebe nu a disparut. Deja eram disperati si eram total impotriva la Mama Surogat dupa ce am vazut.
M-am intors la serviciu si acolo vorbind cu o colega ea imi spune de clinica BioTexCom din Kiev.
Eram foarte neincrezuta in faptul ca voi apela acolo dar am luat datele si i-am povestit si sotului despre aceasta clinica.
El mi-a sugerat sa ne inscriem la o consultatie si sa mai incercam odata.
Mi-am luat concediu si am plecat inspre Kiev dar dupa ultima experienta deja nu eram atat de increzuta si invaluita de sperante…
Ce sa zic fetelor, cum am pasit pragul clinicii si ne-a intalnit personalul care vorbea in limba romana deja aveam o pace pe suflet si o incredere in mine…
Deci acolo chiar e totul la nivel si totul era super si din punct de vedere a personalului si a deservirii.
Ma simteam ca acasa. Si mamele surogat erau alese, erau niste doamne care stiau ce vor, ingrijite sigure pe sine, zambitoare…
Deci cu totul alta atmosfera… De la clinica BioTexCom am iesit parinti si avemun baietel de 1 an si suntem foarte fericiti…
Multumim mult clinicii si mamei surogat la care am apelat. De un singur lucru ne pare rau ca nu am intalnit aceasta clinica mai repede…. :D

andreea))
Mesaje: 17
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de andreea)) »

Ladys, inca o data vreau sa va zic de clinica Biotexcom din Kiev, clinica cea mai favorite, si clinic ape care o voi lauda mereu, cu toate ca e la asa distant mare de noi(((((( cu parere de rau…
Deci, am fost la o consultatie la noi la ginecolog, un control simplu.. si ce credeti, medical indata, fara a obtine rezultate la analize, imi spune ca totul e rau, si ca trebuie sa urmez indata cum ajung acasa un tratament, caci am nu stiu ce infectie, si ca orce ar veni la rezultate, primul tratament e acelasi.. mi-a dat foita cu medicamentele pe care trebuia sa le cumpar anume dintr-o farmacie, ca in alta parte nu le gasesc, caci sunt foarte rare…zic ok, o zi buna si ies din cabinet. Ma duc in farmacia din incinta clinicii, ii arat domnisoarei lista cu medicamente, ea indata le gasesti, si ii zic sa imi spuna intai costul acestora, ce credeti, 7500 de roni, dintre care un medicament se terminase la ei, si la care pretul nu mi la spus… va dati seam ace lume sunt medicii estea, ca sa-mi prescrie un tratament dupa 2 minute de control, fara rezultate la analize, si pkus la toate mi-a prescris niste medicamente scumpe dintr-o farmacie speciala, poate e farmacia ei sau al sotului, si asa face cu toti clientii, ii dau tratamente scumpe, si sa le cumpere din farmacia speciala..!!!!!
Seara cand am ajuns acasa, zic sa sun medical de la Biotexcom din Kiev, i-am spus diagnoza data, si medicamentele care mi-au fost prescrise, si toate astea fara a vedea rezultatele la analize. Mi-a spus ca in nici un caz nu poate fi drept tot ce a spus medical de la noi, ca daca vreau ar fi bines a vin la control, dar nu e cazul… am stat vreo cateva zile si nu imi puteam gasi locul, i-am povestit si sotului, si mi-a spus ca pentru linistea noastra sa plec la Kiev, sa vad précis ce zice medical. Indata am deschis laptopul, si spre norocul meu am gasit un bilet low spre Kiev, pentru a doua zi… Cand am ajuns acolo, indata mi-au faut analizele, cand au venit rezultatele medicul m-a linistit spunand ca totul e bine, si ca nu trebuie sa imi fac griji, ca medicul din Romania a vrut doar sa-si faca binele, si ca instinctual meu nu e gresit, si bine ca l-am ascultat, dar nu am urmat tratamentele indicate de medicul de la noi…
Iata asa doamnelor si domnisoarelor… :) :) :)

corina cimpoi
Mesaje: 1
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de corina cimpoi »

Dragilor, sfatul meu pentru cei care doresc sa faca frocerura FIV. Sunt o multime de publicitati tari despre FIV la preturi mici, nu va lasati pacalite, foarte importanta este competenta doctorului si echipamentul pe care il foloseste, de asemenea numarul de femei care au reusit sa prinda sarcina cu ajutorul acestui doctor. Majoritaea clinicilor care stabilesc preturile mici pentru procedurile FIV, doctorii nu sunt pofesionali, si scuza principala fiind: doar 20 de femei din 100 pot sa conceapa un copil, partial acesta fiind adevarat. Este neaparat ca sa discutati cu pacientele reale insarcinate prin FIV, pentru a va asigura ca doctorul sau clinica respectiva are un procent mare de fertilizari reusite.

Floare
Mesaje: 2
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Floare »

Corina sunt deacord cu tine in privinta la ceea ce ai spus. :) E foarte important sa alegi o clinica buna si cu servicii de calitate. Personalul este foarte important sa stie ce face si sa posede cunostintele necesare in domeniu.
Am simtit pe popria piele cum e sa fii controlat si tratat in domeniul infertilitatii intr-o clinica cu personal incompetent. Deci m-au atras preturile frumoase. Adica era mult mai mic pretul in comparatie cu alte clinici.
Si dupa o multime de stimulari ovariene si tratamente de mii de euro care nu au dat nici un rezultat am ajuns nu numai ca fara copilas dar si fara sanatate …
Din pacate medicii aveau o atitudine foarte proasta fata de pacienti si le era indiferent de faptul daca ramaneam eu insarcinata sau nu…
Am apelat si la alte clinici in afara tarii si la fel m-a costat foarte mult. In final am ajuns acasa si am lasat mainile in jos si am hotarat sa ma apuc de sanatatea mea caci dupa atitea preparate medicamentoase si solutii injectabile am ajuns sa am probleme foarte mari cu sanatatea.
Am ajuns cu un dezechilibru hormonal foarte serios si am adaugat foarte mult in greutate.
Deja ma simteam foarte prost. Eram si in depresie de felul in care arat si ca nu pot avea un bebe..
Imi parea ca viata mea nu mai are nici un rost. Sotul meu a incercat de multe ori sa ma linisteasca si sa ma sustina.
Am avut mare noroc de el ca mi-a fost mereu alaturi …
Deci am inceput sa am grija de mine si m-am tratat. Am slabit kilogramele adaugate.
Cand deja ma resemnasem de a avea un bebelus pe cale naturala sau cu proceduri FIV.
Am hotarat sa adoptam un bebelus. Dar procedura este foarte grea si anevoioasa. E nevoie de foarte multe acte si mi-am dorit un bebelus nou nascut. Dar la noi in tara asta e la fel un business mare. Care plateste cel mai mult acela il adopta… :roll:
Deci am hotarat sa nu mai adopt si sa incerc din nou procedura FIV cu ovocite donate.
M-am adresat la o alta clinica si ni s-a spus ca donatoare trebuie sa o aducem noi….
Vai de mine si de sotul meu… De unde sa gasim noi o donatoare… Si cum sa stim daca ea e sanatoasa, daca nu avut boli grave s-au in ce mediu a trait pana acum.
Aceste detalii sunt foarte importante pentru a accepta ovulele unei mame donatoare pentru a avea un copil.
Am incercat sa cautam totusi o donatoare. Prin anunturi de pe internet am gasit o domnita de vre-o 20 ani care cica isi doneaza ovulele pentru 1000 euro si inca pretul era negociabil.
Am hotarat sa ne intalnim cu ea si sa vedem totusi care sunt conditiile.
Ne-a asigurat ca ea nu e fumatoare si duce un mod de viata sanatos si nu avem de ce sa ne facem griji.
Am plecat cu ea la medici sa vedem ce zic despre donatoare. Cand am ajuns la medici pe loc si ei au spus ca e o donatoare buna ea a decis sa mareasca pretul. Deci a cerut dublu fata de cum ne-am inteles…. :shock:
Am ramas socati cu sotul si inca am prins-o fumand in spatele clinicii…
Deci ne-a mintit…
Ma-m dezamagit atat de mult ca am renuntat la procedura si sa umblu sa caut donatoare.
Cine stie peste cine dai. Si este foarte greu sa gasesti una…
Am cautat foarte mult pe internet informatii despre proceduri FIV si clinici serioase si am citit despre clinica BioTexCom din Kiev.
Gasisem pe net o multime de comentarii cu femei care au avut rezultate si au ramas insarcinate.
Cel mai mult mi-a placut ca donatoarea nu trebuia sa o caute pacientul si am hotarat cu sotul sa ne programam la o consultatie.
Am ajuns acolo si era foarte aglomerat. Asta nu mi-a placut deloc. O multime de pacienti de diferite nationalitati.
Erau cupluri si din Italia, America, Grecia si am mai intalnit cupluri din Romania pe acolo.
Nu aveam unde sa ne asezam ca sa asteptam randul nostru.
La fel nu mi-a placut ca s-a intarziat si nu ne-au primit la timp cum am fost programati la consultatie.
Dar in final dupa prima consultatie am inteles ca s-a meritat sa asteptam atat.
Ni s-a propus sa ne alegem donatoarea si ei aveau istoricul donatoarelor pregatit.
Toate analizele si toate testele le-au fost facute le timp si asta ma linistea.
Deci totusi ne hotarisem si am apelat la procedura FIV cu ovocite donate.
Procedura a fost cu success si deja fetita noastra are 3 ani. Nu pot sa va descriu ce bucurie mare avem in familie. Ne simtim impliniti.
A fost greu si era foarte multa lume. Dar personalul si medicii sunt foarte competenti. Tot este la cel mai inalt nivel si calitativ. Tehnici de ultima generatie si totul gandid pana la ultimul detaliu. Doar cu randurile astea lungi si lume multa nustiu cum au sa faca.
In fine suntem fericiti si ne pare bine ca am fost la aceasa clinica.
O recomand tuturor. Nu in zadar sunt atat de multe cupluri pe acolo…. ;)

Adina
Mesaje: 3
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Adina »

Fetelor am auzit de la o prietena care tot nu poate avea copii ca a apelat la o Mama Surogat in America si ca acolo sunt foarte multe donatoare de ovocite, donatori de sperma si la fel si femei care isi ofera uterul in chirie.
Insa pentru cupluri din alte tari nu este reglementata o lege anumita in baza careia sa fie protejati atat donatorii cat si cuplurile care beneficiaza de serviciile mamelor surogat si de donatori de ovocite.
Analizand conditiile de prestare a serviciilor in clinicile din America a ramas foarte multumita. Insa aceste servicii s-au adeverit a fi deloc ieftine ci din contra foarte costisitoare.
Faptul ca in Statele Unite există o ofertă mare de donatori de spermă si mame surogat, clinici de fertilitate sofisticate, precum si avocati cu experientă si, în special, precedente juridice. Activitatea agentiilor ce unesc străinii care isi doresc copii cu mame surogat nu este reglementată prin lege, ceea ce creeaza situatii in care clientii pot fi inselati fara scrupule. Multi straini gasesc mame surogat pe internet si fac aranjamente in mod independent, uneori fara un avocat sau un contract formal.

Prietena mea a ramas socata de preturile din SUA pentru o Mama Surogat care ajung chiar pana la 150000 de dolari sau chiar mai mult.
Prețurile variază în funcție de regiune, dar de obicei, mamele surogate primesc între 20.000 și 30.000 de dolari, donatori de spermă între 5.000 și 10.000 de dolari (mai mult pentru atleți sau modele), clinica de fertilitate și medicul în jur de 30.000 dolari, agenția mamei surogat 20.000 de dolari și avocații 10.000 de dolari. În plus, părinții plătesc pentru asigurare, medicamente de fertilitate, precum și haine de maternitate pentru mama surogat și incidente neprevăzute.
Deci pentru ea era o suma foarte mare sa achite atat de mult pentru o mama surogat.
Si fiin in Ameica au auzit problema cu care se confrunta o familie din Italia.
Deci ei au platit o suma enorma pentru a avea un copil cu ajutorul unei Mame surogat si totul parea sa decurga perfect dar in final din cauza lacunelor in lege cu privire la Mamele Surogat parintii adoptivi nu puteau adopta copilul de la Mama Surogat. Si aveau probleme foarte mari in al trece pe copil cu cetatenie Italiana.
Au fost si multe situatii in care mamele surogat nu au vrut sa renunte la copil in final.
Dar si cazuri in care cuplurile s-au razgandit sa mai ia copilul de la mama surogat.
Deci pana in final prietena mea a venit foarte trista si dezamagita cu gandul ca nu va mai putea avea nici un copil. Caci nu aveau atat de multi bani. 150000 este o suma colosala.
Gasisera o varianta mai putin costisitoare in jur de vreo 80000 dar era cam dubios. Fara contract si fara avocat.
Deci eu i-am recomandat clinicoa BioTexCom in Ucraina.
Macar sa se intereseze si sa se inscrie la o consultatie.
Am inteles ca la Clinica BioTexCom cel mai scump pached de servicii pentru Mama Surogat este in jur de 50000 euro. Ceea ce este mult mai accesibil decat in America si in plus nu e atat de departe. ;)

Julia
Mesaje: 26
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Julia »

Bine ai facut ca ai recomandat clinica BioTeXCom prietenei tale Adina.... :D
Noi acele femei care deja am apelat la ei suntem toate multumite de serviciile prestate.
Clinica dispune de tehnilogii de ultima performanta si are tot ce este necesar. Si preturile sigur ca sunt accesibile. Am citit de preturile din America pentru o Mama Surogat. Nu iti ajunge nici o viata intreaga sa lucrezi pentru a achita.... :shock:
Si foarte trist este ca foarte multe femei sufera de infertilitate si nu pot concepe un copil pe cale naturala...
Eu sunt sigura ca prietena ta va fi multumita. Mai ales daca o sa aleaga pachetul VIP surrogacy care pentru ea e accesibil si cu super rezultat.
Dar ar fi bine sa o previi pe prietena ta ca e destul de aglomerat acolo... Sunt cupluri din difertie colturi ale lumii... ;) :D

Gabriela
Mesaje: 17
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Gabriela »

Da Julia :D e destul de aglomerat si foarte multe cupluri ce se confrunta cu problema respectiva. Dar e foarte bine ca cel putin conditiile sunt super si nu ai nici o problema din punct de vedere legal.
Totul este bine gandit pas cu pas si nu ai nici o problema in adoptia copilului si in transcrierea actelor.
Sunt foarte bine pregatiti la capitolul dat, ;)
Deci cu legea e totul ok... ;) :D

Sorina Hariton
Mesaje: 11
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Sorina Hariton »

fetelor reccent am fost la un control de rutina la Biotexcccom din Kiev. sincer am ramas socata de cata lume am vazut la ei, caci pana acum cand veneam la ei era lume dar nu hiar atat... ma bucurat insa faptul ca cu toate ca lume a fost chiar multa, nu s-a schimbat nimic in deservirea lor, oricum chiar daca si au multa lume, nu trebuie sa stai in rand, sau sa astepti la coada..totul se desfasoara sub un tempou rapid, fiecare din specialisti isi stie munca, cu care se descurca de minune si in timp record..
va dati seama fetelor, cati clienti au ei, si majoritatea sunt de peste hotarele Ukrainei... sunt de pete toata lumea oameni acolo, va dati seama cat de vestiti au devenit ei. eu cred cca este un plus mare pentru ei, deoarece ei au devenit intr-un fel internationali))) si daca au atata lume, inseamna ca lumea are iese de pe usile clinicii lor raman multumiti, si dau la randul lor sfatul de a merge la Biotexcom si prietenilor sau rudelor sale, sau cum o fac eu , dau sfaturi aii pe forum voua!!! deci, sunt foarte bucuroasa pentru succesul obtinut de Biotexcom din Kiev!!! :) :) :)
P.S: de ar fi si la noi asa clinici...

Constanta.Co
Mesaje: 1
Membru din: 2017

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Constanta.Co »

1 faild FIV, 1 ou donare cu FIV in clinica brno Cehia (eșuată) cu (2 embrion proaspăt și 2 congelat). In total am facut 5 FIV-uri si nici un rezultat. Recent am aflat de clinica biotexcom din kiev, m-ar interesa mai multe informatii despre aceasta daca ma puteti ajuta. Multumesc si astept raspunsul.

Scrie răspuns