Top Clinici de fertilitate

Andreea791
Mesaje: 4
Membru din: 2015

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Andreea791 »

Mi s-a propus asa ceva... Nu stiu sa accept sau nu...Va rog sa ma ajutati...

Prima consultatie Szeged + vitamine = 47000 forinti = 178 euro
Procedura FIV (include si eco+analize) = 342.000 forinti / 1300 euro
Vitamine + medicamente stimulare = 500 euro (in Szeged sunt mai ieftine decat in Romania)
Translator maghiara pentru clinica= 30 euro/sedinta x 7 = 210 euro
Cazare Szeged = 20-30 euro/zi x 17 = 500 euro (apartament 2 camere)
Hrana (Cora Szeged / Tesco) = aprox 100 euro/saptamana x 3 = 300 euro
Combustibil masina (diesel) = 100 euro (prima intalnire-Bucuresti Szeged) + 150 euro (a doua intalnire+cumparaturi la magazinele de langa Szeged)

TOTAL = 3238 euro (spre deosebire de Romania unde pretul ajunge la 3.000 euro doar procedura FIV.

George
Mesaje: 10
Membru din: 2015

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de George »

Donez sperma doamnelor sau cuplurilor, pentru sarcina. Barbat de 34 de ani, 1,72 m inaltime, 70 kg, ten alb, ochi caprui, aspect fizic placut, nefumator, nonalcolic, studii superioare, din Bucuresti, fara obligatii, doresc sa ajut gratuit persoanele care isi doresc copii. Nu am pretentii materiale sau de alta natura. Daca solicitanta va dori discretie, ii voi respecta dorinta, iar daca va dori sprijin, voi incerca sa o ajut. Am analizele negative si in limite normale.

DeeaC
Mesaje: 3
Membru din: 2015

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de DeeaC »

Salut. Pina acum vad doar intrebari. Eu am fost la un spital din Romania, mai nou acum i se zice "clinica", si am ramas foarte foarte coplesita de emotii. A mentionat cineva ca medicii vor mereu sa ne tina in tara. E foarte corect spus. Cred ca etica le dicteaza sa faca asa. La capitolul servicii/ calitate am de zis ceva.
Eu tot am vrut sa scriu despre asta si m-am lasat. Nu a fost deloc cum mi-am imaginat, poate problema a fost ca aveam asteptari prea mari, ca am idealizat prea mult toata experienta. Dupa un drum de 14 ore, pot sa spun ca consultatia a fost scurta - max. 30 min, din care 10 au fost despre fiv (ceea ce stiam deja), tot dosarul meu pregatit cu atata grija nici nu a fost deschis, m-a intrebat pe mine niste chestii punctuale, nu a fost atent ca i-am zis ca mi s-a zis ca am chisturi endometriozice, si a ccl la eco ca e posibil sa fie de la faptul ca ovulasem deja. Asa ca voi mai face o eco si i-o voi trimite. La toate cele din dosar nici nu s-a uitat.
Schema mea este cea mai simpla pe care am avut-o, doar AC cu o luna inainte, si Gonal, fara nimic altceva pana ne vedem.
Am fost atat de bulversati, incat eu am urcat in masina si am plans o parte buna din drum, iar al meu era sa faca accident. Plus ca am plecat cu reteta de la PK si fara Gonal, deci habar nu am cum sa mi-l achizitionez.
Momentan, incerc sa lupt cu frustrarea pe care o simt si sa sper. :( :oops:

Miki11
Mesaje: 1
Membru din: 2015

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Miki11 »

DeeaC, imi pare tare rau ca ai avut asa o experienta cu PK.....nu inteleg oare de ce. Poate s-a schimbat, cu noi a analizat din scoarta in scoarta dosarul si ne-a indrumat clar, facandu-ne chiar schema drumului, de la ce farmacie sa luam medicamentele. Nu pot crede ca vorbim de acelasi om??? Si nu este in interesul acelui medic sa faca asa ceva...Of, ce greu e... Poate nu era ok...il durea stomacu... :lol:
Daca nu ti-a dat o impresie buna, nu te incarca tu negativ...gaseste alt medic care sa fie pe sufletul tau. :D Dar nu are rost sa plangi si sa fii tu suparata ca nu stiu ce medic a dat-o in bara cu tine....Hai curaj! ;) Ganditi-va intai ce vreti sa faceti si dupa ce luati hotararea, urmatorii pasi. Asa se intimpla mereu, ne supara un medic dar zicem de rau de tot spitalu'. Eu te pup si iti urez bafta!

DeeaC
Mesaje: 3
Membru din: 2015

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de DeeaC »

Miki11, Salutare!!! Tu ma urmaresti? Eu pe forum, tu pe forum... Ce sa zic...Poate era ff ocupat, nu stiu. Nu s-a uitat deloc pe dosar, abia s-a uitat pe lista cu analizele de la el, si m-a intrebat pe mine: cateva chestii ff sumare. Dati seama ca am plecat si fara medicamente; m-am gandit sa mergem la alt dr, dar intrebarea unde? Al meu zicea sa ii dam o sansa, ca rezultatele nu i le pot contesta. Daca reusim sa luam Gonalul vom face fiv cu el, stiu ca conteaza increderea, dar pana la urma cum o vrea Dumnezeu.
Poate asa e acum, e ff expeditiv, pt ca e aglomerat, sau poate are ochiul format si nu e nevoie sa se uite peste dosar. Nu stiu ce sa mai zic.
Poate asa e normal: scurt, si isi da el seama. Al meu zice ca poate o sa se uite peste dosar si o sa ne mai zica pe email ce sa facem. :lol: :roll:
Momentan trebuie sa rezolv cu Pap care a iesit cu ASCUS, o sa merg sa fac un HPV si mai vedem. Mersi. Si voua pupici... :D

DeeaC
Mesaje: 3
Membru din: 2015

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de DeeaC »

Acum va cert si eu putin, cand mergeti la doctor cereti explicatii, eu zic asa: "acum si varianta pe romaneste-babeste pt mine". :lol: Pt banii pe care ii dam, meritam explicatii, :!: eu nu plec de acolo pana nu ma lamureste, cei care imi trantesc varianta "eu sunt medic si stiu mai bine" nici nu le mai trec pragul si le si fac o reclama proasta. :oops: In tinerete n-am avut doctori la care sa mergi la privat, pe sistemul comunist. Daca tot o fac pe banii mei acum, macar imi aleg medicul pe plac.
Acum urmeaza sa fac si eu un RMN, habar nu am cat ma ajunge, dar am lista pregatita cu intrebari, daca la programare nu reuseste sa-mi raspunda la ele nici nu merg acolo, caut in alta parte, macar in TM sunt o gramada.Daca reusesc acolo unde vreau, mai urmeaza o lista de intrebari la rezultate, ma gandesc la medicii a caror pacienta sunt ca nu e usor, dar asta inseamna profesionalism din partea lor. :D

mami 4
Mesaje: 16
Membru din: 2015

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de mami 4 »

Ce uimire...ma bucur enorm cind aud ca avem pacienti inteligenti. Desigur trebuie sa ne revendicam drepturile. Dar sa nu fim obraznici. Insistenta exagerata nu da bine la medici. Aveti grija ce ziceti si cum cereti dreptate. Medicii sint si ei oameni...

Julia
Mesaje: 26
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Julia »

Eu una recomand cu siguranta Clinica BioTexCom din Kiev. Sunt foarte multumita de ea dupa o multime de esecuri si de apelari la alte clinici.
Acolo este foarte super. Un personal foarte competent si chiar daca e in alta tara au personal care vorbeste in mai multe limbi si chiar in limba romana.
Este pe loc si un hotel foarte super unde poti sa ramai pentru a face toate investigatiile de care e nevoie.
Am ramas foarte multumiti si eu si sotul…

Cristinna
Mesaje: 4
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Cristinna »

Julia sunt perfect deacord cu tine. ;) Eu am vazut pe sora mea cu ochii mei cum a ramas multumita de clinica BioTexCom. Si mai ales ce ei au avut de unde alege. Caci bani aveau destui si s-au adresat la foarte multe clinici. Mai ales in alte tari au apelat la multi medici renumiti dar totusi au ramas la aceasta clinica. Ei ambii au fost foarte fericiti ca si-au solutionat problema.
Acolo au avut parte si de asistenta psihologului si personalul a avut o atitudine foarte buna fata de ei.
Clar ca acolo e foarte multa lume. Mai ales acei oameni care deja stiu si sunt increzuti in clinica. Sunt cupluri care si la a doua sarcina s-au intors tot acolo.
Dupa ce am vazut in cat de fericita e sora mea eu chiar recomand tuturor care au probleme cu infertilitatea sau conceperea unui copil aceasta clinica.
Sper sa nu am si eu astfel de probleme , dar in caz ca apar eu sigur stiu unde sa ma adresez… :roll:

Melony
Mesaje: 12
Membru din: 2016

Re: Top Clinici de fertilitate

Mesaj de Melony »

Cat despre clinica, din cite stiu eu pai cel mai bun centru e in Kiev, Biotexcom. Totusi decit sa dai bani pe clinicile de pe la noi, mai bine ii dai la Biotexcom…Apropo si din Italia toti pleaca anume la clinica data))
Am facut cunostinta cu un cuplu, care s-au chinuit 10 ani sa conceapa un copil, au facut 7 FIV-uri la noi, care erau nereusite, dupa care au plecat la Biotexcom, pai iata ca le-a reusit din prima. Au nascut 2 baietei, si acum sunt in culmea fericirii)) si stiu mai multe atfel de cazuri))

Scrie răspuns